توصیه های آیت الله شیخ بهایی برای بهره بردن از ماه مبارک رمضان
خبرگزاری شبستان: استاد درس خارج فقه و اصول حوزه علمیه کرمان جهت بهره گیری از فیوضات ماه مبارک رمضان، راهکارهایی ساده اما قابل تأمل و نیازمند تلاش و جدیت، ارائه کرد.

آیت الله احمد شیخ بهایی، استاد درس خارج فقه و اصول حوزه علمیه کرمان به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری شبستان تصریح کرد: آنچه از نظر معنوی باعث توفیق انسان می شود پاکسازی و یا همان توبه است و عمده آن حلالیت طلبی و رفع کدورت ها و پرداخت حق الناس است.

 

وی با اشاره به اینکه وجود موارد ذکر شده بسیار مانع توفیق است؛ بر ضرورت توجه به آن تأکید کرد و افزود: دومین اقدام برای بهره بردن از ماه مبارک رمضان برنامه ریزی است؛ البته افراد در برنامه ریزی نباید به خود فشار بیاورند.

 

آیت الله شیخ بهایی ادامه داد: گاهی فشارها باعث زدگی و بی میلی نفس و حتی منجر به تنفر می شود پس باید یک برنامه واقع گرایانه داشت و برنامه کم و مستمر بهتر از برنامه زیاد و{ناپیوسته} است.

 

وی برنامه ریزی را خیلی مهم دانست و با اشاره به اینکه برنامه مستمر، تأثیرگذار می شود؛ اظهار داشت: اعمال عبادی ماه مبارک رمضان و ادعیه مانند یک داروخانه است وقتی وارد داروخانه می شوید همه داروها را که نباید بخوردید؛ روح دعا حال و توجه است.

 

این استاد خارج فقه و اصول تأکید کرد: بیش از اذکار باید روی فکر کار کرد و اذکار هم با توجه به معنا باشد زیرا اگر بدون توجه به معنا و صرف خواندن باشد، گرچه ثواب دارد اما ثمر کافی ندارد؛ باید روی معانی فکر کرد و مناسب حال خودمان اعمال و ادعیه را انتخاب کنیم.

 

وی خاطرنشان کرد: ممکن است کسی دچار دل مردگی و افسردگی باشد و حال هیچیک از این اعمال را نداشته باشد؛ چنین کسی می تواند به فقرا کمک کند، افطاری ساده دهد اما نباید بیش از طافت نفس به خود تحمیل کرد.

 

امام جماعت مسجد امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف خیابان شهید چمران درباره محوری ترین برنامه های این مسجد در ایام ماه مبارک رمضان به قرائت دعای ابوحمزه و سخنرانی از ساعت ۱ تا ۳ بامداد، سخنرانی بعد از نماز ظهر و عصر و تفسیر آیاتی از جزءخوانده شده در هر روز اشاره کرد.

 

چاپ خبر