تلاش عربستان برای جلوگیری از تحقیقات شورای حقوق بشر درباره یمن
خبرگزاری شبستان: عربستان از ترس اعزام بازرسان بین المللی به یمن، کشورهایی را که خواستار تحقیقات از یمن شدند، تهدید کرد که تدابیر اقتصادی و دیپلماتیک ضد این کشورها اتخاذ می کند.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از روسیا الیوم، عربستان در پیامی کشورهایی را که از پیش نویس شورای حقوق بشر سازمان ملل برای اعزام بازرسان بین المللی و مستقل به یمن حمایت می کند، تهدید کرد.

عربستان در این پیام هشدار داد که تصویب این پیش نویس که کانادا و هلند  به شورای حقوق بشر ارایه دادند، تاثیر منفی در تجارت این دو کشور و روابط دیپلماتیکی، سیاسی و اقتصادی شان با عربستان می گذارد.  

در این پیام آمده است که عربستان هرگز پیش نویس هلندی کانادایی را که به حمایت بیشتر از تحقیقات یمنی فرامی خواند، نمی پذیرد.

«زید رعد الحسین» کمیسیونر حقوق بشر سازمان ملل، بارها فشارهایی را به شورای حقوق بشر برای آغاز تحقیقات مستقل درباره نقض های انجام شده در یمن که ائتلاف عربی به رهبری عربستان از سال 2015 میلادی در این کشور انجام داده است، اعمال کرده است.

«جان فیشر» مدیر دیده بان حقوق بشر در ژنو، این اقدام عربستان در ارسال پیام به تعدادی از کشورها را، «شرم آور» توصیف کرد.

فیشر گفت: ناراحت کننده است که عربستان تلاش می کند تا از تهدید تحریم اقتصادی و سیاسی ضد این کشورها به منظور ممانعت از تحقیقات بین المللی استفاده می کند.

وی افزود: نیروهای ائتلاف بین المللی بیمارستان ها، بازارها و منازل را بمباران می کند و زمان آن رسیده است که جامعه بین المللی بگوید کافی است.

 

 

 

 

چاپ خبر