نجار:
به دنبال اجماع ملی برای حل موضوع ریزگردها هستیم
خبرگزاری شبستان: رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه با توجه به مسایلی که وجود دارد عربستان تمایلی به مذاکره در خصوص ریزگردها را ندارد، گفت: به دنبال اجماع ملی برای حل موضوع ریزگردها هستیم.

اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با حضور در غرفه خبرگزاری شبستان در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها در پاسخ به این سوال که در مورد موضوع ریزگردها چه اقداماتی انجام شده است، گفت: دولت سرمایه خوبی را در این بخش صرف کرده است و این موضوع با کمک مردم می‌تواند کمرنگ شود.

 

وی با اشاره به عوامل مختلف در به وجود آمدن ریزگردها اظهار کرد: تغییر اقلیم، کمبود بارش، برداشت از سفره‌های زیرزمینی، از بین رفتن تالاب ها، گسترش بیابان‌زایی و کثرت آن از جمله عوامل به وجود آورنده ریزگردها هستند.

 

نجار با بیان اینکه موضوع ریزگردها به زودی به سرانجام نمی‌رسد در مورد کشور عراق و تأثیر آن در موضوع ریزگردها گفت: 20 درصد این موضوع داخلی و 80 درصد آن خارجی است اما ملاحظه می کنید بخش مهمی از کشور عراق که مربوط به ریزگردها است در اختیار داعش است که امیدواریم با نویدهای خوبی که می دهند شاهد آزادی این منطقه باشیم.

 

وی در مورد رایزنی با کشور عربستان در مورد ریزگردها گفت: با توجه به مسایلی که وجود دارد طرف مقابل هنوز مایل به مذاکره در این موضوع نیست، این موضوع را از طریق بین المللی دنبال می کنیم تا یک اجماع ملی برای حل آن پیدا کنیم.

 

 

نجار در مورد اقدامات سازمان بحران در خصوص زلزله در تهران اظهار کرد: شما دعا کنید که زلزله نیاید، تهران دارای چند گسل در شمال و جنوب است باید خود را به علم و فناوری ایمن کنیم، همانگونه که ژاپن توانسته با بهره گیری از علم و فناوری ایمن‌سازی کند.

 

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور اظهار کرد: زلزله موضوع گسترده ای است که چندین موضوع در آن دخیل است که یکی از آنها موضوع ساخت و ساز سازمان‌ها، استقامت و پایداری آنها و همچنین استفاده از مصالح استاندارد است که باید در مطالبات مردم قرار گیرد.

 

نجار تصریح کرد: مکان یابی برای ساخت و ساز آزمایشگاه خاک شناسی برای استحکام خاک از دیگر موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار بگیرد تا ساخت و ساز بر روی گسل زلزله نباشد.

 

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور اظهار کرد: استفاده از آهن استاندارد، نیروی انسانی متخصص و نظارت همزمان از دیگر موضوعات مهم در امر استقامت و پایداری ساختمان هاست که باید مورد توجه قرار بگیرد و در امر زلزله بسیار اثرگذار است.

چاپ خبر