بسته اخبار سیاسی ۲۸ مهرماه
ماجرای استعفای آخوندی/اخبار خوش برای کارمندان/کمرنگ شدن «یورو» با حذف «دلار»
اخبار خوش برای کارمندان قراردادی، ماجرای استعفای وزیر راه و شهرسازی، کمرنگ شدن «یورو» با حذف «دلار»، پیامدهای مهلت چهار ماهه FATF به ایران، روسیه خریدار تازه خودروهای مشترک ایران و آذربایجان از جمله گزیده اخبار سیاسی شبستان در شنبه ۲۸ مهرماه است.

به گزارش خبرگزاری شبستان، اخبار خوش برای کارمندان قراردادی، ماجرای استعفای وزیر راه و شهرسازی، کمرنگ شدن «یورو» با حذف «دلار»، پیامدهای مهلت چهار ماهه FATF به ایران، روسیه خریدار تازه خودروهای مشترک ایران و آذربایجان از جمله گزیده اخبار سیاسی شبستان در شنبه ۲۸ مهرماه است که می‌توانید مشروح آن را در لینک‌های زیر بخوانید.

 

استثنا کردن یک یا ۲ نفر از اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان دور زدن قانون است

«احمد بیگدلی» در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان در مورد اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان گفت: قانون منع بکارگیری بازنشستگان با رای بسیار بالای نمایندگان به تصویب رسید و دستگاه ها موظف هستند تا 24 آبان با مدیران و کارکنانی که مشمول این قانون می شوند، تسویه حساب و با آنها خداحافظی کنند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در حال حاضر بسیاری از سازمان ها این قانون را اجرایی کردند و با افرادی که شامل این قانون شده اند تسویه حساب کرده اند که اقدام این سازمان ها جای تقدیر دارد اما هنوز دستگاه ها و سازمان هایی هستند که در راستای اجرای این قانون عمل نکرده اند که قطعا آنها باید تا 24 آبان در راستای اجرای این قانون به وظایف شان عمل کنند.

 

روسیه خریدار تازه خودروهای مشترک ایران و آذربایجان

ایران و جمهوری آذربایجان دارای روابط رو به رشد در بخش های مختلف سیاسی، اقتصادی و تجاری هستند. روند توسعه روابط ایران و جمهوری آذربایجان با سفر «حسن روحانی»، رئیس جمهوری در ابتدای سال جاری به باکو مسیر تازه ای را آغاز کرده است.

بنابراین گزارش، یکی از ارمغان های این سفر افتتاح کارخانه مشترک خودروسازی «ایران خودرو» و «آذرماش» جمهوری آذربایجان بود. توافقنامه ایجاد این کارخانه مشترک در ماه اوت سال 2016 میلادی به امضا رسید، هزینه راه اندازی این طرح مشترک 24 میلیون منات و حداکثر ظرفیت تولید این کارخانه 10 هزار دستگاه خودروی سواری در سال اعلام شده است. حال که شش ماه از افتتاح این کارخانه می گذرد قرار است خودروهای ساخت مشترک تهران و باکو به روسیه صادر شوند.

 

پیامدهای مهلت چهار ماهه FATF به ایران

گروه ویژه اقدام مالی از یکشنبه هفته گذشته تا روز جمعه در پاریس جلسات متعددی را به منظور تصمیم گیری برای سرنوشت این گروه برگزار کرد و در یکی از این جلسات در خصوص وضعیت ایران در این گروه به بحث پرداخت. علیرغم تلاش های آمریکا برای آنکه اجرای برنامه تعلیق شده FATF برای ایران را مجددا برقرار سازد، اعضای این گروه تصمیم گرفتند که تعلیق اقدامات مقابله‌ای را به مدت چهارماه دیگر تمدید کنند.

بر اساس بیانیه منتشره در پایان اجلاس جاری گروه ویژه اقدام مالی FATF در پاریس، ضمن اشاره به اقدامات مثبت جمهوری اسلامی ایران از جمله تصویب نهایی اصلاحیه قانون مقابله با تامین مالی تروریسم و نیز تصویب سایر لوایح در مجلس شورای اسلامی، در عین حال بیان می دارد که همچون سایر کشورها، FATF فقط مصوبات «نهایی» را مورد توجه قرار می دهد. زمانی که بقیه لوایح قانونی هم نهایی شدند، FATF هر چهار مصوبه را بررسی نموده و مشخص می کند که آیا آنها در راستای استانداردهای این نهاد هستند یا خیر.

