خواندن دعای فرج در این مکان ها سفارش شده است!
خبرگزاری شبستان: همان طور که دعا برای تعجیل فرج مولایمان حضرت حجت علیه السلام در زمان های مخصوصی تاکید شده، در جاهای معینی نیز در این باره سفارش شده است.

به گزارش خبرگزاری شبستان: همان طور که دعا برای تعجیل فرج مولایمان حضرت حجت علیه السلام در زمان های مخصوصی تاکید شده، در جاهای معینی نیز موکّد است، یا از جهت تأسی جستن و اقتدا کردن به آن حضرت(عج) و یا به خاطر روایت شدن آن از امام بزرگوار(عج) از جمله؛

 

مسجدالحرام

 

عبدالله حمیری گوید: از محمد بن عثمان عمری پرسیدم: آیا صاحب این امر را دیده ای؟ گفت: آری آخرین باری که او را دیدم کنار بیت الله الحرام بود، در حالی که می گفت: «اللّهُمَ أنجِز لی ما وَعَدتَنی؛ خدایا! وعده ای را که به من داده ای تحقق بخش».

افزون بر این که گمان استجابت دعا در این مکان قوی است.

 

عرفات

از امام صادق علیه السلام روایت شده که در آنجا دعایی خوانده شود و این دعا در کتاب «زاد المعاد» ذکر شده است.

 

سرداب

یعنی سرداب غیبت در شهر سامرا، و شاهد بر اهتمام به دعا در آن محل مقدس، ادعیه و زیاراتی است که در کتب وارد شده است.

 

حرم حضرت سیدالشهداء علیه السلام

 

از جمله جاهایی که دعا برای تعجیل فرج در آنها موکد است، حرم مطهر مولای شهید مظلوم مان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام است. از امام صادق علیه السلام درباره زیارت آن حضرت(عج) آمده که فرمودند: «پس از درود فرستادن بر حسین علیه السلام، بر همه امامان درود می فرستی همچنان که بر حسن و حسین علیهما السلام درود فرستادی و می گویی: خداوندا! به واسطه آنها کلمات خویش را تمام گردان و وعده ات را به ایشان تحقق بخش...(1)

و در جای دیگر از همان زیارت فرموده بگو: «...أللّهُمَ رَبَّ الحُسَین ِ إشفِ صَدرَ الحُسَینِ.أللّهُمَ رَبُّ الحُسَین اُطلُب بِدَم ِ الحُسَین...»(2)

 

حرم مولایمان حضرت ثامن الحجج امام رضا(ع)

 

در «کامل الزیارات» روایت گردیده که پس از درود فرستادن بر یکایک امامان علیهم السلام بگو: «أللّهُمَ صَلِّ عَلی حُجَّتِکَ وَ وَلیّکَ وَ القائم ِ فی خَلقِکَ صَلوةً نامِیَةً باقِیَةً تُعَجِّلُ بِها فَرَجَهُ وَ تَنصُرُهُ بِها...» (3)

 

حرم عسکریین(ع)

 

در زیارتی که در همان کتاب برای ایشان آمده می گوید: «أللّهُمَ عَجِّل فَرَجَ وَلیِِّکَ وَ ابنَ وَلیِّکَ وَ اجعَل فَرَجَنا مَعَ فَرَجَهُم یا أرحَمَ الرّاحِمین.»

 

جاهای منسوب به آن حضرت(عج)

اماکن شریف و مقدسی که آن جناب(عج) در آنها توقف کرده و به آنجا قدم نهاده مانند حرم ائمه علیهم السلام، مسجد کوفه، مسجد سهله، مسجد صعصعه، مسجد جمکران و غیر آنها. چون شیوه اهل مودت و عادت صاحبان محبت است که هر گاه جای درنگ و محل توقف محبوب خویش را بنگرند به یاد خوبی های او افتند و از فراقش متألم شوند و درباره اش دعا کنند بلکه به محل توقف و منزلگاه او مأنوس گردند.    

 

پی نوشت ها:   

1. کامل الزیارات 405

2. کامل الزیارات 414     

3.کامل الزیارات 517

 

*برگرفته از خلاصه مکیال المکارم، ص ۱۹۲

چاپ خبر