تخصصی ترین کتاب تعزیه در اراک رونمایی شد
مراسم رونمایی کتاب«شبیه نامه»(سیری در چگونگی شکل گیری تعزیه و تعزیه خوانی) همزمان با فرا رسیدن ماه محرم دیروز (۱۸شهریور)در فرهنگسرای آیینه اراک به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری شبستان از اراک، «شبیه نامه» دارای 5 بخش، شامل مجلس اول: درآمدی بر عزاداری، نوحه و مرثیه سرایی در عزای امام حسین(ع)، تاریخچه و عوامل پیدایش آن با نگاهی به آیین ها و سمبل های سنتی، مذهبی و نمایش ایران و شرح حال معرکه گیران، چاووشی خوانان، روضه خوانان، پرده خوانان و نگاهی به زیارت رفتن با پای پیاده، مجلس دوم: اعلام تعزیه، انتشار سبک زندگی اسلامی ایرانی و شرحی بر اسطوره با نگاهی بر ماجرای سیاووش و یادگار زریران و همچنین به نقش خون در اسطوره و با گفتاری از عناصر و شخصیت های اساطیری ایرانی در تعزیه از جمله شاه، عناصر اربعه، موجودهای مهیب و .... است.

 


همچنین در بخش های دیگر کتاب از جمله مجلس سوم: درام و داستان های سنتی ایران و نقش آنها در تعزیه به همراه شخصیت پردازی در داستان های تعزیه، مجلس چهارم: در بیان ادبیات نمایشی تعزیه و چگونگی شکل گیری آن و سرایندگان نسخ تعزیه همراه با شرحی بر وضعیت ادبیات فارسی در دوران قاجار و .... و مجلس پنجم: اجرای تعزیه و تعزیه خوانی در سایر بلاد از شمال، جنوب، شرق و غرب و مرکز کشور و تعزیه خوانی در روستاها، ایضاً تنوع ها شامل تعزیه های ترکی، عربی و تعزیه خوانی سیار بیان شده است.

 


اسماعیل مجللی پژوهشگر و تعزیه خوان اراکی از سال 1389 اقدام به تحقیق و پژوهش برای تالیف این کتاب کرد و درسال 1396 به این کار ادامه داد وی به عنوان یکی از تعزیه خوان های دارای تحصیل در حوزه ادبیات نمایشی به فعالیت در این زمینه می پردازد؛  «شبیه نامه» با تیراژ 1000جلد، دارای 1176 صفحه توسط انتشارات فکر بکر در بهار 1397(چاپ اول) منتشر شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

چاپ خبر