اسماعیلی
خطر منافق سخنور بسیار بیشتر از سایر منافقان است
خبرگزاری شبستان: نماینده مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه خطر منافق سخنور بسیار بیشتر از سایر منافقان است، گفت: منافقان با سر دادن شعارهای زیبا نابودی مسلمانان را دنبال می‌کنند

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان، محسن اسماعیلی در جلسه هفتگی تفسیر نهج البلاغه در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب با تاکید بر اینکه مردم در جامعه اسلامی علاوه بر اجتماع داشتن باید نسبت به یکدیگر الفت داشته باشند، اظهار داشت: جامعه مطلوب نهج البلاغه، جامعه‌ای است که مردم آن در کنار اجتماع و وحدت داشتن با یکدیگر محبت و الفت نیز دارند آثار دین در چنین حالتی است که آشکار می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به کلام امام علی(ع) که فرمودند: دشمنان همواره درصدد هستند اجتماع و الفت جامعه اسلامی را نابود کرده و رابطه مسلمانان را به عداوت و دشمنی تبدیل کنند، گفت: ابزار دشمنان برای رسیدن به چنین هدفی نخست شامل غیر خودی‌های به ظاهر خودی که منافقان و نفوذی‌ها هستند، می‌شود و دیگر بهره جستن از متدینان سطحی نگر و ساده لوح برای ایجاد اختلاف و دشمنی در جامعه دینی است.

نماینده مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: حضرت در کتاب شریف نهج البلاغه مردم متدین را به اجتناب از سطحی نگری توصیه می‌کنند و می‌فرمایند: برای آنکه نفوذی‌ها و منافقان به اهداف  خودشان دست نیابند متدینان باید دشمن شناس باشند و دیگر اینکه جامعه اسلامی سعی کند از عوام زدگی و ساده اندیشی پرهیز کرده و عمق نگر و ژرف بین باشد.

اسماعیلی با بیان اینکه اولین ابزار دشمن برای ضربه زدن به جامعه اسلامی نفوذی‌ها هستند، عنوان کرد: نفوذی‌ها کسانی هستند که همانند ما شعار سر می‌دهند اما در باطن از عوامل دشمن به شمار می‌روند از این رو دشمن شناسی یک اصل مسلم برای جامعه دینداران است تا از خطر نفاق غفلت نشود. خداوند در قرآن کریم میفرماید: دشمن، دشمن است و غیر از دشمنی او نباید انتظار دیگری داشت؛ بنابراین تصور اینکه دشمن دشمنی‌اش تمام شده یک عقیده ساده لوحانه است.

وی با اشاره به کلام الهی که می‌فرماید: دشمنان بی وقفه با شما دشمنی می‌کنند تا شما دست از ارزش‌ها و دینتان بردارید، گفت: دشمنی دشمنان دین است این دین ما است که برای آنان خطر ایجاد کرده برای همین همیشه با ما دشمنی می‌کنند تا ما را از دین برگردانند؛ بنابراین ما صرف آن که خداوند را بشناسیم و از دستورات او اطاعت کنیم تنها برای رسیدن به سعادت کافی نیست بلکه به دشمن شناسی نیز نیاز داریم.

نماینده مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه مبارزه با طاغوت امری الهی است، اظهار داشت: طبق صریح روایات؛ عاقل‌ترین مردم خداشناس‌ترین آنان است، انسان عاقل باید مراقب باشد و بداند که اگر به خدا ایمان آورده بدون مقابله با دشمن به هدف نهایی نخواهد رسید بنابراین موضع گیری مومن در برابر دشمن امری لازم و ضروری است.

اسماعیلی با استناد به نامه 62 نهج البلاغه، گفت: امام در این نامه علاوه خطاب به مردم مصر آنان را به دشمن شناسی سفارش می‌کنند تا از دشمن غفلت نکنند وی می‌فرمایند: اگر شما از دشمن غلفت کنید روزی بیدار می‌شوید که ضربه را خورده‌اید و دیگر دیر است.

وی با بیان اینکه دشمن را باید شناخت منتهی دشمن شناسی نسبت به دشمنان آشکار و علنی سخت نیست بلکه شناخت منافق سخت است، ابراز کرد: انسان باید به دشمنانی که نقاب زده‌اند توجه داشته باشد. ما دو دشمن داریم که یک دسته به صورت علنی توطئه می‌کند و دسته دیگر در بین مسلمانان هستند و علیه آنان دسیسه و توطئه می‌کنند. امیرمومنان(ع) می‌فرماید: دومی سخت‌تر است بیشتر مراقب او باشید؛ توطئه دسته اول دشمنی آشکار و ضعیف است اما مکر منافق به دلیل اینکه همانند ما رفتار می‌کند بسیار سخت است.

عضو شورای نگهبان با اشاره به خطبه 94، گفت: حضرت منافقان را در این خطبه توصیف می‌کنند و می‌فرمایند: به شما سفارش می‌کنم از خداوند پروا داشته باشید و از خطر منافقان شما را می‌ترسانم، منافق گمراه است اما گمراه کننده نیز هست، منافقان خود لغزیده و دیگران را هم به این لغزش گاه فرا می‌خواند، منافقان هر روز به یک رنگ در می‌آیند و یک فتنه طراحی می‌کنند، هر روز از یک ابزار استفاده می‌کنند تا هر جا که توانستند به مسلمانان ضربه بزنند، منافقان بدباطن و خوش ظاهر هستند و ناامید کردن مردم حربه آنان است، انسان‌های ساده لوح و سطحی نگر هستند که گاهی به دنبال منافقان می‌روند و آنان را قبول می‌کنند و این خطری بس بزرگ برای جامعه اسلامی است.

نماینده مجلس خبرگان رهبری خطر منافقان سخنور و شیرین زبان را بسیار خطرناک بیان کرد و گفت: این منافقان به سبب آنکه خوش بیان هستند جذب بیشتری هم دارند امام علی(ع) به نقل از رسول خدا(ص) فرمودند: پیامبراسلام از آینده امتش نگران بودند و از شر منافقان سخنور و دلربا به خدا پناه می‌بردند. منافقان شیرین سخن همانگونه که ما دوست داریم شعار می‌دهند و سخن می‌گویند.

اسماعیلی با تاکید بر اینکه جامعه اسلامی باید با یکدیگر متحد باشند و از پذیرش بی فکرانه برخی امور اجتناب کنند، اظهار داشت: انسان نباید هر چیزی را که دیگران گفتند بپذیرد زیرا منافق علاوه بر شعارهای خوب حتی به دروغ قسم می‌خورد تا به مسلمانان ضربه بزند، شیطان نیز برای آن که آدم و هوا را گمراه کند قسم یاد کرد و خود را خیرخواه آن دو خواند تا حضرت آدم و هوا را علیه خداوند تحریک کند بنابراین دشمن‌ترین دشمنان همین منافقان هستند که در ظاهر حق گو و در باطن دشمن هستند کسانی سخنان اینان را قبول می‌کنند که حزب باد باشند.

چاپ خبر