کوفی عنان درگذشت
کوفی عنان، دبیر کل اسبق سازمان ملل امروز شنبه در سن ۸۰ سالگی درگذشت.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از الایام، آژانس مهاجرت سازمان ملل امروز (شنبه 27 مرداد) اعلام کرد: «کوفی عنان» دبیرکل پیشین سازمان ملل متحد و دارنده جایزه صلح نوبل در سن 80 سالگی فوت کرد.

 

«کوفی عنان» در آوریل سال 1938 در غنا متولد شد، وی به زبانهای انگلیسی و فرانسوی و تعدادی از زبانهای آفریقایی مسلط بود، او هفتمین دبیرکل سال ملل بود که از 13 دسامبر 1996 تا یکم ژانویه 2007 میلادی مشغول به فعالیت بود.

 

می توان وی را نخستین دبیرکل سازمان ملل دانست که با طی مدارج در این سازمان به این سمت رسیده است. وی پیش از دبیرکلی، رئیس عملیات گروه صلح بان در بوسنی بوده است.

 

عنان و سازمان ملل در در 10 دسامبر، سال 2001 به طور مشترک، جایزه صلح نوبل را به خاطر فعالیت‌هایشان برای دستیابی به جهانی سازمان یافته‌تر و صلح‌آمیزتر دریافت کردند. عنان در زمان تبلیغات برای حمله به عراق در سال 2003 خواسته بود تا بدون تایید سازمان اقدام به حمله نکنند، به همین دلیل در سپتامبر 2004 میلادی در مصاحبه ای اعلام کرد که این حمله از دیدگاه شورای امنیت و منشور سازمان ملل و ملت عراق، غیرقانونی بوده است. عنان همچنین از زمان تصدی خود از اعزام گروه حافظ صلح سازمان ملل به منطقه درگیری دارفور در سودان حمایت کرده است.

 

 

چاپ خبر