رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران:
دادستانی بر تخلفات بزرگ در شهر تهران نظارت می کند
سالاری: بر اساس تصمیم گرفته شده در دادستانی قرار بر این شد که نظارت دقیقی بر تخلفات بزرگ مقیاس در سطح تهران انجام شود.

به گزارش خبرنگار شهری شبستان، محمد سالاری، رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران در نشست خبری امروز خود با اشاره به اقدامات انجام شده در این کمیسیون گفت: در یک سال گذشته کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران در راستای ماموریت هایی که داشته است به صورت جدی وارد عمل شده و در حوزه ناهنجاری های موجود در کلانشهر تهران اقداماتی انجام داده است.

 

سالاری با بیان اینکه تهیه طرح توسعه شهری در قالب طرح جامع توجه به ابعاد توسعه شهری از ماموریت های اصلی این کمیسیون است، خاطرنشان کرد: در سال های اخیر در خصوص این موضوع آنگونه که باید اقداماتی انجام شود.

 

وی با اشاره به اینکه کمیسیون شهرسازی و شورای اسلامی شهر تهران با استفاده از تجربیات شورای چهارم و رویکرد جدیدی که داشته کمیته های تخصصی تشکیل داده است، افزود: با توجه به اهمیت موضوع باغات تهران کمیسیونی به عنوان کمیسیون تشخیص باغات نیز تشکیل داده ایم.

 

سالاری در خصوص وظایف مربوط به کمیسیون تشخیص باغات توضیح داد: بررسی و بازدید از پروژه‌ها و ارایه نظرات کارشناسی در خصوص باغات از مسئولیت های این کمیسیون است.

 

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به برگزاری 81 جلسه رسمی در این کمیسیون گفت: در قالب این جلسات 35 طرح و 11 لایحه بررسی شده است. همچنین 4 هزار و 855 پرونده در شورای عالی معماری مناطق بررسی شده و با طرح تفصیلی تطبیق داده شده است.

 

سالاری در ادامه به فعالیت کمیته نما در 22 منطقه شهر تهران اشاره کرد و گفت: 950 درخواست مردمی در یک سال اخیر در حوزه شهرسازی داشته ایم که این موارد توسط کارشناسان کمیسیون و کمیته بررسی شده و پاسخ های لازم در این زمینه به افراد داده شده است.

 

سالاری با اشاره به انجام 165 مکاتبه با سازمان نظام مهندسی استان گفت: درباره پروژه های در دست اجرا و گودبرداری های تهران که احتمال خطر داشتند مکاتباتی با سازمان نظام مهندسی استان تهران انجام داده ایم.

 

وی با اشاره به بازدیدهای میدانی اعضای کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران گفت: 119 پرونده در کمیسیون باغات بررسی شده است و بازدیدهایی هم از باغ ها داشته ایم.

 

سالاری با اشاره به ارایه سه طرح توسط هر کدام از اعضای کمیسیون شهرسازی شورا گفت: طرح تحقیق و تفحص از صندوق بازنشستگی شهرداری تهران، طرح الزام شهرداری تهران به ارایه لایحه ایمنی ساختمان های بلندمرتبه ناایمن و ساماندهی مال ها و مگامال ها از جمله این طرح ها بوده است.

 

وی در ادامه با اشاره به لغو مصوبه برج باغات در شورای پنجم گفت: با توجه به اینکه این مصوبه آسیب های جبران ناپذیری به باغات تهران وارد می کرد مصوبه مذکور لغو شد و تلاش می کنیم تا دو هفته آینده جایگزینی برای این مصوبه تهیه کنیم.

 

سالاری در خصوص شناسنامه دار کردن باغات تهران نیز گفت: در شورای پنجم برای نمایندگان حفاظت از باغات تهران طرح شناسنامه دار کردن آنها را پیگیری می کنیم.

 

وی با اشاره به شناسایی 6 هزار و 200 پرونده باغات در مقیاس هوایی خاطرنشان کرد: سازمان بوستان شهرداری تهران را ملزم کرده ایم تا باغات تهران را شناسنامه دار کند بنابراین در این راستا از بیش از شش هزار باغ موجود در تهران 3 هزار و 428 باغ را بازدید کرده ایم و کارشناسان درباره نوع درختان و بن درختان اظهارنظر کرده اند.

 

سالاری همچنین به اهمیت باغات کن و فرحزاد اشاره کرد و گفت: با پیگیری ها و جلساتی که با شهرداران مناطق 2 و 5 داشته ایم دو طرح برای صیانت از باغات این مناطق پیش بینی کرده ایم که تلاش می کنیم تا هرچه زودتر در کمیسیون و شورای عالی شهرسازی به تصویب برسد.

