نگرانی عربستان/ شیرهای نفت برای چه باز شده اند؟
عربستان تحت فشار رئیس جمهور آمریکا شیرهای نفت خود را باز کرده است در حالی که می داند بازار نیازی به این نفت ندارد.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از « worldoil»، عربستان سعودی، تحت فشار دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در اقدامی عجولانه تولید نفت خود را افزایش داد و این درست زمانی بود که می دانست بازارهای جهانی ممکن است هنوز نیازی به این نفت نداشته باشند.

 

تولید نفت عربستان ماه گذشته به بیشترین حد خود در سه سال گذشته رسید تنها به این دلیل که ترامپ از متحد خود خواستار کمک به کاهش قیمت گاز و پر کردن خلاء نفت حاصل از تحریم ایران شده بود.

 

حالا در حالی که سعودی ها برای فروش هر چه بیشتر نفت خود تلاش می کنند در خلوت خود نگران هستند که شاید شیرهای نفت را خیلی سریع باز کرده اند.

 

«مارتیجن رتز»، مدیر شرکت «مورگان استنلی» در لندن در این باره می گوید: عربستان سعودی و برخی از اعضای اوپک صادرات نفت خود را در آستانه تحریم های نفتی علیه ایران به شدت افزایش داده اند و همین منجر به افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی شده است.

 

اظهارات بی سابقه وزیر انرژی سعودی را می توان شاهدی بر نگرانی آنها تلقی کرد.

 

این بیانیه بدون هیچ پایه و اساسی هر گونه نگرانی درباره اقدام عربستان برای تامین مازاد نفت برای بازارهای جهانی را رد کرد.

 

وی اظهار داشت که صادرات نفت در ماه جاری ثابت خواهد بود و در ماه آگوست کاهش پیدا می کند.

 

سعودی ها و متحدانی که شامل همسایگان این کشور از شوراب همکاری خلیج هستند، اواخر ماه ژوئن در نشست اوپک وعده دادند که تولید نفت را تا یک میلیون بشکه در هر روز افزایش دهند.

 

تاثیر تحریم های آمریکا بر انتقال نفت ایران می تواند نقش مهمی را در تعیین نتیجه نهایی بازار نفت ایفا کند اما این سعودی ها هستند که در این میان باید تصمیم بگیرند تابع ترامپ باشند یا اینکه بر اساس منافع ملی و جهانی تصمیم گیری کنند.

چاپ خبر