این کتاب ۴۶ سال به امانت گرفته شد + عکس
زنی انگلیسی به نام لی دان هام در حال تمیز کردن ویلای ساحلی پدربزرگ و مادربزرگش بود که نسخه ای قدیمی از "ماجراهای هاکلبری فین" نوشته مارک تواین را یافت که متعلق به کتابخانه ای در ساسکس بود اما پس از ۴۶ سال هنوز به کتابخانه بازگشت داده نشد.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از واشنگتن پست، دان هام در این باره گفت: نمی دانم چرا داخل کتاب را نگاه کردم و دیدم مربوط به کتابخانه شهر ساحلی  ریهوبث است و در ماه جولای سال ۱۹۷۲ امانت گرفته شده است.

کتاب را پدر خانم دان هام، که آن زمان در این شهر ساحلی به عنوان غریق نجات کار می کرد، از کتابخانه به امانت گرفت. همان سال با همسرش آشنا شد و لی معتقد است شاید به همین دلیل دست از خواندن هاکلبری فین برداشت.

پدر لی در سال ۲۰۰۲ از دنیا رفت و دلیل برنگشتن کتاب به کتابخانه هیچ وقت مشخص نخواهد شد اما لی تصمیم گرفت کتاب را به کتابخانه پس بدهد. کتاب را با یادداشت کوتاهی جلوی کتابخانه گذاشت و از اینکه کتاب را خیلی دیر به کتابخانه پس داده است عذرخواهی کرد. "نگران پرداخت جریمه نبودم زیرا کتاب ۶ سال قبل از به دنیا آمدن من به امانت گرفته شده است."

تایلر آنتوآن، یکی از کارمندان کتابخانه روز دوشنبه بسته حاوی کتاب و یادداشت را پیدا کرد و به رئیس کتابخانه نشان داد. رئیس کتابخانه گفت: "از دهه ۸۰ میلادی منابع کتابخانه را به صورت رایانه ای در اختیار مردم و «ماجراهای هاکلبری فین» را جزء آثار گمشده قرار دادیم. این کتاب در سال ۱۹۱۲ منتشر شده است و مبلغ جریمه برنگرداندن کتاب از سال ۱۹۷۲ تاکنون حدود یک میلیون و ۶۸۷ دلار خواهد بود. قرار نیست جریمه ای از خانم لی دریافت شود و همین که کتاب بار دیگر به خانه خود بازگشته است خیلی خوشحالیم."

چاپ خبر