عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی:
مجالس حسینی آرمان خواهی و ظلم ستیزی را در جامعه تقویت کند
فانی با بیان اینکه هر حاشیه ای لزوما اخبار کذب نیست و ممکن است اتفاق افتاده باشد، اما پرداختن به حاشیه مخاطبان را نسبت به اصل دچار غفلت می کند، گفت: آرمان خواهی و آرمان گرایی، ظلم ستیزی و امر به معروف و نهی از منکر باید در مجالس حسینی تقویت شود.

به گزارش گروه اندیشه خبرگزاری شبستان، ویژه برنامه «از سکوت تا بایکوت» رادیو گفت وگو با موضوع برجسته ساختن حاشیه ها برای دیده نشدن متن، انتشار شایعه و اخبار کذب از حواشی مراسم های عزاداری و با حضور مهدی فانی، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی روی آنتن رفت.

 

فانی اظهار کرد: امروز در دنیا گروه هایی به دنبال این هستند که افکار عمومی را از مسائل اصلی دچار غفلت کنند و به اهداف خود برسند که این مسئله در مراسم عزاداری امام حسین (ع) هم اتفاق افتاده است.

 

وی افزود: کسانی که پیرو مکتب اهل بیت (ع) هستند سرمایه معنوی بسیار ارزشمندی دارند که بر مدار وجود مقدس امام حسین (ع) ایجاد شده و آن هم برگزاری مراسم دینی است و در عزاداری ها و موالید ائمه اطهار (ع) شکل می گیرد.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی بیان کرد: این مراسم های مذهبی، اطلاعات و معرفت ها را به متن جامعه منتقل می کند. مجلس اهل بیت(ع)، مکتب تربیتی و سازنده است و مردم در مراسم عزاداری با معارف دینی آشنا شده و کسب معنویت و معرفت می کنند و این باعث پیوند عاطفی آنها با اولیاء خدا می شود.

 

فانی تاکید کرد: تقویت آرمان خواهی و آرمان گرایی در مجالس اهل بیت(ع)، ظلم ستیزی و امر به معروف و نهی از منکر از جمله اهداف برگزاری مراسم عزاداری برای امام حسین (ع) است.

 

وی در ادامه برنامه «از سکوت تا بایکوت» رادیو گفت و گو تاکید کرد: وظیفه دست اندرکاران و برپاکنندگان مراسم های عزاداری و مداحان و سخنرانان این است که با توجه به حساسیت زمان فعلی در رفتارها و سخنان خود دقت کنند و کاری از آنها سر نزند که برجسته شود و با عنوان مراسم عزاداری که منتسب به اهل بیت (ع) است در فضای مجازی منتشر شود و تاثیرات منفی بر جامعه بگذارد.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی تاکید کرد: هر حاشیه ای لزوما اخبار کذب نیست و ممکن است اتفاق افتاده باشد. اما پرداختن به حاشیه مخاطبان را از موضوع اصلی دچار غفلت می کند. بین حاشیه هایی که در مراسم عزاداری اتفاق می افتد و حاشیه هایی که در مراسم های دیگر رخ می دهد تفاوت هایی وجود دارد اما مراسم امام حسین(ع) به دلیل اینکه با باورها و اعتقادات افراد سروکار دارد و برجسته ساختن حاشیه در مراسم عزاداری می تواند باورهای مردم را تضعیف کند، لذا اهمیت پیدا کرده و حساسیت بیشتری بر آن ایجاد شده است.

 

فانی در پایان خاطرنشان کرد: با شناخت از ترفندهای دشمن باید سعی کنیم، حواشی را به حداقل برسانیم و بهانه به دست دشمن ندهیم.

چاپ خبر