جزئیات مسابقات قرآنی دانش آموزان تشریح شد
خبرگزاری شبستان: مدیرکل امور قرآنی وزارت آموزش و پرورش ضمن تکذیب حذف مسابقات قرآنی از آموزش و پرورش، جزییات مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش آموزان را تشریح کرد.

محمدرضا مسیب‌زاده، مدیرکل امور قرآنی وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش شبستان در واکنش به حذف مسابقات قرآنی، دینی و مذهبی از وزارت آموزش و پرورش گفت: برگزاری کلیه مسابقات قرآن، عترت و نماز در بخش‌های مختلف و تمام دوره‌های تحصیلی یکی از فعالیت‌های جدی و اساسی حوزه پرورش در توجه به مسایل دینی و قرآنی وزارت آموزش و پرورش است. هرساله این مسابقات تقویت می شود.

 

وی افزود: با توجه به اینکه وزارت آموزش و پرورش به این فعالیت بها داده  است و آن را نیز دنبال کرده بعد 36 سال نیز مسابقات «شکوفه‌ها»  از سازمان اوقاف  به وزارت آموزش و پرورش واگذار شده است.

 

مسیب زاده بیان کرد: هرچند ما بارها اعلام کرده ایم که نسبت به قرآن دین و وظیفه داریم و هرچه بیشتر احکام ارزشمند قرآن، عترت و نماز را نشر بدهیم نباید نسبت به فعالیت ها حساسیت نشان دهیم بلکه باید به تسری فعالیت های قرآن، عترت و نماز در تمام برنامه ها توجه کنیم.

 

مدیرکل امور قرآنی وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: مسابقات را یک ابزار می بینیم که به  ارتقای سطح علمی دانش آموزان در حوزه دین، قرآن و نماز کمک می کند.

و علاوه بر برگزاری مسابقات، توسعه و تعمیم قرآن، عترت و نماز میان دانش آموزان را با جدیت دنبال می کنیم که یکی از ابزار آن مسابقات قرآنی است.

 

وی بیان کرد: مسابقات ما در 4 مرحله برگزار می شود؛ مرحله اول سطح آموزشگاه است که در اوایل آبان ماه دانش آموزان ثبت نام کرده اند و تا آخر آذرماه نیز ادامه دارد.

مرحله دوم در بهمن ماه در مناطق آموزش و پرورش برگزار می شود و مرحله سوم در برخی از استان‌ها تا پایان سال و در برخی دیگر  از استان‌ها تا پایان اردیبهشت ادامه دارد .

 

برگزاری مسابقات قرآن در مشهد و تهران

 

مسیب زاده گفت: هرساله مرحله پایانی در تیر و مرداد در استان های مختلف برگزار می شود. امسال مسابقات کشوری در خراسان رضوی در کنار بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) و همچنین در شهر تهران برگزار خواهد شد. این مسابقات اکنون بیشترین عناوین شرکت را در این سال ها به خود اختصاص داده است.

 

مدیر کل امور قرآنی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه کیفیت برگزاری مسابقات هرساله افزایش یافته است، گفت: در حوزه قرآن مسابقات قرائت، حفظ و مفاهیم قرآن کریم را داریم و همچنین در بحث گروه‌های همخوانی قرآن کریم، طرح الگوی تلاوت برگزار می شود.

 

در رشته حفظ با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری حفظ عمومی و موضوعی را در دستور کار برای همه علاقه مندان داریم، همچنین حفظ تخصصی یا حفظ ترتیبی را نیز دنبال می کنیم.

 

وی بیان کرد: همچنین در مسابقات عترت مسابقات نهج البلاغه، صحیفه سجادیه را داریم و مسابقات مداحی را در پایه های مختلف برگزار می کنیم.

 

مسیب زاده گفت: در حوزه نماز نیز مسابقات اذان، احکام و انشای نماز  برگزار می شود.

چاپ خبر