افشای پیشنهاد آمریکایی « بن سلمان» به «ابومازن» برای پایتختی «ابودیس» به جای «قدس»
خبرگزاری شبستان: «محمد بن سلمان» به «محمود عباس» پیشنهاد کرد که «ابودیس» را به عنوان پایتخت فلسطین تعیین کند و یا استعفای خود را ارایه دهد.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از المیادین، روزنامه نیویورک تایمز آمریکا گزارش داد: «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان به «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین پیشنهاد داده است تا شهرک «ابودیس» در اطراف قدس را به عنوان پایتخت فلسطین انتخاب کنند.

این روزنامه آمریکایی به نقل از منابع آگاه اعلام کرد: به محمود عباس (ابومازن) مهلت دوماه برای پذیرفتن این معامله داده شده است و در صورت نپذیرفتن این پیشنهاد مجبور به استعفا خواهد بود.

نیویورک تایمز به نقل از مشاور «امانوئل ماکرون» رئیس جمهوری فرانسه نوشت: مسئولان فرانسوی درجریان این پیشنهاد غیر قابل قبول، فلسطینی ها هستند.

این پیشنهاد «محمد بن سلمان» در راستای طرح «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا موسوم به « قدس بزرگ» که سال 2014 میلادی مطرح شد، به ابومازن پیشنهاد شده است.

کری در این طرح به فلسطینی ها پیشنهاد داده بود که شهرک «ابودیس» به عنوان پایتخت فلسطینی ها انتخاب شود.

وی مدعی بود که این طرح باهدف پایان دادن به درگیری اسرائیلی ها و فلسطینی ها و ایجاد صلح میان آنها مطرح شده است.

کری با اطلاق نام «قدس بزرگ» بر روی این طرح درصدد بود که اینگونه وانمود شود که برپایی پایتخت فلسطین در هر کجای قدس امکان پذیر است.

آمریکایی ها با این طرح می خواستند که قدس شرقی و غربی را نادیده بگیرند و زمینه را به منظور پایتختی قدس برای رژیم صهیونیستی مهیا کنند.

آمریکایی ها طرحی را که سال 2014 ناکام مانده است، با زبان «محمد سلمان» عربستانی به محمود عباس القا کردند و او را به گونه ای برای پذیرش آن تحت فشار قرار دادند.

گفتنی است، شهرک «ابودیس» یکی از شهرک های چسبیده به شهر قدس اشغالی است.

 

 

 

 

چاپ خبر