مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین:
غنی سازی اوقات فراغت مهمترین عامل در پیشگیری از آسیب های اجتماعی است
مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین گفت: مهمترین عامل در پیشگیری از آسیب های اجتماعی غنی سازی اوقات فراغت است و امروز مهارت های زندگی را باید در این فرصت ها آموزش داد.

به گزارش خبرگزاری شبستان از قزوین، سالار قاسمی امروز (18 شهریور) در آیین اختتامیه فعالیت های تابستانی واحدهای آموزشی و پرورشی سراسر کشور که در سالن اجتماعات کوثر برگزار شد، بیان کرد: غنی سازی اوقات فراغت باید به دلایل متعددی مورد توجه قرار گیرد زیرا اوقات فراغت از اهميت دوچنداني برخوردار است.

 

وی ادامه داد: مولفه هايي باعث شده به اوقات فراغت توجه کنیم و امروز اگر پارادایم نظام آموزشی ما، آسیب های اجتماعی، فاصله بین گفتمان خانواده ها و جوانان و نوجوانان، ضعف فرهنگ بومی و کار فرهنگی در جامعه را کنار هم گذاریم به اهميت اوقات فراغت می رسیم.

 

مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین اضافه کرد: کار آموزش و پرورش آموختن هنر زندگی کردن است و این امر از لابه لاي کتاب های درسی کمتر خارج می شود و باید این موضوع را در فعاليت هاي غيردرسي دنبال کنیم و اگر قرار است تربیت درست و همه جانبه داشته باشیم اینها را نمی شود تنها در کلاس درس یافت و باید غنی سازی اوقات فراغت داشت.

 

وی اعلام کرد: همه ارکان حاکمیتی و همه کسانی که دغدغه فرهنگی دارند باید توجه داشته باشند که مهمترین عامل در پیشگیری از آسیب های اجتماعی غنی سازی اوقات فراغت است و امروز مهارت های زندگی را باید در این فرصت ها آموزش داد.

 

قاسمي تأکید کرد: متأسفانه پارادایم نظام آموزشی ما حافظه محور است بنابراین هرچه دستگاه ها به بحث اوقات فراغت بپردازند کمک به هم افزايي در حوزه فرهنگی و اجتماعی داشتند.

 

وی اظهار کرد: باید توجه داشت امروزه غنی سازی برای طول سال تحصیلی است و فقط مربوط به تابستان نیست و شعار امسال سال تحصیلی ما هم با این رویکرد است و تحول بنیادی، تحول مدیریتی و نشاط تربیتی را مورد توجه داریم.

 

مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوين در ادامه با اشاره به برگزاری کنگره شهدای قزوین گفت: قبل از برگزاری کنگره 3 هزار شهید استان، کنگره شهدای دانش آموزی و شهدای فرهنگی را برگزار می کنیم و 256 شهید دانش آموز و 58 شهید فرهنگی در استان قزوین داریم.

 

وی خاطر نشان کرد: نسل جوان و نوجوان بداند بزرگترین مدرسه ای که در آن زندگی می کنیم فرهنگ شهید و شهادت است و مکتب حسینی و مکتب علوی چنین شهدایی را تربیت کرده و این مدارس ما بوده شهدای هسته ای را تربیت کردند

 

در ادامه نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: نکته مهمی که در غنی سازی اوقات فراغت وجود دارد شکوفایی استعدادها است و دانش آموزان می توانند با حضور در اين کلاس ها مسیر زندگی شان را تغییر دهند.

 

سید حمیده زرابادي اعلام کرد: اگر این مسیر از کودکی رشد یابد، در انتخاب شغل در آینده و اینکه از چه راه هایی می توان خلق ثروت کنید، اثرگذار است بنابراين اگر آموزش ها سمت و سوی درستی داشته باشد می تواند آینده روشنی را برای دانش آموزان رقم بزند و آنها فرد مفیدتری در آینده برای جامعه باشند.

 

وی یادآور شد: امیدوارم نگاه ویژه به مدارس دولتی و مدارس روستایی را داشته باشیم و باید نگاه ها برای آموزش های اوقات فراغت به سمت مدارس در مناطق روستایی و محروم بیشتر تمرکز یابد.

 

چاپ خبر