بیانیه همچنین درخواست های 9 گانه در بیانیه قبلی خود را تکرار کرده و درخواست تکمیل اقدامات ذیل این موارد را مطرح می کند. لازم به ذکر است که از نظر دستگاه های درگیر اجرای این موارد، بسیاری از آنها تکمیل شده اند لیکن از آنجایی که مصوبات قانونی هنوز نزد شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نهایی نشده اند، از نظر این نهاد این اقدامات کامل و نهایی محسوب نمی شوند.

 

وزرای نیرو و جهاد کشاورزی به مجلس می آیند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی این هفته در روزهای یکشنبه، سه شنبه و چهارشنبه جلسه علنی دارند که در این جلسات طرح ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان ها، طرح اصلاح قانون برنامه و بودجه، طرح اصلاح بند ج ماده 88 قانون برنامه ششم توسعه، طرح نحوه پیگیری و رسیدگی به ارجاعات نظارتی مجلس را در دستور کار دارند.

همچنین در جلسات این هفته مجلس تقاضای عده ای از نمایندگان درباره رسیدگی به طرح جامع مدیریت شهری طبق اصل 85 قانون اساسی، تقاضای تحقیق و تفحص از میزان مطالبات غیرقابل وصول و مشکوک الوصول بانکی کشور را در دستور کار دارند.

 

پاسخ منفی اروپا به برایان هوک

«برایان هوک»، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران از دهم تا هفدهم اکتبر به مدت یک هفته به کشور‌های اتحادیه اروپا و هند سفر کرد تا آخرین گام های آمریکا برای ضربه زدن به ایران پیش از چهارم نوامبر را بردارد. اولین مقصد عمده هوک، هند بود که او به همراه «فرانسیس فانون»، دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور انرژی به آنجا سفر کرد. این سفر «هوک» نتوانست او را به مقاصدش برساند زیرا که «دهارمندرا پرداهان»، وزیر نفت هند اخیرا اعلام کرده ۲ پالایشگاه دولتی هندی، برای واردات نفت خام از ایران در ماه نوامبر، سفارش‌هایی ارائه کرده‌اند.

«پرادهان» گفته هند نیاز‌های انرژی خودش را دارد که باید تامین شوند. شرکت نفت هند (IOC) و شرکت پالایشگاه و پتروشیمی منگالور (MRPL) هر دو به طور مشترک برای دریافت ۱.۲۵ میلیون تن نفت خام از ایران، سفارش‌هایی ثبت کرده‌اند همچنین هند در پاسخ به هشدارهای چندین باره آمریکا در این خصوص همواره اعلام کرده که پالایشگاه های این کشور به نفت ایران عادات دارد و دهلی نو خرید خود از تهران را نیز ادامه می دهد. همچنین هند در ماه های گذشته واردات نفت خود از ایران را ۶۰ درصد افزایش داده است و اینها همگی نشان از بی ثمر بودن سفر «هوک» به این کشور دارد.

 

استقرار ۴۵ موکب درمانی بسیج جامعه پزشکی در خاک عراق

«رضا عالی‌زاده» در گفتگو با خبرنگار دفاعی امنیتی خبرگزاری شبستان در مورد خدمات بسیج جامعه پزشکی به زائران اربعین گفت: خدمات پزشکی به زائران اربعین از 28 مهرماه آغاز می شود و تا دوازدهم آبان ادامه دارد.

مدیر امداد و درمان بسیج جامعه پزشکی در مورد اکیپ های درمانی در ایام اربعین در خاک عراق گفت: تاکنون 45 موکب درمانی در خاک عراق برپا شده اند و به طور کلی هزار نفر کادر درمانی انواع تخصص ها و گروه های پیراپزشکی، دندانپزشکی و فیزیوتراپی خدمات مورد نیاز به زایران را ارایه می دهند.

