همراهی اوپک و غیر اوپک با ایران/ادامه مخالفت ها با آمریکا
براساس تصمیم شب گذشته جلسه اوپک و کشورهای غیر اوپک، سهم تولید اعضا مانند قبل باقی می ماند و در این تصمیم وضعیت ایران مورد توجه قرار گرفت و بازهم نظر ترامپ در بازار نفت تامین نشد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، شب گذشته دهمین جلسه کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه نفت اوپک و غیراوپک به ریاست عربستان و با حضور نمایندگانی از 24 کشور در الجزیره پایتخت الجزایر برگزار شد.

 

طبق اعلام وزیر انرژی روسیه در خصوص جلسه شب گذشته اوپک و غیر اوپک، وضعیت کنونی (ایران و تولید نفت این کشور) مورد توجه قرار گرفت و قرار شد که تولیدکنندگان اوپک و غیرعضو اوپک سهمیه تعیین شده در ماه سپتامبر را به میزان 100 درصد تولید کنند.

 

علاوه براین، خالد الفالح وزیر انرژی عربستان سعودی در نشست وزیران کشورهای عضو و غیر عضو اوپک در الجزایر گفت: من بر قیمت نفت تأثیر نمی‌گذارم. عربستان سعودی توان افزایش تولید نفت را دارد اما گفت این مسئله در شرایط کنونی ضرورتی ندارد. من می‌شنوم که بازارها به‌خوبی تأمین می‌شوند. من حتی یک پالایشگاه را در جهان سراغ ندارم که به‌دنبال نفت باشد و نیابد.

 

محمد بن حمد الرمحی، وزیر نفت عمان و بخیت الرشیدی، وزیر نفت کویت نیز اعلام کردند، تولید کنندگان نفت بر سر تعهد به توافق ماه ژوئن توافق کردند. این توافق می‌گوید تولید نفت نباید به فراتر از میزان پیش‌بینی‌شده افزایش یابد.

 

در همین رابطه حسین کاظم پور اردبیلی، نماینده ایران در هیات عامل اوپک نیز پس از این جلسه به رسانه ها گفت که از تصمیم کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه نفت اوپک و غیراوپک رضایت دارد و  همه وزیران شرکت کننده در نشست الجزیره با احترام و درک رفتار کردند.

 

این در حالی است که ترامپ همواره تاکید داشته که کشورهای منطقه در خصوص کاهش قیمت نفت (افزایش تولید به منظور جبران تحریم های ایران) اقدام کنند و روز جمعه نیز در همین رابطه در توئیتی نوشت: «ما از کشورهای خاورمیانه محافظت می‌کنیم. بدون ما امنیت آن‌ها چندان دوام نمی‌آورد. با این وجود آن‌ها برای بالا و بالاتر بردن قیمت نفت تلاش می‌کنند! یادمان خواهد ماند. تک‌قطبی "اوپک" (مجمع صادرکنندگان نفت) باید قیمت‌ها را پایین بیاورد.»

 

اما تصمیم شب گذشته جلسه الجزایر برخلاف اعتقاد ترامپ بود و نشان داد که اعضای این جلسه بر همراهی با ایران توافق دارند تا تامین نظر آمریکا. در همین خصوص نیز کاظم پور اردبیلی در مصاحبه با شبکه سی.ان.بی.سی اظهار داشت: دولت آمریکا تلاش می کند سیاست را وارد اوپک کند. هدف این دولت آن است که اعضای این سازمان را متشتت کرده و با کاهش بهای نفت منافع خود را تضمین کند. فکر می کنم کارهایی که آنها (آمریکا) انجام می دهند، منجر به افزایش بهای نفت می شود.

 

وی افزود: اگر آنها ساکت بمانند قیمت ها ارزان خواهد شد. من در این باره یقین دارم. من به او (ترامپ) می گویم ساکت بماند و هیچ توئیتی نکند. آنوقت بهای نفت بهتر می شود. فشار سیاسی واشنگتن بر «اعضای اوپک و افراد قابل قبول نیست، نه فقط برای ایران بلکه برای دیگران هم قابل قبول نیست.»

 

یادآور می شود که اعضای اوپک و غیراوپک نزدیک به ۲ ماه پیش در تازه ترین نشست خود در وین تصمیم گرفتند که یک میلیون بشکه بر تولید نفت در جهان بیافزایند و کشورهایی که بیشترین سهم را در اجرای تعهدات داشتند، به همان اندازه تولید خود را افزایش دهند و روسیه و عربستان بر همین اساس به افزایش تولید نفت پرداختند که در هیات عامل اوپک هفته گذشته با انتقاد از عملکرد روسیه و عربستان در افزایش تولید نفت به بهانه کنترل قیمت در شرایطی که آمریکا به دنبال اجرای تحریم های نفتی علیه یکی از اعضای اوپک (ایران) است، گفت: روسیه و عربستان به بهانه متوازن‌ سازی بازار جهانی نفت به دنبال تصاحب بخشی از سهم ایران، و از سوی دیگر برخی اعضای اوپک، دست در دست آمریکا برای ضربه زدن به برخی بنیانگذاران این سازمان تلاش می ‌کنند.

 

این انتقاد نماینده ایران گویا نظر روسیه و عربستان را تغییر داد و به همین دلیل حسین کاظم پور اردبیلی از نتیجه جلسه شب گذشته در الجزایر ابراز رضایت کرد./

 

 

چاپ خبر