مدیرعامل هلال احمر خراسان رضوی؛
اولین دوره تخصصی «امداد و نجات کشور» به میزبانی مشهد برگزار می شود
مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی گفت: اولین دوره تخصصی پایه امداد و نجات کشور که به صورت منطقه‌ای برگزار می‌شود از ۲۸ مهر ماه تا سوم آبان ماه ۹۷ به میزبانی جمعیت هلال احمر خراسان رضوی در مشهد برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از مشهد، سیدمجتبی احمدی ظهر امروز(۳۰ مهر)در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه اولین دوره تخصصی پایه امداد و نجات کشور که به صورت منطقه‌ای برگزار می‌شود با حضور ۷ استان خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، سمنان، گلستان، مازندران و تهران از ۲۸ مهر ماه تا سوم آبان ماه ۹۷ به میزبانی جمعیت هلال احمر خراسان رضوی در مشهد برگزار می‌شود، گفت:در این دوره ۶ روزه ۵۲ نیروی امدادگر و نجاتگر آخرین آموزش‌ها و تخصص‌های روز جستجو و نجات در کوهستان را فرا می‌گیرند و ۵ استان خراسان رضوی، کرمان، اصفهان گیلان و قم به عنوان میزبانان برگزاری این دوره‌ها انتخاب شده‌اند.

 

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی با بیان اینکه کشور ما یک کشور حادثه‌خیز است، خاطرنشان کرد: آموزش‌های به‌روز جمعیت هلال احمر به‌صورت مستمر انجام می‌شود تا امدادگران و نجاتگران با بهره‌گیری از دانش‌های روز ضمن افزایش انگیزه، افزایش مهارت و افزایش دانش تخصصی بهترین عملکرد را در زمان امدادرسانی به حادثه‌دیدگان داشته باشند و آخرین ماموریت جدی‌ای که انجام شد عملیات امداد و نجات و جستجوی اجساد و مصدومان حادثه هواپیمای تهران-یاسوج بود.

 

احمدی گفت: جمعیت هلال احمر خراسان رضوی در طول سال همایش‌ها، سمینارها و گردهمایی زیادی را برگزار می‌کند که آخرین مودد آن برگزاری نخستین دوره تخصصی پایه امداد و نجات کشور بوده است. ۱۴۵ پایگاه ثابت و سیار امداد و نجات بین شهری در طرح همسفران خورشید فعال است.

 

۱۴۵ پایگاه ثابت و سیار امداد و نجات بین شهری در طرح همسفران خورشید فعال است

 

اسماعیل بهمن‌آبادی هم در این نشست گفت: طرح همسفران بهشت یک روز پس از اربعین حسینی آغاز می‌شود و تا یک روز پس از شهادت امام رضا(ع) ادامه می‌یابد و در طول ایام دهه شفاعت ۳۵ پایگاه ثابت امداد و نجات بین شهری و ۱۱۰ پایگاه سیار فعال است.

 

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خراسان رضوی اظهار داشت: جمعیت هلال احمر کشور در ایام اربعین در دو باکس مجزا در داخل و خارج کشور خدمات‌رسانی دارد که داخل کشور با معاونت امداد و نجات و خارج از کشور با مرکز پزشکی حج و زیارت است.

 

وی افزود: از خراسان رضوی یک دستگاه اتوبوس آمبولانس با ۹ نفر، یک دستگاه آمبولانس با ۲ نفر، ۲۵ کارشناس، ۱۲ نیروی امداد و نجات، ۳ نفر نیروی ارتباطات، ۴ نفر نیروی روابط عمومی از خراسان رضوی اعزام شده‌اند و در مجموع ۵۶ نفر از استان حاضر هستند و تا یک روز پس از اربعین حسینی در عراق هستند.

 

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خراسان رضوی با اشاره به اینکه داخل هر قرارگاه ۳ تیم عملیاتی ۵ نفره، یک تیم خواهران، یک فروند بالگرد MI۱۷، تعداد ۵ دستگاه آمبولانس، ۵ دستگاه موتورسیکلت امداد حاضر هستند، بیان کرد: در خارج کشور ۳۲ پایگاه شامل ۷ پایگاه، کربلا ۱۵ پایگاه، کاظمین ۳ پایگاه، سامرا یک پایگاه و جاده و نجف به کربلا ۶ پایگاه فعال است و ۲۰۰ تن دارو از مرز مهران وارد عراق شده و ۳۰۰ پزشک، ۱۵۰ پرستار خواهر، ۱۰۰ پرستار برادر و ۱۳۰ رابط عرب‌زبان حاضر هستند.

 

بهمن‌آبادی تصریح کرد: مرز دوغارون سال گذشته ۲۳ هزار وروری داشت که امسال به ۴۵ هزار افزایش یافته و روز گذشته ۸۴۸ نفر وارد مرز شدند و ورودی‌های امروز بیش از ۲ هزار نفر بودند که در پایگاه امداد و نجات دوغارون با ۳۰ پزشک و نیروی امدادگر و نجاتگر قبل ورود به داخل کشور مورد معاینات لازم قرار می‌گیرند تا از ورود بیماری و ویروس احتمالی به کشور جلوگیری شود و این زائران با اتوبوس‌های حاضر در مرز به سمت مهران می‌روند.

 

وی تاکید کرد: طرح همسفران بهشت هم یک روز پس از اربعین حسینی آغاز می‌شود و تا یک روز پس از شهادت امام رضا(ع) ادامه می‌یابد و در طول ایام دهه شفاعت ۳۵ پایگاه ثابت امداد و نجات بین شهری و ۱۱۰ پایگاه سیار فعال است که در مجموع ۱۴۵ پایگاه می‌شود و در سال گذشته ۱۱۷۶ پزشک، پرستار و نیروی امدادگر و نجاتگر حاضر بودند و امسال افزایش بیش ۱۰ درصدی از این میزان شده است که همه به‌صورت داوطلبانه حاضر هستند.

 

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خراسان رضوی با بیان اینکه برای امسال پیش‌بینی حضور ۵ میلیون زائر سواره و ۵۰۰ هزار زائر پیاده در ایام دهه شفاعت شده است، گفت: تعداد ۲۴ دستگاه آمبولانس از ۱۶ استان کشور به همراه ۳۷ آمبولانس استان، به همراه یک فروند بالگرد MI۱۷ خدمات‌رسانی دارند و در ۳ روز آخر ماه صفر هم یک بالگرد دیگر اضافه می‌شود.

 

بهمن‌آبادی گفت: در سال گذشته ۷۵ میلیون تومان هزینه دارویی در دهه شفاعت داشتیم و با توجه به افزایش قیمت‌های دارو بیش از ۱۳۰ میلیون تومان شده است و از زائران پیاده می‌خواهیم که داروهای تخصصی را به همراه داشته باشند.

چاپ خبر