جمالی در گفتگو با شبستان:
آمریکا به تعهدات چند جانبه و قطعنامه های سازمان ملل پایبند نیست
خبرگزاری شبستان: کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به اقدام آمریکا در انتقال سفارت این کشور به قدس گفت: آمریکا نشان داد که نه به تعهدات چند جانبه پایبند است و نه به قطعنامه های سازمان ملل که قدس را پایتخت فلسطین شناخته است؛ پایبند است.

محمدجواد جمالی، عضو هیئت رییسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اقدام آمریکا در انتقال سفارت این کشور به قدس به خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان گفت: چند ماه پیش که ترامپ این موضوع را اعلام کرد در مصاحبه ای اعلام کردم که ترامپ این کار را انجام می دهد چرا که آمریکا شرایط را به گونه ای فراهم کرده بود که همه کشورهایی که باید پای کار می آمدند در معامله بزرگ قرن دخالت داشتند منجمله کشور عربستان.

 

وی اظهار داشت: آمریکا شرایط را اینگونه بررسی کرده است که سوریه که باید در خط مقدم جنگ باشد درگیر جنگ است عراق نیز درگیر انتخابات پارلمانی است و در لبنان نیز انتخابات پارلمانی تازه پیروز شده است و همه به دنبال تشکیل دولت هستند و عربستان و اردن نیز با آنها همکاری لازم را دارند مصر نیز که با تلاش خود آمریکایی ها از صحنه خارج شده بود و برخی کشورهای منطقه را نیز در ریاض با خود متحد کردند پس بنابراین شرایط را به گونه ای فراهم کردند که ترامپ به راحتی این اقدام خود را اجرایی کند.

 

جمالی تصریح کرد: در هنگامی که ترامپ اعلام کرد قرار است سفارت این کشور را به بیت المقدس انتقال دهد سازمان کنفرانس اسلامی جلسه اضطراری در استانبول تشکیل داد اما ما شاهد اجرای این اقدام بودیم و کنفرانس اسلامی در این زمینه تشکیل جلسه فوری نداد چرا که کنفرانس اسلامی تحت نفوذ عربستان است.

 

وی با اشاره به کنفرانس روز گذشته کشورهای عضو بین المجالس اسلامی گفت: این نشست نیز با حضور 22 تا 23 کشور برگزار شد بنابراین در شرایطی که همه درگیر مسایل خود بودند و در سالروز نکبت آمریکا و رژیم صهیونیستی با به خاک و خون کشیدن مسلمانان در غزه اقدام خود را عملیاتی کردند و کسی نیز صدایش درنیامد، آقای محمود عباس سه روز عزای عمومی اعلام کرد که این سه روز نیز می گذرد.

 

این عضو هیئت رییسه کمیسیون امنیت تصریح کرد: در حال حاضر مشخص می شود که چرا آمریکایی ها جنگ های منطقه ای را ایجاد کردند و چرا می خواستند سوریه و عراق را تجزیه کنند و چرا محمد بن سلمان را سر کار آوردند، جواب همه این چراها این است که آنها می خواهند قدس را پایتخت رژیم صهیونیستی کنند.

 

وی بیان کرد: آمریکا نشان داد که نه به تعهدات چند جانبه پایبند است و نه به قطعنامه های سازمان ملل که قدس را  پایتخت فلسطین شناخته است؛ پایبند  است.

 

 

چاپ خبر