 

سالاری در خصوص برنامه ریزی کمیسیون شهرسازی و معماری برای کاهش تخلفات شهرسازی گفت: اقدامات زیادی در این زمینه انجام داده ایم و با شهرداران مناطق نیز جلساتی در این زمینه برگزار کرده ایم.

 

سالاری در ادامه با اشاره به هوشمندسازی فرآیند صدور پروانه های ساخت و ساز گفت: تلاش می کنیم با این اقدام از مراجعه مردم به دفاتر خدمات الکترونیکی جلوگیری کنیم و در این راستا تهران را به سمت هوشمندسازی ببریم.

 

وی در ادامه استفاده از مشارکت آحاد جامعه و نخبگان را رویکرد شورای پنجم در فرآیندها و تصمیم سازی ها عنوان کرد و گفت: جلسات متعددی با این اقشار جامعه در سال گذشته برگزار کرده ایم و در حال برنامه ریزی در این زمینه هستیم.

 

سالاری درباره ساماندهی باغات کن نیز گفت: 1120 هکتار مساحت محدوده کن و باغات پیوسته آن است که از این میان 700 هکتار فضای سبز و باغات در حوزه آبریز کن، 120 هکتار باغات خرمالو، 268 هکتار محدوده کوهساران و گسترده گردشگری، 40 هکتار شرق مسیر وسک، 139 هکتار محدوده بافت مسکونی، 66 هکتار پیرامون محله کن و 60 هکتار محدوده شهر سنگ است.

 

وی با بیان اینکه قرار شده است تا با مشارکت شهرداری و ذینفعان باغات کن ساماندهی شود، گفت: فعالیت مشاغل متناجس شهری در محدوده باغات باعث شده است تا باغات امنیتی نداشته باشند که باید این موضوع ساماندهی شود و از مجموعه باغات کن به عنوان تفرجگاه استفاده کنیم.

 

وی با بیان اینکه 147 هکتار از توتستان های کن مورد بررسی قرار گرفته و پیشنهاداتی برای حفاظت از آنها داده شده که از آن جمله می توان به تملک کامل و تبدیل آن به پارک عمومی اشاره کرد.

 

وی توضیح داد: برای عملیاتی شدن این پیشنهاد در زمان اعلام 5 تا 6 میلیارد تومان پیش بینی شده بود که این رقم اکنون به 10 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

 

وی افزود: تملک 50 درصدی توستان های باغات کن پیشنهاد دیگری بود که ارایه شد که این پیشنهادات در حال حاضر در دست بررسی می باشد.

 

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با اشاره به وجود بافت فرسوده در روستای کن نیز گفت: تشویقاتی برای نوسازی در این محدوده که یک روستای گردشگری و تفرجگاهی است، ارایه کرده ایم.

 

سالاری در ادامه با اشاره به فعالیت های کمیسیون های ماده 100 گفت: برخی عنوان می کنند بعضی تخلفات مورد بررسی در کمیسیون ماده 100 در نهایت با دریافت جریمه مرتفع می شود که این موضوع نیز در دستور کار کمیسیون شهرسازی و معماری قرار گرفته است.

 

سالاری همچنین به توافقات انجام شده بین دانشگاه صنعتی شریف و شهرداری منطقه 2 گفت: موضوع این توافق فراتر از یک موضوع منطقه ای است و از حدود اختیارات شهردار منطقه خارج شد.

 

سالاری توضیح داد: با پیگیری هایی که انجام داده ایم خیابان و قسمت شمالی دانشگاه شریف در اختیار این دانشگاه قرار می گیرد و باید این موضوع را در کمیسیون شهرسازی و معماری بررسی کنیم که در صورت تبدیل خیابان سواره به پیاده رو مشکلی برای شهروندان ایجاد نشود.

 

سالاری درباره پروژه ایران مال گفت: ما در دادگاه پروژه ایران مال حضور نداشتیم اما در خصوص پروژه پالادیوم جلسه ای با دادستانی تهران داشتیم.

 

وی خاطرنشان کرد: بر اساس تصمیم گرفته شده در دادستانی قرار بر این شد که نظارت دقیقی بر تخلفات بزرگ مقیاس در سطح تهران انجام شود.

 

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در خصوص آخرین وضعیت گود برج میلاد نیز گفت: این گود همچنان بلاتکلیف است البته باید بگوییم نامه نگاری هایی با ناجا انجام داده ایم و امیدواریم این گود به زودی تعیین تکلیف شود چرا که برج میلاد را تهدید می کند.

 

 

 

چاپ خبر