رئیس دوازدهمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال:
اتحادیه ناشران کشورهای عضو اکو تشکیل می‌شود
مرتضی موسویان گفت: در نمایشگاه امسال نشست هایی را با رایزنان فرهنگی کشورهای عضو اکو برگزار خواهیم کرد. اتحادیه ناشران کشورهای عضو اکو تشکیل خواهد شد و اعلام رسمی آن در دوازدهمین نمایشگاه رسانه های دیجیتال خواهد بود. این اتحادیه در ایران ثبت می شود.

به گزارش خبرنگار حوزه رسانه خبرگزاری شبستان، نشست خبری دوازدهمین جشنواره رسانه های دیجیتال پیش از ظهر امروز با حضور مرتضی موسویان رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد، پرویز کرمی مشاور معاون علمی فناوری ریاست جمهوری برگزار شد.

 

مرتضی موسویان در سخنانی در این نشست گفت:دوازدهمین جشنواره رسانه های دیجیتال تفاوت های عمده ای در فرم و محتوا با سال های گذشته دارد، امیدواریم نمایشگاه امسال بتواند سبب رونق و توسعه تجارت و کسب و کار اینترنتی بشود، چون در حال حاضر در نمایشگاه های بین المللی چیزی به نام فروش وجود ندارد.

 

وی تاکید کرد:یکی از اهداف ما در برگزاری دوازدهمین نمایشگاه رسانه های دیجیتال برقراری تعامل بین تولیدکنندگان و توزیع کنندگان محتوای دیجیتال در قالب های مختلف با یکدیگر است. همچنین قصد داریم تولیدکننده های محتوا و اپراتورها در نمایشگاه با یکدیگر تعامل داشته باشند و این تعامل منجر به توسعه تولید محتوا و توزیع آن در سطح کشور باشد.

 

موسویان با بیان اینکه اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی مسئولیت کمیته پایگاه های اینترنتی را بر عهده گرفته است، گفت: رحیم سرهنگی مدیر کل دفتر توسعه کارآفرینی وزارت کار را برای بخش حمایت از کسب و کارها در نظر گرفته ایم،‌این بخش با همکاری با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری فعالیت خواهد کرد. مهندس سلجوقی هم طی حکمی از سوی وزیر ICT‌ مسئولیت کمیته کودک و فضای مجازی خواهد بود. مسئولیت کمیته بین الملل نمایشگاه نیز به آقایان کرمی و استیری سپرده شده است.

 

وی توضیح داد: توجه ویژه به بخش کودک یکی از ویژگی های دوازدهمین نمایشگاه رسانه های دیجیتال است که پیش بینی شده این بخش از سایر بخش ها فعال تر باشد. برای مثال سیم کارت های مخصوص کودک با هدف ایجاد فضای سالم و ایمن در نمایشگاه عرضه می شود که خانواده ها می توانند تهیه کنند.

 

رییس دوازدهمین نمایشگاه رسانه های دیجیتال خبر داد:در نمایشگاه امسال نشست هایی را با رایزنان فرهنگی کشورهای عضو اکو برگزار خواهیم کرد. اتحادیه ناشران کشورهای عضو اکو تشکیل خواهد شد و اعلام رسمی آن در دوازدهمین نمایشگاه رسانه های دیجیتال خواهد بود. این اتحادیه در ایران ثبت می شود، مقدمات این کار فراهم شده و رایزنان فرهنگی کشورهای مختلف تلاش خواهند کرد تا با توجه به نظام حقوقی کشور خودشان این اتحادیه را به ثبت برسانند.

 

وی با بیان اینکه در نمایشگاه امسال حضور پررنگ شبکه های پیام رسان داخلی و تخصصی را شاهد خواهیم بود، گفت: به دنبال رویدادی هستیم تا بین پیام رسان های داخلی اتفاقی شکل بگیرد که اگر پیامی از سوی کاربری ارسال شد هر کدام از پیام رسان ها بتوانند از طریق درگاهی آن را دریافت کنند.

 

موسویان توضیح داد: مسئول بخش بازی و هنرهای دیجیتال بنیاد ملی بازی های رایانه ای است. آموزش محور اصلی فعالیت ها در این بخش از نمایشگاه است، تلاش می کنیم کسانی که موشن گرافی تولید می کنند دستاوردهای جدید خود را در نمایشگاه عرضه کنند. همچنین شرکت های فناور آثار خود را در این بخش ارایه خواهند کرد. در عین حال شرکت های آموزشی ارایه کننده فنی ترین و تخصصی ترین آثار در هفت روز نمایشگاه رسانه های دیجیتال خواهند بود. همه شرکت کنندگان در کلاس ها گواهینامه معتبر دریافت خواهند کرد.

 

رییس دوازدهمین نمایشگاه رسانه های دیجیتال با اعلام اینکه همه موسسات آموزشی در طبقه دوم مصلی در نمایشگاه حضور خواهند داشت، گفت: این موسسات می توانند در روزهای مناسب دوره هایی با قیمت خاص برگزار کنند.

