مدیر مدرسه علمیه مشکات:
صبر و پایمردی برخی نفوس سبب نجات یک جامعه یا امتی می‌شود
خبرگزاری شبستان :مدیر مدرسه علمیه مشکات گفت: خداوند به واسطه بلاکشی و صبر حضرت یوسف(ع) به امتی رحم کرد ما نیز باید نفس خود را برای صبر و پایمردی آماده کنیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان؛ حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا قاسمیان مدیر مدرسه علمیه مشکات در مراسمی که به مناسبت ماه مبارک رمضان در دانشگاه شریف برگزار شد، گفت: در جریان فراق حضرت یعقوب(ع) از حضرت یوسف(ع) پشت پرد ه‌هایی وجود دارد که قرآن آن را ذکر نکرده اما در روایات اهل بیت(ع) بیان شده است.

وی افزود: زمانیکه حضرت یعقوب(ع) بنیامین را از دست داد به درگاه الهی بسیار شاکی شد و گفت دو چشم و دو فرزند را از من گرفتی آیا به من رحم نمی‌کنی؛ از جانب خداوند ندا آمد که اگر من آن دو را میرانده باشم برمی‌گردانم اما یادت بیاید آن وقتی را که گوسفندی را که کشتی و کباب کردی و خوردی در حالیکه اطراف تو آدم‌های فقیر و روزه‌داری بودند و به آنان چیزی از آن گوسفند ندادی این بلا نتیجه آن است؛ پس از آن منادی حضرت یعقوب(ع) تا یک فرسخی هر صبح و شام  ندا می‌داد که هر کس غذا می‌خواهد نزد یعقوب حاضر شود.

حجت الاسلام والمسلمین قاسمیان ادامه داد: حضرت یعقوب(ع) به واسطه این کوتاهی با دوری حضرت یوسف(ع) تنبیه شده بود؛ این امر نشان می‌دهد که به راحتی از سر این مسائل نمیشود گذشت.

مدیر حوزه علمیه مشکات بیان داشت: حضرت یوسف(ع) به امتحان سخت مبتلا شد که او را در چاه انداختند تا به ملک رسید؛ یک یوسفی بلاکش شد امتحان خوبی درباره صبر و بلا داد خداوند به واسطه بلاکشی او به امتی رحم کرد.

وی اظهار داشت: گاهی ما نیز در مقابل امتحانات فردی اجتماعی دچار بلاهایی می‌شویم که اگر همچون حضرت یوسف(ع) صبر داشته باشیم خداوند به واسطه آن به دیگران رحم خواهد کرد؛ در این روایت آمده که حضرت یوسف به عنوان بنده صابری از بندگان خدا صبر کرد هم به مکنت و سروری رسید و هم خداوند به واسطه بلاکشی صابرانه او به امتی رحم کرد.

حجت الاسلام والمسلمین قاسمیان در پایان خاطرنشان کرد: حضرت یوسف(ع) و حضرت یعقوب(ع) در قله هستند ما در دامنه هستیم اما گاهی واسطه بلاکشی و صبوری یعنی پایمردی و بی‌باکی یک نفر خداوند به امتی رحم می‌کند شاید؛ بنابراین ما هم باید در هر محدوده کوچک یا بزرگ نفس خود را برای صبر و پایمردی آماده کنیم.

 

چاپ خبر