عراق تحریم های ایران را اجرا می کند/وادادگی بغداد در قبال واشنگتن
علیرغم کشورهای مهم و بزرگی که در جهان تحریم های آمریکا علیه ایران را اجرا نخواهند کرد، عراق اعلام کرده که ناچار به اعمال این تحریم هاست.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری شبستان، پس از اعمال تحریم های آمریکا در فاز نخست علیه ایران که شامل ممنوعیت خرید و فروش فلزات گرانبها، دلار و خودرو به تهران می شود کشور عراق که پس از بحران به وجود آمده در این خطه از حمایت های جمهوری اسلامی ایران به منظور رفاه حال شهروندان خود و حفظ تمامیت ارضی و استقلال بهره برده امروز اعلام کرد ناچار به اجرای تحریم های آمریکا بر علیه ایران است.

 

بنابراین گزارش، حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در این خصوص طبق خبر اسپوتنیک عربی در نشست هفتگی خود با خبرنگاران گفته ما کاملا مخالف تحریم های بین المللی هستیم اما ممکن است به آن پایبند باشیم زیرا کشورهای بزرگتر از ما پایبند آن هستند و اگر پایبند نباشیم شکست خواهیم خورد.

 

این در حالی است که فواد معصوم، رییس جمهور عراق نیز پیش از این اعلام کرده بود شرایط فعلی عراق باعث می شود که پایبندی بغداد به تحریم های آمریکا علیه تهران برایش سخت باشد اما اعلام نکرده بود که این تحریم ها را اجرایی نخواهد کرد.

 

در همین حال نخست وزیر اقلیم کردستان نیز اعلام کرده موضع اربیل در اجرای تحریم های آمریکا علیه ایران مانند موضع بغداد است و یعنی اینکه کردستان عراق نیز تحریم های آمریکا علیه ایران را اجرایی خواهد کرد.

 

البته احزاب در عراق نگاه دیگری به این مسئله دارند و بر فرض مثال می توان به اظهارات سیدعمار حکیم، رهبر جریان حکمت ملی عراق اشاره کرد که گفته بود عراق باید راه تنفس ایران باشد و اجرای تحریم ها علیه ایران را محکوم کرده بود.

 

همچنین حزب الدعوه اسلامیه عراق نیز که ریاست آن بر عهده نوری مالکی است در بیانیه ای امروز تحریم های ظالمانه ای که ترامپ علیه ایران تحمیل کرده را محکوم کرده است.

 

تمام این اتفاقات در حالی رخ می دهد که کشوری چون ترکیه، روسیه و چین و اعضای اتحادیه اروپا که قدرتی بالاتر از عراق در جهان ایفا می کنند تاکنون با اجرای این تحریم ها مخالفت کرده اند و حتی اتحادیه اروپا اعلام کرده شرکت هایی که به دلیل ترس از آمریکا ایران را تحریم می کنند مورد تحریم این اتحادیه واقع خواهند شد.

چاپ خبر