 

موسویان افزود: دوازدهمین نمایشگاه رسانه های دیجیتال با شعار «محتوای دیجیتال پیشران توسعه دیجیتال» از نهم تا پانزدهم آبان ماه در مصلی امام خمینی تهران برگزار خواهد شد.

 

وی توضیح داد: پاویون های «انقلاب و دفاع مقدس»، «شبکه ملی سلامت»، «ایران ساخت»، «نشست ها و کارگاه های تخصصی» در این دوره از نمایشگاه حضور خواهند داشت.

 

رییس مرکز رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد همچنین در خصوص جشنواره رایانه ای جام خلیج فارس گفت: امسال پنجمین دوره از این جشنواره برگزار خواهد شد که مسابقه بین برترین های استان ها به صورت زنده در نمایشگاه برگزار می شود.

 

وی همچنین گفت: کمپین مربوط به فرهنگسازی در فضای مجازی «من شامد دارم» در نمایشگاه فعال خواهد بود. همچنین ماراتن تولید محتوا به صورت زنده در سه روز در نمایشگاه اجرا خواهد شد.

 

رییس دوازدهمین نمایشگاه رسانه های دیجیتال توضیح داد: اولویت برای شرکت در این ماراتن با تیم هایی است که از قبل برای تولید محتوا در بسترهای مختلف ثبت نام کرده‌اند. دبیر اجرایی نمایشگاه محلی را برای عقد قراردادها در نمایشگاه در نظر گرفته است که در این محل مشاور حقوقی حضور دارد و مرکز رسانه های دیجیتال به عنوان حکم ضامن پیگیری قراردادهاست.

 

موسویان در خصوص تعداد بسترهایی که کد شامد را دریافت کرده اند، گفت: در حال حاضر 530 هزار بستر کد شامد را دریافت کرده اند و در این زمینه اپ استورها به صورت گسترده با ما همکاری کرده اند. در حال مذاکره با دو شرکت برای استفاده از تکنولوژی بلاک چیر هستیم و وزارت ارشاد مالکیت افراد را ضمانت و پشتیبانی کند. در حال حاضر 90 هزار سایت عضو شامد شدند. پیش از فیلتر تلگرام کانال های دارای پنج هزار عضو کد شامد دریافت کردند. میزان تخلف در بین این کانال ها به کمتر از نیم درصد رسیده بود و این در حالی است که کانال هایی که کد شامد نداشتند 10 هزار شکایت دریافت کرده بودند. خیلی از کانال های تلگرام با وجود فیلتر شدن هنوز کار می کنند.

 

رییس مرکز فناوری اطلاعات رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد در پاسخ به پرسشی در خصوص توسعه نشر دیجیتال گفت: افراد با داشتن دانش می توانند از بسترهای جدیدی استفاده کنند. من 13 سال است که روزنامه کاغذی نمی خرم و همه صفحات روزنامه ها را در فضای مجازی دنبال می کنم. می خواهم بگویم در دنیای امروز فرد امکان اینکه فرد به فایل های سنتی هم دسترسی پیدا کند، وجود دارد. روزنامه ها حتی می توانند به شکل Ebook عرضه شوند و تنها پیشنهادم در این حوزه این است که دانش در این کار که بن مایه کسب و کار است، مورد توجه قرار گیرد.

 

محمدصادق افراسیابی، قائم مقام دوازدهمین نمایشگاه بین المللی رسانه های دیجیتال نیز در سخنانی در این نشست گفت: همه جشنواره های موضوعی از جمله جشنواره علوی، جشنواره مهر محرم و ... در نمایشگاه پاویون مخصوص خواهند داشت تا برگزیدگان جشنواره بتوانند آثار خود را به نمایش بگذارند. پاویون سواد رسانه ای نیز در نمایشگاه حضور خواهد داشت.

 

معاون فرهنگسازی و توسعه کسب و کارهای دیجیتال گفت: افتتاحیه نمایشگاه، همایش سواد رسانه ای و همایش مدیریت رسانه ای به صورت مشترک در مصلی تهران برگزار خواهد شد. همایش مدیریت رسانه پس از پایان نمایشگاه در روز جهانی علم در مجتمع نیاوران وزارت بهداشت برگزار خواهد شد. همایش سواد رسانه ای نیز بیستم آبان در مجتمع نیاوران وزارت بهداشت برگزار خواهد شد. بیست و یکم روز ارایه مقالات پنل های تخصصی همایش است و عصر همان روز اختتامیه نمایشگاه و دو همایش مدیریت رسانه و سواد رسانه ای با حضور دبیر شورای عالی فضای مجازی برای صرفه جویی در هزینه ها به صورت همزمان برگزار خواهد شد.

 

 

 

 

 

 

چاپ خبر