یک بام و دو هوای گوگل برای نام خلیج فارس/ آیا عربستان پول گوگل را کامل نداده است؟
خبرگزاری شبستان: گوگل در اقدامی عجیب در سرویس ترجمه خود؛ واژه persian gulf را "خلیج فارس" برای فارسی زبان ها و "خلیج العربی" را برای عرب زبانان ترجمه می کند و این نشان از سیاسی کاری گوگل دارد.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری شبستان، سایت گوگل در اقدامی عجیب در قسمت ترجمه به تحریف واقعیت تاریخی علیه ایرانیان پرداخته است. در این سرویس اگر کلمه persian gulf را به فارسی ترجمه کنید کلمه "خلیج فارس" را به شما ارائه می دهد اما اگر به عربی ترجمه کنید کلمه " الخلیج العربی" را پاسخ می دهد این در حالی است که این اقدام گوگل در ادامه حذف تعدادی از قابلیت ها برای کاربران ایرانی صورت گرفته و دشمنی آمریکا در فضای مجازی نیز به ملت ایران با این حرکت ها به اثبات رسیده است.

 

بنابراین گزارش،‌ در سال 2012 که تحریم های جدیدی علیه ایران آغاز شد، بسیاری از سایت های اینترنتی از جمله گوگل، ایران را در فهرست کشورهای تحریمی خود قرار دادند. گوگل در آن زمان ارائه برخی سرویس های خود را به روی کاربران ایرانی بست و کاربران نمی توانستند با آی پی های ایران از سرویس این شرکت اینترنتی استفاده کنند.

 

یکشنبه 12 شهریور ماه 1396 خبری منتشر شد که عنوان می کرد گوگل درهای فروشگاه آنلاین خود را به روی کاربران ایرانی باز کرده است. بدین ترتیب کاربران ایرانی می توانستند از آن تاریخ به نرم افزار گوگل پلی استور دسترسی پیدا کرده و از نرم افزارهای رایگان آن استفاده کنند اما سه روز بعد در 15 شهریور 1396 خبری منتشر شد که حکایت از همراه شدن شرکت گوگل با تحریم کنندگان فضای مجازی ایران می داد. در این خبر آمده بود: "پس از تحريم‌ هاي جديد اپل عليه ايران، دسترسی بیش از ۳۰ هزار حساب به گوگل آنالیکتیس نيز مسدود شد." گوگل پس از انتشار این خبر؛ دست به حذف برخی از اپلیکیشن های ایرانی از جمله تپسی و اسنپ از فروشگاه آنلاین خود زد و این اقدام را در راستای تحریم های جدید علیه ایران اعلام کرده بود.

 

نکته قابل توجه دیگر این است که با وجود ارتباط نزدیک دولت جدید آمریکا و اعراب، هنوز گوگل جرات و توان این را پیدا نکرده که در ترجمه فارسی،  persian gulf  را به خلیج عربی ترجمه کند و این می تواند دو دلیل داشته باشد یا عربستان پول گوگل را کامل نداده یا این پول را داده و گوگل جرات تحریف نام خلیج فارس را نداشته است.

 

رئیس جمهور آمریکا همواره معتقد بوده اگر قرار است آمریکا گامی به نفع عرب ها بردارد آنها باید پولش را بپردازند به عنوان نمونه در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ نامزد میلیونر ریاست جمهوری آمریکا در سخنانی اعلام کرد عربستان برای ما گاوی شیرده است که هر وقت بخواهیم از آن طلا و دلار می دوشیم و هروقت شیرش تمام شود آن را سر می بریم. در مساله سوریه نیز شاهد اظهار نظر اینچنینی ترامپ بودیم که گفت: "عربستان سعودی به حضور ما علاقه‌مند است و من گفتم که خوب اگر می‌خواهید ما بمانیم شاید مجبور باشید که پولش را بپردازید از این رو در این اقدام عجیب گوگل  نیز می توان به این نتیجه رسید که عربستان، پول کافی برای این اقدام گوگل پرداخت نکرده است.

چاپ خبر