«عالی‌زاده» در مورد متخصصان پزشکی حاضر در موکب های درمانی گفت: متخصصان طب اورژانس، قلب، داخلی، عفونی، زنان و زایمان، چشم پزشکی، ارتوپدی، اطفال و چند جراح عمومی در تیم ها حضور دارند.

 

ایران باید ابتدا تکلیف خودش را در مورد FATF روشن کند

«علی خرم» در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری شبستان در خصوص مهلت چهارماهه FATF به ایران به منظور انجام اقدامات لازم برای خروج از لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی گفت: ایران باید ابتدا تکلیف خودش را در این خصوص روشن کند و تکلیف مصوبه مجلس که در شورای نگهبان در هواست، مشخص شود.

کارشناس مسایل بین الملل با بیان اینکه گروه ویژه اقدام مالی متوجه شده که ایران هنوز نتوانسته تکلیف خودش را برای خروج از لیست سیاه FATF مشخص کند، افزود: تا زمانی که ایران در این زمینه گام نهایی را برندارد آنها نیز موضع گیری جدی نسبت به ما ندارد.

 

کمرنگ شدن «یورو» با حذف «دلار»

همزمان با خروج بی ضابطه امریکا از برجام و آغاز دوباره تحریم های اقتصادی علیه ایران، شاهد شتاب بی سابقه در نرخ دلار بودیم تا جایی که این موضوع ایران را مجبور به پیش گرفتن سیاست حذف دلار از مبادلات تجاری کرد و دولت بر جایگزینی یور در تبادلات تجاری تاکید کرد این در حالی است که قیمت یورو در بازار آزاد همواره از سوی دولت اعلام می شود و قیمت دلار همان 4200 تومان است. این اتفاقات در حالی رخ می دهد که طبق آمارهای اعلام شده از سامانه نیما، ارز کشورهای آسیایی در حال جایگزینی به جای یورو است و در کنار حذف دلار کمرنگ شدن یورو نیز در حال رقم خوردن در تبادلات تجاری ایران است.

در همین رابطه «احمد کیمیایی اسدی»، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در گفتگویی اظهار کرد: «طبق آنچه این روزها به گوش می‌رسد در حال حاضر عرضه یورو در سامانه نیما وجود ندارد به عبارتی در سیستم نیمایی، یورویی نیست یا اگر هم هست بسیار کم عرضه می‌شود. ارزهای آسیایی همچون یوان چین، روپیه هند و ین ژاپن در سامانه نیما مورد مبادله قرار می‌گیرد اما یورو که ارز مسلط بوده و قابلیت‌های خرید اروپایی را برای ما پوشش می‌دهد، در حال حاضر در وضعیت خوبی قرار ندارد. قیمتی که برای ارز در سامانه نیما تعیین شده که برای هر دلار حدود ۸۰۰۰ تومان و برای هر یورو زیر ۱۰ هزار تومان است، جذابیتی برای صادرکننده ندارد تا بخواهد ارز خود را در این سامانه که متعادل کننده بازار صادرات و واردات است، عرضه کند.»

 

فرصت چهار ماهه FATF در راستای شناخت آنها از مراحل قانونگذاری در ایران است

«محمدجواد جمالی» در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان در مورد فرصت چهار ماهه FATF به ایران گفت: گروه اجرایی FATF با توجه به شناختی که از مراحل قانونگذاری در جمهوری اسلامی ایران دارد این فرصت چهار ماهه را مجددا به ایران داده است، آنها حدسشان این بوده است که احتمالا سه لایحه باقیمانده برای پیوستن ایران به FATF رفت و برگشت هایی بین مجلس، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت داشته باشد و برای همین این فرصت چهار ماهه را داده اند.

عضو هیئت رییسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: این سومین بار است که FATF  مهلت جمهوری اسلامی ایران را تمدید می کند. ما نیز احتمال لایحه لایحه CFT از طرف شورا رد شود و برای بررسی به مجلس بیاید و اگر مجلس آن را مصوب کند به مجمع می رود و همین خودش زمانی را خواهد برد که زمان چهار ماهه FATF نیز در همین راستا بوده است.

