تنظیم سبک زندگی مطابق با قرآن/ تلاوت قرآن زیباترین موسیقی معنوی
خبرگزاری شبستان: مدیر بنیاد مهدویت و آینده پژوهی و استاد برجسته حوزه و دانشگاه اصفهان زیباترین موسیقی معنوی را تلاوت قرآن دانست و بر تنظیم سبک زندگی مطابق با قرآن تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از یاسوج، حجت الاسلام مهدی نیلی پور، مدیر بنیاد مهدویت و آینده پژوهی و استاد برجسته حوزه و دانشگاه اصفهان امروز در آئین اختتامیه باشکوه ترین میهمانی قرآنی و فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد که در مصلی شهر پاتاوه برگزار شد، گفت: ارتباط با قرآن یکی از عوامل برای تقویت روحی انسان است.

 

وی با بیان اینکه خانواده های قرآنی باید به فرزندان خود افتخار کنند، اظهار داشت: اگر نوجوانان و جوانان در محضر قرآن قرار گیرند، نور قرآن با گوشت و پوست آنها مخلوط می شود.

 

نیلی پور ضمن تاکید بر اینکه باید برای فهم، تلاوت و عمل به قرآن تلاش و هیچ گاه از قرآن جدا نشویم، یادآور شد: پدران و مادران وقتی فرزندان را سر سفره قرآن می نشانند، در روز قیامت با تاج های بهشتی وارد محشر می شوند.

 

این استاد دانشگاه یکی از حقوق فرزند نسبت به پدر و مادر را اهل قرآن بودن و تربیت قرآنی دانست و ادامه داد: فرزندان باید با محبت رسول الله (صل الله علیه وآله)، اهل بیت، قرآن و انس با آن تربیت شوند.

 

وی با اشاره به اینکه باید چند نوع ارتباط با قرآن داشته باشیم، عنوان کرد: نخستین ارتباط بصری است، یعنی همه ما طبق تصریح روایات ضرورت دارد حداقل روزانه چشم خود را درگیر آیات قرآن کنیم تا نور قرآن به روح ما منعکس شود.

 

نیلی پور یادآور شد: کسانی که بی سواد هستند می توانند روی خط قرآن نگاه بیاندازند، چون نگاه به قرآن مثل نگاه به خانه کعبه است، نگاه به صورت والدین، نگاه به عالم وارسته، نگاه به سبزه و آب عبادت است.

 

مدیر بنیاد مهدویت و آینده پژوهی اصفهان دومین ارتباط را سمعی دانست و ابراز داشت: وقتی قرآن خوانده می شود باید به آن گوش داد، زیرا زیباترین موسیقی معنوی تلاوت قرآن است.

 

وی با بیان اینکه ارتباط لسانی سومین نوع ارتباط با قرآن است، یادآور شد: در این نوع ارتباط باید تلاوت و زبان ما قرآنی باشد.

 

نیلی پور بسیاری از مشکلات اخلاقی جوامع اسلامی را به دلیل دوری از قرآن دانست و اضافه کرد: سلامت دینی و بهداشت روانی فرزندان را یک روز تلاوت قرآن تامین می کند.

 

این استاد برجسته دانشگاه اصفهان ارتباط چهارم را ارتباط فکری و ذهنی با قرآن خواند و ادامه داد: یکی از محتواهایی که باید در ظرف ذهن بریزیم، قرآن است.

 

وی تاکید کرد: باید فرزندان را با تشویق و ترغیب به طرف قرآن سوق دهیم، زیرا درجات بهشت به میزان آشنایی ما با قرآن است.

 

نیلی پور ارتباط عملی با قرآن را مهم ترین نوع ارتباط دانست و اضافه کرد: خداوند قرآن را برای زندگی انسان ها نازل کرده و باید سبک زندگی را با قرآن تنظیم کنیم.

 

مدیر بنیاد مهدویت و آینده پژوهی اصفهان با اشاره به اینکه ششمین نوع ارتباط با قرآن ترویج و دفاع از این کلام الهی است، تاکید کرد: قرآن مثل اهل بیت (علیهم السلام) مخالف و دشمنان بسیاری دارد، زیرا با منافع این افراد سازگاری ندارد.

 

وی ضمن تاکید بر اینکه قرآن در جامعه اسلامی دشمن و مخالف دارد، خاطرنشان کرد: ما به عنوان جامعه قرآنی باید همیشه پرچم تبلیغ قرآن را در دست داشته باشیم.

 

نیلی پور خاطرنشان کرد: باید محافل قرآنی در مساجد، تکایا، حسینیه ها، مساجد، مصلی ها و حتی در پاساژها را راه اندازی و ادامه دهیم.

 

استاد دانشگاه اصفهان با اشاره به اینکه همه در راستای ترویج کلام نورانی قرآن وظیفه داریم، گفت: باید محافل قرآنی به نام شهدا، پیامبر، پدر و مادر و ... برگزار شود.

 

شایان ذکر است، اجرای برنامه های متنوع فرهنگی و قرآنی، تلاوت مجلسی با اجرای قاری بین المللی کشور حاج قاسم مقدمی، اجرای پرسش و پاسخ حفظ توسط حافظ توانمند بین المللی قرآن کریم دکتر محمود آسن، مدح خوانی محمدامین فلسفی از مداحان برجسته این استان، اجرای ابتهال توسط علی حیاتی مقدم، مبتهل برجسته استان و تجلیل از 6 فعال قرآنی و فرهنگی از برنامه های اختتامیه این طرح بزرگ قرآنی عنوان بود.

چاپ خبر