مونا خوش اقبال به شبستان خبرداد
مدرنیست های ناشناس به گالری کاما می آیند
مونا خوش اقبال از برپایی نمایشگاه نقاشی«بدون عنوان» در گالری کاما خبر داد و گفت: آثار مدرنیست های ناشناس از سال ۱۳۰۰ تا ۱۳۶۵ به نمایش درمی آید.

مونا خوش اقبال، مدیر گالری کاما درباره برپایی نمایشگاه بدون عنوان در گالری کاما به خبرنگار شبستان گفت: در این نمایشگاه 19 اثر از هنرمندان مدرنیست ناشناس از سال 1300 تا 1365 به نمایش درمی آید، آثار این نمایشگاه معین نوتاش از مجموعه داران جمع آوری کرده است، اغلب این آثار قدمتشان ثابت شده است و برخی امضا دارند و برخی بدون امضا هستند.

 

خوش اقبال درباره عنوان نمایشگاه «بدون عنوان» توضیح داد: هنرمندان خیلی خوبی وجود دارند که در مارکت هنر بنا به هر دلیلی شناخته نشدند ؛ این نمایشگاه یک پیام دارد و آن اینکه اگر اثر هنرمند دیده و نمایش داده نشود و مردم نتوانند با آن ارتباط برقرار کنند همواره ناشناخته خواهد ماند مگر اینکه در اتفاق یا حادثه ای دیده شود. هر هنرمندی باید الزاما یک مدیر هنری داشته و با یک گالری ارتباط داشته باشد تا وارد مارکت هنری شود.

 

مدیر گالری کاما اظهار کرد: نمایشگاه نقاشی «بدون عنوان» می تواند لایه های خاموش هنر ایران را به نمایش بگذارد و در واقع این نمایشگاه، نمایشگاهی پژوهشی بر آثار نقاشان ناشناس در سال های 1300 تا 1365 باشد.

 

مونا خوش اقبال درباره نمایش اثری از «بی بی گوهر بختیار» متعلق به سال 1304 خورشیدی در نمایشگاه نقاشی «بدون عنوان» گفت: این اثر را بی بی گوهر و بختیار همزمان با دوره هنر روز اروپا خلق کرده است؛ این اثر کاملا تحت تاثیر «پیکاسو» و «جرج براک» است و نشانه هایی از سبک کوبیسم در آن دیده می شود و این بسیار عجیب است که در همان دوره زمانی هنرمندان بزرگ ما از نقاشان رئالیسم اروپایی کپی می کردند در حالی که مدت ها از دوره نقاشی رئال در اروپا گذشته بوده است. نکته جالب اینجاست که بی بی گوهر بختیار با هنر روز اروپا نقاشی می کرده است.

 

معین نوتاش، مجموعه داری که آثار نمایشگاه نقاشی «بدون عنوان» را جمع آوری کرده است، گفت: این آثار توسط پدربزرگ و پدر من که از مجموعه داران قدیمی هستند، جمع آوری شده است؛ من تعدادی از این آثار را از این مجموعه ها و تعدادی را هم از مجموعه خودم به نمایشگاه آورده ام.

 

وی درباره سبک آثار به نمایش درآمده در «بدون عنوان» گفت: در این آثار همه سبک ها از سقاخانه های سورئال، انتزاعی دیده می شود.

 

نوتاش خاطرنشان کرد: 90 درصد آثار نمایشگاه نقاشی «بدون عنوان» آثار درجه یک هنری هستند که متاسفانه به هر دلیلی هنرمندان خالق آنها اسم شان در مارکت هنری وجود ندارد.

 

گفتنی است، نمایشگاه نقاشی «بدون عنوان» از 12 تا 22 مرداد در گالری کاما برپا می شود، علاقمندان برای حضور در این نمایشگاه می توانند به آدرس خیابان پاسداران، گلستان دهم پلاک 44 طبقه دوم گالری کاما مراجعه کنند.

 

چاپ خبر