حجت الاسلام والمسلمین ارزانی:
گروه های فرهنگی جشنواره امام‌رضا(ع) باید با گروه های بین‌المللی مرتبط شوند
رییس ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد گفت: ما باید از ظرفیت گروه های فرهنگی داخلی استفاده کنیم و حلقه وصل بین آنها با گروه های فرهنگی خارج از کشور شویم تا از این طریق در بعد بین المللی نیز موفق تر باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین حبیب الله ارزانی رییس ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد در گفتگو با خبرگزاری شبستان، در حاشیه اختتامیه شانزدهمین جشنواره بین الملل امام رضا(ع) ارزیابی خود از این دوره را بیان کرد و اظهار داشت: شجر طیبه بنیاد امام رضا(ع) و جشنواره ذیل این بنیاد  هرسال پرثمرتر در کشور برگزار می شود و یکی از آن میوه های ارزشمند این درخت همین جشنواره است که مرتبط با ‌وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و تمام مدیران کل عاشقانه در این حوزه ورود پیدا می کنند.

وی ادامه داد: به نظر بنده برای تمام مدیرانی که در ‌وزارت ارشاد فعالیت می کنند یکی از بشارت های هرساله برای آنها حضور در جشنواره امام رضا(ع) است زیرا یک کار دینی، ارزشی و فرهنگی صورت می گیرد.

رییس ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد تاکید کرد: اینکه این جشنواره در شب میلاد امام رضا(ع) به پایان می رسد در واقع یک تمرکز خوب را ایجاد کرده است تا همه جشنواره هایی که در استان ها برگزار می شود نقطه پایانی آن در شب میلاد امام رضا(ع) باشد.

ارزانی یادآور شد: طبیعتا هرکاری برای آنکه به یک مانایی خاصی برسد نیاز به بازنگری دارد، جشنواره امام رضا(ع) هم نیازمند این مساله است، اینکه بنیاد بین المللی امام   رضا(ع) متولی این کار است یک بخشی از کار است اما اگر قرار باشد ما تنها کار ملی انجام دهیم موضوع آن متفاوت است اما امروز بنیاد بین المللی امام رضا(ع) وظیفه دارد در حوزه بین الملل فعالست کند.

وی افزود: باتوجه به آنکه سازمان فرهنگ و ارتباطات مرتبط با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و بنیاد بین المللی امام رضا(ع) هم ذیل ‌وزارت ارشاد است این دو می توانند در یک‌ ارتباط با هم در حوزه بین الملل اقدامات خوبی را رقم ‌بزنند.

رییس ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد خاطرنشان کرد: در حوزه بین الملل خیلی کارهای فاخر می توان انجام داد، سخنرانان، شاعران و اجراء های زیادی در این راستا می توانند عملیاتی شوند، ما در دنیا کنسرت های دینی و مذهبی زیادی را داریم که یک موسیقی فاخر را برگزار می کنند و سمفونی های خوبی به نام اهل بیت(ع) اجرا دارند.

ارزانی بیان کرد: برنامه تهیتی که در خیلی از برنامه ها وجود دارد بسیار ارزشمند است، بنده در خیلی از شب های ولادت در خارج از کشور حضور داشتم و آنها برنامه های بسیار مفصلی را برگزار می کنند، به نظر می رسد این ارتباط را می توان در قالب جشن های دهه کرامت با کشورهای دیگر برقرار کرد.

وی ابراز داشت: محول کردن ارتباط با بخش بین الملل تنها بر عهده سازمان فرهنگ و ارتباطات یا بنیاد بین المللی امام رضا(ع) کار درستی نیست زیرا این سازمان ها نیز بودجه های محدودی دارند که نمی تواند اهداف عالی را محقق کند، ما باید سازمان ها و نهادها علاقمند در ایران را که به این کار علاقه دارند با موسسات خارجی فعال در این زمینه وصل کنیم.

رییس ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد تصریح کرد: چنانچه این دو گر‌وه را به هم وصل کنیم قطعا خودشان به صورت خودجوش در عرصه های مختلف مربوط به امام رضا(ع) فعالیت می کنند، اینکه ما بخواهیم تنها به ظرفیت های خود بسنده کنیم قطعا موفق نخواهیم‌ بود اما اگر از این ظرفیت بهره ببریم قطعا توفیقات زیادی حاصل خواهد شد.

ارزانی در پایان گفت: البته ما تنها به شب میلاد امام رضا(ع) نباید بسنده کنیم، بلکه در طول سال می توان از این فضا بهره برد، ما در حال حاضر جشنواره دبیرخانه دائمی شتاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد را داریم که با همکاری بنیاد بین المللی امام رضا(ع) است و حتی بعضی اوقات نیز می توان با تمرکز بروی یک کشور خاص یا حوزه ویژه ای فعالیت کرد تا کار اثر بخش تر هم باشد.

چاپ خبر