لاریجانی:
تلاش آمریکایی‌ها برای بی‌اعتبار کردن سازمان ملل/کشتار فلسطینان از سر استیصال رژیم صهیونیستی است
خبرگزاری شبستان: رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به ترامپ گفت: این بزرگترین معامله قرن شما را فلسطینیان به بزرگترین ننگ تاریخ بدل کرده‌اند و با چنین اقداماتی ملت فلسطین و مسلمانان را متحدتر کرده‌اید.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه جلسه علنی امروز (سه شنبه 25 اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی گفت: روز گذشته رژیم صهیونیستی دست به جنایتی وسیع زده و حدود 50 نفر از مردم مظلوم فلسطین را به شهادت رساند و حدود دو  هزار نفر را مجروح کرد، این حادثه مقارن با دو مسئله بود نخست اینکه همزمان با روز نکبت بود که چند دهه پیش در چنین روزی قدرت‌های بزرگ به حمایت صهیونیست‌ها پرداختند تا مردم فلسطین را از سرزمین خود آواره کنند و به جای آنان از گوشه و کنار جهان افرادی را گرد آورده و خانه و کاشانه و اراضی فلسطینیان را غصب کردند.

 

وی اظهار داشت: اقدام قدرت‌های بزرگ حادثه عظیمی بود که  بیش از دو سوم مردم فلسطین را از سرزمین آبا و اجدادی خود اخراج کرده و با قتل عام کسانی که مقاومت کردند زمینه را برای وارد کردن دیگران فراهم کردند؛ این فاجعه تاریخی مبنای تولد رژیم نکبت شد و تولد این رژیم عامل ماجراهای چند دهه اخیر شد.

 

لاریجانی با اشاره به انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس به دستور رئیس جمهور آمریکا در روز گذشته ادامه داد: علیرغم اینکه تمام کشورهای دنیا این اقدام را محکوم کردند و همه می‌دانند که این اقدام مخالف مصوبات شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل است اما ظاهرا از سال‌ها پیش آمریکایی‌ها تصمیم گرفتند که این نهادهای بین‌المللی را بی‌اعتبار کنند.

 

وی افزود: حمله به عراق بدون مصوبه شورای امنیت بود، اما آمریکایی‌ها با همکاری دو کشور دست به این اقدام زده، گرچه بعدها چنان گرفتار شدند که پا به فرار گذاشتند، خروج از معاهده پاریس درباره آب و هوا خلاف مصوبات سازمان ملل بود، همچنین خروج از توافق هسته‌ای مخالف قطعنامه شورای امنیت بود و همینطور انتقال سفارت خود به قدس که همه اینها نشان می‌دهد آمریکا قصد دارد نهاد بین‌المللی سازمان ملل متحد را که با هدف ایجاد صلح در دنیا ایجاد شد را نابود کند.

 

وی اظهار کرد: حال که ساز و کار دیگری برای آن وجود ندارد، صحنه بین‌المللی را به سوی نوعی هرج و مرج امنیتی سوق می‌دهند، جنایت روز گذشته و کشتار مردم فلسطین و آن هم صرفا به دلیل اعتراض به چنین اقداماتی لکه ننگ بزرگی برای رژیم صهیونیستی و آمریکاست که در تاریخ خواهد ماند.

 

رئیس مجلس تأکید کرد: عدم اقدام سایر کشورها در مقابل این سبوعیت که همه نظامات حقوق بشری را زیرپا گذاشته نیز موضوع دیگری است که نشان می‌دهد این ترتیبات چیزی جز ابزار قدرت‌ها نیست و نخواهد بود.

 

وی  تصریح کرد: روشن است که این کشتارها از سر استیصال رژیم صهیونیستی است، بیش از آنکه قدرت آنها را نشان دهد، آشفتگی آنها را برملا می‌کند. راهپیمایی روزهای گذشته فلسطینیان نشان داد در جهت احقاق حق خود ایستاده‌اند و مقاومت می‌کنند و ملتی زنده و پویا هستند. این حرکت جدید در فلسطین برای رژیم صهیونیستی اضطراب ایجاد کرده که دست به اقدامات احمقانه می‌زند، در چنین شرایطی رژیم آمریکا ادعا می‌کند بزرگترین معامله قرن را سامان می‌دهد.

 

رئیس مجلس  تأکید کرد: آقای ترامپ! این بزرگترین معامله قرن شما را فلسطینیان به بزرگترین ننگ تاریخ بدل کرده‌اند و با چنین اقداماتی ملت فلسطین و مسلمانان را متحدتر کرده‌اید و همین موضوع عامل اصلی پیروزی آنها خواهد بود و دیگر کسی به وعده ‌های شکلاتی شما وقعی نمی‌نهد، حتی برخی گروه‌هایی از فلسطین که با طرح‌های سازش قلابی آمریکا سالیانی منتظر حداقل‌های برای زیست خود بودند، امروز متوجه شدند راه اصلی احقاق حق فلسطینیان مقاومت است که البته این بزرگترین دستاورد قرن است که معامله پوشالی قرن آمریکا را به زباله‌دان تاریخ فرستاد.

 

لاریجانی افزود: کمیته فلسطین اتحادیه بین‌المجالس کشورهای اسلامی روز گذشته در تهران حوادث اخیر در سرزمین‌های اشغالی را بررسی و همگرایی خوبی برای مقابله با اقدامات ماجراجویانه آمریکا و صهیونیست‌ها ایجاد کرد و از دست‌اندرکاران این همایش سپاسگزاری می‌کنم. البته باید دبیرخانه اجلاس کشورهای اسلامی پیگیری‌های جدی‌تری برای اقدامات عملی که در این اجلاس مطرح شد به عمل آورد.

چاپ خبر