روحانیت باید قرآن را محور كارهای تبليغی خود قرار دهد
خبرگزاری شبستان:رئيس ستاد اقامه‌ نماز كشور گفت: روحانیت باید قرآن و نهج البلاغه را محور كارهاي تبليغي خود قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری شبستان از مشهد و به نقل از آستان نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمين محسن قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز کشور در دیدار با جمعی از مبلغان جامعه المصطفی العالمیه که در رواق شیخ حرعاملی حرم مطهر رضوی برگزار شد، با ارائه‌ راهكارهاي عملي تبليغ و توصيه‌های اخلاقی، تربيتی و تبليغی اظهار کرد: ما قرآن و نهج البلاغه را رها کرده‌ایم و علم را در جایی دیگر جستجو می‌کنیم، در حالی که پاسخ تمام سؤالات ما در این دو کتاب شریف نهفته است.

 

وی با بيان اينكه تبليغ رحمت است و مبلغان رحمت الهی، اظهار کرد: در قرآن كريم آيه وجود دارد كه به پيامبر اكرم(ص) مي‌فرمايد: «ما تو را نفرستادیم مگر آنکه رحمتی برای اهل عالم باشی».

 

این مفسر برجسته با تأکید بر اینکه نسل جوان به شدت مورد هجمه قرار گرفته و دشمنان می‌خواهند با برنامه‌های فرهنگی آنها را از ما بگیرند، افزود: بايد در تبليغ دین دقت داشته باشید و مخاطب خود را بشناسید وقتی برای جوانان صحبت می‌کنید، جنس کلامتان باید به گونه‌ای باشد تا مخاطب را جذب کند.

 

حجت الاسلام قرائتی با توصیه به مبلغان جوان تصریح کرد: شیوا و روان سخن بگویید و در لابه‌لای موعظه‌هایتان شوخ طبع باشید، منبرهایی که همراه با مزاح و شوخ‌طبعی باشد مخاطب را پای منبر میخکوب می‌کند.

 

وی گفت: سعی کنید در گفت‌وگوهایتان از آیه‌های قرآن استفاده کنید، مسئله‌ها را با مهارت و مقتضی حال بیان کنید، از احكام جوانان صحبت كنيد، داستان راستان شهيد مطهري را بگوييد، خواب و شعر نگوييد، مستحب‌ها را مطرح نکنید، احاديث را نيز بر اساس حال مخاطب انتخاب كنيد.

 

این استاد قرآن ادامه داد: گاهی يكسري پژوهش‌ها انجام مي‌شود و برخي كتاب‌هايی چاپ مي‌شود كه واقعا ارزش ندارند سعی کنید از نوشتن اینگونه پژوهش‌هایی که فایده ندارد اجتناب کنید زیرا در قیامت بابت این پژوهش‌ها باید پاسخگوی خداوند باشید.

چاپ خبر