 

پایان فروش پراید ۱۳۲ در وبسایت سایپا

شرکت خودروسازی سایپا فروش اینترنتی محصولات خود را با تحویل 9 ماهه امروز  (شنبه 28 مهرماه) از ساعت 10 صبح آغاز کرد که در این طرح، فروش، 6 محصول سایپا 131، سایپا 132، سایپا 151، تیبا، تیبا2 و ساینا انجام می شود.

بنابراین گزارش، تا این لحظه پراید ۱۳۲ در ۲ نوع تحویل مرداد و شهریور ۹۸ به صورت کامل به فروش رسیده و ظرفیت فروش آن به پایان رسیده است.

پراید ۱۳۱ نیز در تحویل تیرماه ۹۸ اتمام ظرفیت شده و در ۲ نوع دیگر تحویل مرداد و شهریور ۹۸ هنوز در حال فروش است. خودروی ساینا نیز در تحویل تیر ۹۸ اتمام ظرفیت شده و تیبا ۲ نیز همچنین در فروش این تاریخ خود اتمام ظرفیت شده است اما تیبا و وانت پراید در هر گونه از فروش هنوز اتمام ظرفیت نشده اند و خریداران امکان خرید این دو محصول را دارند.

 

ماجرای استعفای وزیر راه و شهرسازی

«عباس آخوندی»، وزیر راه و شهرسازی دقایقی پیش عکسی از نامه استعفای خود در کانال تلگرامی اش منتشر کرد و از رئیس جمهور خواست تا با این استعفا موافقت کند.

 

براساس آنچه در تصویر دیده می شود این نامه در ۱۰ شهریور نوشته شده و در همان روزها نیز خبر استعفای وزیر راه و شهرسازی در رسانه ها منتشر شد اما مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی وزارت راه وشهرسازی استعفای «عباس آخوندی» وزیر راه و شهرسازی را تکذیب کرد.

 

چندی است که تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در پی استیضاح وزیر راه و شهر سازی هستند اما نتوانسته اند تعدادشان را به حد نصاب برای به جریان انداختن این موضوع برسانند از سویی دیگر منتقدان «آخوندی» در خصوص وضعیت مسکن، صنعت هوانوردی، افزایش قیمت بلیت هواپیما و حوادث رخ داده در ناوگان حمل و نقل ریلی و هوایی و زمینی به او ایراد وارد کرده اند و گفته شده که این منتقدان همواره از رئیس جمهوری خواسته اند تا وزیر راه و شهر سازی را تغییر دهد که با پاسخ منفی رئیس جمهوری مواجه شده اند.

 

اخبار خوش برای کارمندان قراردادی

روز چهارشنبه بود که «جمشید انصاری»، معاون رئیس‌جمهوری اعلام کرد: ترمیم حقوق کارکنان دولت وظیفه دولت است و ما نیز پیشنهادهای خود را ارایه کرده‌ایم. بررسی پیشنهاد ترمیم حقوق کارکنان دولت با موافقت رئیس جمهور در دستور کار دولت قرار دارد و امیدواریم که در اسرع وقت، تصمیمات در این مورد نهایی شود و تکلیفی را که در تبصره سه ماده 29 قانون برنامه برای رعایت عدالت در پرداخت‌های دستگاه‌های مختلف در مشاغل مشابه به‌عهده دارد، محقق شود.

اما این افزایش حقوق کارکنان دولت پس از گرانی های اخیر بارها مطرح شد و محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه چندی پیش آب پاکی را بر دستان کارکنان ریخت و گفت که این طرح برای دولت بار مالی دارد و به نظر می رسد که راه به جایی نبرد.

حالا ولی رئیس سازمان امور اداری و استخدامی دولت امیدهای کارکنان را زنده کرده است.

او همچنین خبر خوش دیگری به کارکنان داده و صبح امروز در جلسه شورای اداری استان گیلان در رشت گفته است که همسان سازی حقوق و مزایا کارمندان رسمی و قراردادی در دولت نهایی شده و این لایحه اکنون در کمیسیون اجتماعی مجلس است و در صورت بررسی و تصویب اجرایی می‌شود./

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

چاپ خبر