تهدید ایران ترامپ را ترساند؛ نفت پایین آمد
افزایش قیمت نفت در پی اعلام سیاست به صفر رساندن واردات نفتی ایران موجب شد بسیاری از کشورها در مقابل این سیاست عجولانه ترامپ بایستند و علاوه بر آن، تهدید ایران برای بستن تنگه هرمز باعث عقب نشینی آمریکا از مواضع خود شد.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از «فایننشال تایمز»، در پی اظهارات «مایک پمپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا مبنی بر چشم پوشی از تحریم های نفتی برای کشورهایی که به دنبال گریز از اقدامات کاخ سفید علیه ایران هستند، قیمت نفت کاهش پیدا کرد.

 

بر اساس این گزارش، قیمت جهانی نفت، امروز (چهارشنبه ۲۰ تیر) با کاهش 1.3 درصدی به 77.83 دلار در هر بشکه رسید. این اولین بار از زمان اعلام طرح به صفر رساندن واردت نفتی ایران بود که یکی از مقامات بلندپایه آمریکا سخن از کاهش تحریم ها به میان آورد.

 

چین، هند و ترکیه در میان وارد کننده های نفت از ایران هستند که اعلام کردند به اقدامات تحریمی آمریکا توجهی نمی کنند.

 

اظهارات تازه پمپئو در حالی مطرح شده است که پیش از این مقامات آمریکایی اعلام کرده بودند که هیچ گونه چشم پوشی در زمینه تحریم های نفتی از سوی دولت ترامپ انجام نخواهد شد.

 

نیویورک تایمز در همان ابتدا در گزارشی اعلام کرد که با این اقدام ترامپ، بازارهای مالی که به چشم پوشی از تحریم های آمریکایی بر شرکت ها در کشورهایی مانند هند و چین، عادت کرده بودند را به لرزه انداخته است.

 

در این گزارش آمده بود که بعید به نظر می رسد این کشورها به خواست آمریکا در این زمینه تن در دهند.

 

از سوی دیگر تحلیلگران گفته بودند که ترامپ باید میان افزایش قیمت نفت و تحریم ایران، یکی را انتخاب کند.

 

افزایش قیمت نفت در پی اعلام سیاست به صفر رساندن واردات نفتی ایران که موجب شد بسیاری از کشورها در مقابل این سیاست عجولانه ترامپ بایستند و همچنین تهدید ایران برای بستن تنگه هرمز موجب شد تا در نهایت آمریکا از مواضع خود عقب نشینی کند.

 

پایگاه خبری «Theconversation» در گزارشی در این زمینه نوشته بود: ایران نیازی به قدرت نظامی برتر برای عملی کردن تهدید خود ندارد و به راحتی می تواند این کار را انجام دهد.

 

اگرچه آمریکا هم برای اینکه واکنشی در مقابل ایران نشان داده باشد مدعی شد که به هر طریق ممکن تنگه هرمز را باز نگه خواهد داشت اما اظهارات اخیر پمپئو نشان می دهد که این تهدید از درون موجب ترس و نگرانی آمریکایی ها شده است.

چاپ خبر