چالش انتخابات در لیبی/ طرابلس همچنان ناآرام است
انتخابات در لیبی با توجه به ادامه درگیری ها در طرابلس به تاخیر افتاده است و معلوم نیست چه زمانی صفحه ناآرامی ها در این کشور ورق خواهد خورد.

خبرگزاری شبستان، گروه بین الملل: نماینده سازمان ملل در لیبی اعلام کرد که برگزاری انتخابات در روز دهم دسامبر  (دوشنبه 19 آذر) با توجه به موج اخیر درگیری ها در این کشور بسیار سخت است. «غسان سلامه»، فرستاده سازمان ملل در لیبی در این باره گفت: هنوز کارهای زیادی باید انجام شود و به نظر می رسد که برگزاری انتخابات در روز 10 دسامبر ممکن نیست.

 

این در حالی است که رهبران گروه های مخالف در لیبی در توافقی با میانجیگری پاریس در ماه می به این نتیجه رسیده بودند که یک همه پرسی ملی در پایان سال انجام دهند اما سلامه می گوید که برگزاری انتخابات قبل در کمتر از سه یا چهار ماه امکان پذیر نیست.

 

وی افزود: ما می توانیم انتخابات را در آینده ای نزدیک برگزار کنیم اما به طور قطع در شرایط کنونی چنین اقدامی امکان پذیر نیست.

 

درگیری گروه های مختلف شبه نظامی در اطراف طرابلس از اواخر ماه آگوست تا کنون حدود 100 کشته بر جای گذاشته است.

 

لیبی در حال حاضر شاهد اختلاف میان «دولت وفاق ملی» مورد حمایت سازمان ملل واقع در طرابلس و دولت رقیب در شرق کشور است که از حمایت مصر،روسیه و امارات برخورد است.

 

دولت وفاق ملی در سال 2015 میلادی تحت با حمایت سازمان ملل به وجود آمد و امید آرام کردن آشوب های به وجود آمده در سال 2011 میلادی که منجر به سقوط معمر قذافی،دیکتاتور این کشور شد را به وجود آورد.

 

نشست پاریس برای اولین بار«فیض السراج»، رئیس دولت وفاق ملی و «خلیفه هفتر»،مرد قدرتمند نظامی که ارتش ملی او بر شرق لیبی تسلط دارد را در کنار هم نشاند.

 

توافق پاریس شامل اولتیماتوم 16 سپتامبر برای روی کار آوردن قانون الکترال و تشکیل «پایه قانون اساسی» برای ری گیری در اواخر سال جاری بود.

 

اما بسیاری از ناظران می گویند که این جدول زمانی با توجه به بی ثباتی های کنونی و وضعیت بد اقتصادی در لیبی با وجود منابع غنی نفتی که این کشور دارد، قابل اجرا نیست.

 

سازمان ملل امیدوار است که انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری به ورق زدن صفحه سال ها ناآرامی در لیبی کمک کند.

 

هفته گذشته فرانسه خواستار تحریم های قوی تر سازمان ملل علیه لیبیایی هایی شد که در مقابل راه حل سیاسی در این کشور ایستاده اند./

چاپ خبر