دادستان عمومی و انقلاب قزوین:
برخورد قاطعانه دستگاه قضا با حرمت شکنان در ماه مبارک رمضان
خبرگزاری شبستان: دادستان عمومی و انقلاب قزوین گفت: دستگاه قضایی با هر گونه حرمت شکنی در ماه مبارک رمضان و تظاهر به روزه خواری قاطعانه برخورد می کند.

به گزارش خبرگزاری شبستان از قزوین به نقل از روابط عمومی دادگستری قزوین، حجت الاسلام اسماعیل صادقی نیارکی بیان کرد: همه ما در یک جامعه اسلامی زندگی می کنیم و به عنوان یک مسلمان موظف هستیم حرمت ماه مبارک رمضان را حفظ کنیم و اگر افرادی بخواهند با هنجارشکنی و به عمد تظاهر به روزه خواری کنند، بدانند که دستگاه قضایی بدون اغماض و قاطعانه با آنها برخورد خواهد کرد.

 

وی ادامه اد: با هماهنگی های صورت گرفته با تمام ضابطین قضایی، شهرداری ها و سازمان صنعت، معدن و تجارت خواستار اطلاع رسانی و اقدامات پیشگیرانه  برای حفظ حرمت ماه مبارک رمضان برای افراد جامعه و جلوگیری از روزه خواری در ملاعام و هتک حرمت ماه مبارک و پیشگیری از وقوع جرم و ناهنجاری های اجتماعی و ایجاد نظم عمومی گردیده ایم.

 

دادستان عمومی و انقلاب قزوین تصریح کرد: چنانچه مشاهده شود افراد متجری با روزه خواری در ملاعام اقدام به ارتکاب اعمال مجرمانه کنند، با توجه به وظیفه و تکلیف دستگاه قضایی و نیروی انتظامی در پیشگیری و مقابله و برخورد با این گونه جرائم، دستورات لازم به تمام مراجع انتظامی به منظور دستگیری افراد مجرم به لحاظ مشهود بودن جرم و معرفی متهمین به مراجع قضایی و تشکیل پرونده قضایی صادر شده است.

 

وی اعلام کرد: صنوف متخلف در این حوزه هم در صورت عدم رعایت ضوابط قانونی و مربوطه از سوی تیم های بازرسی و نظارتی به مراجع قضایی و انتظامی معرفی می شوند و با واحدهای صنفی و مراکز خدماتی که بدون مجوز و بدون رعایت ضوابط به شهروندان یا مسافران ارائه خدمات کنند با قاطعیت برخورد خواهد شد.

 

حجت الاسلام صادقی نیارکی تأکید کرد: شعب ویژه ای برای رسیدگی به این جرایم در ساعات اداری و غیر اداری در نظر گرفته شده است تا زمان رسیدگی و اجرای مجازات قانونی برای حرمت شکنان ماه مبارک رمضان کاهش یابد.

 

وی به ماده 638 قانون مجازات اسلامی اشاره کرد و افزود: مطابق ماده مذکور هر كس به صورت علنی در انظار و اماكن عمومی و معابر تظاهر به عمل حرامی كند، علاوه بر كیفر عمل، به حبس از 10 روز تا 2 ماه یا تا 74 ضربه شلاق محكوم می شود و در صورتی كه مرتكب عملی شود كه نفس آن دارای كیفر نیست، ولی عفت عمومی را جریحه‌ دار کند فقط به حبس از 10 روز تا 2 ماه یا تا 74 ضربه شلاق محكوم خواهد شد.

 

دادستان قزوین خاطر نشان کرد: لازم است شهرداری ها، نهاد های فرهنگی، مسئولان ذی ربط در خصوص حفظ حرمت ماه رمضان در طی سال اقداماتی به منظور فرهنگ سازی این امر مهم انجام دهند تا شاهد چنین هنجارشکنی هایی که زیبنده یک جامعه اسلامی نیست، نباشیم تا همه مردم بتوانند در یک فضایی کاملا معنوی و اسلامی از فیوضات این ماه مبارک بهرمند شوند.

 

چاپ خبر