نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت:
سعودی ها در کمیته حقیقت یاب حادثه منا تاکنون از ایران دعوت نکرده اند
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت گفت: سعودی ها در کمیته حقیقت یاب تا کنون از جمهوری اسلامی ایران دعوت نکرده اند و بدون بررسی ۸۰۰ مصاحبه حادثه دیدگان و شاهدان عینی فاجعه منا که در اختیار ماست نتایجشان را منتشر کرده اند.

 

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، حجت الاسلام والمسلمین سید علی قاضی عسکر در برنامه «گفتگوی ویژه خبری» شبکه دو سیما گفت: در حالی که مسافران سفرهای تفریحی 500 تا هزار یورو می گیرند، حاجیان برای اقامت 35 تا 40 روزه در عربستان نیازمند یک حداقل ارز همراه هستند.

وی گفت: ارز مورد نیاز برای مسکن، تغذیه، تدارکات و حمل و نقل حجاج ایرانی با مصوبه دولت در اسفند 96 به نرخ 3883 تومان به ازای هر دلار خریداری شد.

قاضی عسکر با انتقاد از برخی مباحث در فضای مجازی با عنوان حج یارانه ای افزود: این مسئله به هیچ وجه درست نیست و ظلم به حاجیان ایرانی است.

سرپرست زائران ایرانی از حاجیان خواست همچون سالهای گذشته از طرح مباحث تفرقه افکنانه در حج خودداری کنند و با توجه به داعیه دار بودن جمهوری اسلامی در وحدت امت اسلامی بر روی این موضوع تمرکز کنند.

وی گفت: 10 هزار و 350 زائر ایرانی امسال از اهل سنت هستند که باعث عزت جمهوری اسلامی و مبلغان کشورمان خواهند بود.

قاضی عسکر افزود: پس از حج پارسال 26 کمیته آسیب شناسی تشکیل شد و تلاش شده با بهره گیری از نقطه نظرات کارشناسی این کمیته ها​ آسیب های پارسال در حج 97 دیده و تکرار نشود.

وی گفت: در اجرای دیپلماسی حج با کشورهای مختلف در ارتباط هستیم و این ارتباطات بسیار تأثیرگذار هستند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت افزود: در مذاکره با طرف سعودی تأکید کردیم که روابط سیاسی با مسائل حج متفاوت است و سعودی ها پذیرفتند که این دو را از هم جدا کنند، از اینرو سال گذشته شاهد حجی در امنیت، با عزت و کرامت بودیم و تلاش می کنیم که حج امسال هم بهتر از پارسال در امنیت و با آرامش بیشتر برگزار شود.

قاضی عسکر در پاسخ به سؤالی درباره تفاوت نرخ برخی از کاروان ها گفت: همه حجاج ایرانی در حمل و نقل، تغذیه و تداراکات یکسان هستند و هیچ تبعیضی میان زائران ایرانی وجود ندارد و تنها تفاوت در پرداخت ها در موضوع مسکن و محل اقامت حجاج است.

وی افزود: تلاش کرده ایم تا قیمت تمام شده سفر به سرزمین وحی از زائران بیت الله الحرام گرفته شود و صرفه جویی های لازم برای جلوگیری از افزایش جهشی هزینه های حج امسال انجام شده است.

قاضی عسکر گفت: در پایان سفر اگر صرفه جویی دیگری صورت گیرد مابه التفاوت پرداختی و هزینه های حج به حساب حجاج واریز می شود.

سرپرست زائران ایرانی گفت: سعودی ها در کمیته حقیقت یاب تا کنون از جمهوری اسلامی ایران دعوت نکرده اند و بدون بررسی 800 مصاحبه حادثه دیدگان و شاهدان عینی فاجعه منا که در اختیار ماست نتایجشان را منتشر کرده اند.

قاضی عسکر ابراز امیدواری کرد: در مذاکرات حج امسال هم موضوع شهدای فاجعه منا پیگیری شود.

وی در خصوص برقراری سفرهای عمره مفرده هم گفت: به واسطه نبود تفاهمنامه مشخص میان تهران و ریاض برای سفرهای عمره پس از حج 96 نتوانستیم این سفرها را از سر بگیریم زیرا در صورت بروز مشکلات احتمالی، امکان حل و فصل آنها وجود نداشت.

قاضی عسکر ابراز امیدواری کرد: با برگزاری خوب حج تمتع امسال، مقدمات از سر گیری عمره مفرده فراهم شود. نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت افزود: شش میلیون ایرانی که سالهاست ثبت نام کرده اند در نوبت عمره هستند.

چاپ خبر