ساماندهی اقتصاد روستایی با استفاده از فناوری های نوین
خبرگزاری شبستان: معاون برنامه ریزی و امور زیربنایی معاونت توسعه روستایی، معرفی استارت آپ های روستایی را از جمله برنامه های تاثیرگذار در اشتغال روستایی عنوان کرد و گفت: عدم تلفیق فناوری با اقتصاد روستا از چالش های پیش روی اشتغال روستایی است.

ناصر زرگر، معاون برنامه ریزی و امور زیربنایی معاونت توسعه روستایی در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار شبستان به نقش جوامع روستایی در تحقق اقتصاد مقاومتی گفت: اقتصاد مقاومتی بازگشت به داشته های خویشتن است و در حوزه روستایی باید ببینیم چه داشته هایی داریم.

 

وی با بیان اینکه دارایی های روستا بخشی در قالب میراث ناملموس یا سرمایه های پنهان یا فناوری های بومی است، خاطرنشان کرد: کشوری با تاریخ چندهزار ساله هستیم و سرمایه های ورزشی، پوششی، طب سنتی و گیاهان دارویی، معماری و هنر روستایی، غذاها، آداب و رسوم، آیین ها و آنچه که طی هزاران سال سینه به سینه منتقل شده اند و به رفتارهای فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی تبدیل شده است.

 

زرگر با بیان اینکه در بخش طب سنتی و داروهای گیاهی جزو کشورهای نادر در دنیا هستیم که دارای اقلیم های متنوع هستیم، افزود: در طول هزاران سال، اقلیم های متنوع به مردم دیکته کرده اند که چگونه با مشکلات جسمی، روحی و روانی مقابله کنند که این موضوع در قالب فناوری بومی حوزه طب و درمان می آید.

 

وی با اشاره به ظرفیت های موجود روستا در بخش کشاورزی، دام، معدن و گردشگری، تصریح کرد: المان های ساخت و ساز ایرانی در مناطق مختلف پیامی است برای مدیریت شهرسازی کشور و برای مسئولان حوزه میراث فرهنگی و گردشگری که این سبک از معماری را ترویج و توسعه دهند.

 

ضرورت استفاده از المان های ساخت و ساز ایرانی و سازه های متناسب با اقلیم های ایران

زرگر با بیان اینکه باید استفاده از المان های ساخت و ساز ایرانی و سازه های متناسب با اقلیم های مختلف ایران جزو برنامه های بخش مدیریت شهرسازی کشور تبدیل شود، خاطرنشان کرد: این رویکرد باید مورد توجه مسئولان و دست اندرکاران حوزه شهرسازی قرار گیرد.

عدم تلفیق فناوری با اقتصاد روستا از چالش های اشتغال روستایی

معاون برنامه ریزی و امور زیربنایی معاونت توسعه روستایی، معرفی استارت آپ های روستایی را از جمله برنامه های تاثیرگذار در اشتغال روستایی عنوان کرد و گفت: یکی از مشکلات جوامع روستایی و محلی این است که تلفیق فناوری با اقتصاد روستا صورت نگرفته است.

 

زرگر توضیح داد: در کشورهای پیشرفته فناوری با اقتصاد روستا تلفیق شده است یعنی پایه تولید اگر کشاورزی و دام هست، پایه تولید صنعتی است به عبارتی خود روستاییان فراوری، بسته بندی و صادرات و فروش را انجام می دهند و نهادهای علمی، فنی، تحقیقی و آموزشی در داخل جامعه محلی است و این درحالی است که در ایران به جز تولید سنتی، بقیه مسائل در شهر انجام می شود.

 

وی با بیان اینکه یک عدم توازن در حوزه های ادراکی، علمی، فنی، تخصصی و مهارتی بین جوامع روستایی ایران و جوامع شهری وجود دارد، افزود: باید این خلاء ها را پر کنیم و این زنجیره ها به داخل اقتصاد روسا بازگردد.

 

ساماندهی اقتصاد روستایی با استفاده از فناوری های نوین

زرگر با بیان اینکه وقتی روستاییان محصولات خود را به طور مستقیم عرضه کنند با تحولات فراوری و بسته بندی شهرهای دیگر آشنا می شوند، افزود: در این راستا و با استفاده از فناوری های نوین ارتباطی، استارت آپ ها، اپلیکیشن هایی طراحی کرده اند که می تواند بازار محصولات روستایی را در بخش های زراعت، باغبانی و دام و صنایع دستی ساماندهی کند و می تواند با تکنولوژی های روز آنها را آشنا کند.

 

معاون برنامه ریزی و امور زیربنایی معاونت توسعه روستایی با اشاره به ضرورت وصل کردن تولید کننده اصلی به مصرف کنندگان و حذف واسطه ها، گفت: برای ساماندهی این اقدامات روستایی تجهیز منابع کرده ایم.

 

زرگر درخصوص تسهیلات پرداختی برای ایجاد اشتغال روستایی گفت: تجهیز منابع در بانک سینا 1600 میلیارد تومان با نرخ 8 درصد به روستاییان تسهیلات تا سقف 2.5 میلیارد تومان پرداخت می شود، همچنین از محل منابع صندوق توسه ملی 12 هزار میلیارد تومان با نرخ 6 درصد در روستاها و 4 درصد در مناطق مرزی تامین منابع شده است.

 

محور تسهیلات پرداختی تکمیل زنجیره اقتصاد و ظرفیت روستایی در داخل اقتصاد روستا است

وی با بیان اینکه به طرح های مختلف صنعتی، معدنی، گردشگری، خدماتی، کشاورزی تسهیلات پرداخت می شود، افزود: محور تسهیلات پرداختی تکمیل زنجیره اقتصاد و ظرفیت روستایی در داخل اقتصاد روستا و توسط خود مردم است.

 

زرگر با بیان اینکه تحولات، تغییرات در زنجیره فرآوری، فروش و صادرات محصولات را خود روستاییان باید یاد بگیرند، افزود: اعتقاد نداریم که به جامعه شهری تسهیلات پرداخت کنیم تا در روستا شرکت بزنند این روستا زنده می شود، بلکه روستایی کشاورز به روستایی کارگر تبدیل می شود این تحولی نمی شود بنابراین دنبال این هستیم که بنگاه داری را به شکل نوین در قالب تجهیز منابعی که انجام داده ایم در روستاها شکل بگیرد.

 

چاپ خبر