به بهانه درگذشت مجری ورزشی مشهور تلویزیون؛
«بهرام شفیع»؛ مرد خاطرات فوتبالی دهه ۶۰/ تکیه کلام های معروف و یکشنبه های پرطرفدار
بهرام شفیع که بخشی از خاطرات نوستالوژیک فوتبال دهه ۶۰ است، با تکیه کلام های معروف و گزارش های خاص خودش، یکشنبه شب ها مخاطبان را پای تلویزیون می نشاند تا «ورزش و مردم» ببینند.

به گزارش خبرنگار تلویزیون خبرگزاری شبستان، او را با گزارش های منحصربه فرد و تکیه کلام های مخصوصش می شناسند. اگر اهل تماشای مسابقات فوتبال باشید قطعا جملاتی مثل «یک ضربه اسطوقوس دار»،«اگر 3تا دروازه را روی هم سوار می کردند، شاید این توپ به تیرافقی دروازه سوم می خورد» ،« میریم که داشته باشیم» و ... را بارها از زبان بهرام شفیع موقع گزارش بازی های مختلف شنیده اید.

 

او در گفت و گوئی درباره استفاده خود از این جملات گفت: «نمی دانم اسطقوس را با«ط» دسته دار می نویسند یا بدون دسته! آن موقع در پامنار کفاشی داشتیم که همیشه می گفت کفش باید اسطقس دار و محکم  باشد. یعنی چارچوب محکمی داشته باشد، سفت باشد خیلی از این کلمات و عبارات قدیمی است و اصطلاحا مال بچه تهرون های قدیمی.»

 

او که از نسل اولین گزارشگرها و برنامه سازان ورزشی بود که بعد از انقلاب اسلامی وارد صداوسیما شدند خاطره های بسیاری را از گزارشگری بازی هائی  در دهه 60، از جمله برزیل- فرانسه (یک چهارم نهایی جام جهانی 1986)، ایران- عربستان(نیمه نهایی جام ملت های 1988) و ایران- چین (انتخابی جام جهانی 1990) در خاطره ها ماندگار کرده است.

 

بهرام شفیع که مدت ها رئیس فدراسیون هاکی ایران بود، مدرک دورهٔ ارشد تهیه کنندگی و گزارشگری از اتحادیه آسیا-اقیانوسیه  (ABU) داشت. او از جوانی به گزارشگری علاقمند بود و در دوران دبیرستان و دانشگاه، علاوه بر بازی فوتبال(تیم فوتبال قصر یخ تهران) به گزارشگری نیز می‌پرداخت.

 

او جائی گفته بود: «همیشه روزنامه را بلند بلند می خواندم. در منزل یا مدرسه و دبستان و ... خیلی علاقه داشتم. یک روز مادرم با خاله ام سبزی پاک می کردند که چشمشان می خورد به روزنامه ای که زیر سبزی ها قرار داشت و آگهی آزمون صداوسیما بود. به من گفتند تو که همه چیز را بلند بلند می خوانی و اعصاب ما را خراب می کنی، برو امتحان بده، شاید قبول شدی. نگاه کردم، دیدم فردای آن روز مهلت تمام می شود. سریع مدارکم را جمع کردم و فرستادم. سه چهارماه بعد در دبیرستان البرز، حدود ۲۰-۳۰ هزار نفر گرد هم آمدیم که چیزی از کنکور کم نداشت. آن روز برف و باران می آمد و شیشه های سالن ورزشی دبیرستان البرز هم شکسته بود. یادم هست اواخر دیگر خودکار را لای مشتم می گرفتم و تست ها را می زدم، بس که سرد بود. بالاخره قبول شدم و نوبت به تست صدا و تصویر رسید. هیات داورانی که برای استخدام ما تشکیل شده بود، همه از قدیمی ها بودند. بعد از تکرار تست ها فهمیدم که روی من نظر دارند. چون بقیه یک مرتبه تست می دادند و تمام می شد. دو سه روز متوالی در چند نوبت تست گرفتند که بنده فرم مربوطه را یواشکی برداشتم و هنوز هم آن را دارم. در نهایت من و آقای افشار که حالا گوینده خبر است قبول شدیم. ایشان رفت گروه معارف و من هم آمدم گروه ورزش».

 

 

وقتی اسم بهرام شفیع می آید بی اختیار همه یاد خاطرات نوستالوژیک دهه ۶۰ فوتبال می افتیم و یکشنبه های معروفی که خیلی از عاشقان فوتبال را ساعت ها بیدار پای تلویزیون می نشاند تا بهرام شفیع در برنامه «ورزش و مردم»  بخشی از بازی های اروپائی را برایشان گزارش کند.

 

بهرام شفیع گزارشگر، مجری، مدیرورزشی و خواهرزاده خدیجه ثقفی، همسر امام خمینی(ره) بود، روز گذشته بر اثر حمله قلبی به بیمارستان بهمن تهران منتقل شد و در 62 سالگی درگذشت.

 

 

                                                   

چاپ خبر