«ایرج خسته است» داوود امیریان با ششمین چاپ
خبرگزاری شبستان:«ایرج خسته است» داستان نوجوان به قلم «داوود امیریان» به تازگی توسط «سوره مهر» به چاپ ششم رسیده است.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از پایگاه خبری سوره مهر، امیریان این اثر را اولین بار در سال 1371 با رویکرد طنز نوشته ، برای نخستین بار در سال ۷۳ منتشر شده است. با این حال در همان زمان  به دلیل استقبال مخاطبان، در فاصله ۳ ماه چاپ سوم را پشت سر گذاشت.

 ماجرای «ایرج خسته است» با ورود ایرج، نوجوانی ۱۵ ساله، به یکی از چادر‌های جبهه و تلاش راوی برای شناخت بیشتر او آغاز می‌شود. این تلاش خیلی زود به سرانجام می‌رسد و تنبلی ایرج کم‌کم همه بچه‌های گردان را ذله می‌کند. داستان پراز طنازی‌ها و شوخی‌هایی است که میان رزمنده‌ها رد و بدل می‌شود، اگرچه هیچ کدام ساحت معنوی جبهه را خدشه‌دار نمی‌کند.

 «ایرج خسته است» پر از نشانه‌های سرزندگی وسط میدان جنگ است؛ نشانه‌هایی که تصنعی نیستند و با شخصیت قهرمان‌های قصه همخوانی دارند. امیریان با خلق موقعیت‌هایی مثل حضور یک بچه گربه در چادر رزمنده‌ها که ایرج آن را از مرخصی با خود آورده و یا پیدا کردن یک آفتاب پرست که ایرج ابتدا خیال می‌کند یک اژدهاست، به ادبیاتی تازه و طنزی دوست‌داشتنی در حوزه دفاع مقدس دست پیدا می‌کند.

 ادبیاتی که با شناخت درست از گروه سنی مخاطب خود، می‌تواند به پیوند نسل جدید نوجوان با ادبیات دفاع مقدس و فرهنگ جبهه کمک کند. «ایرج خسته است» لحنی ساده و روان دارد، داستان‌هایش کم‌حجم‌اند و ریتم مناسبی دارند. همین ویژگی‌ها به اضافه قطع کتاب، خواندن آن را در هر شرایطی برای مخاطب لذت بخش می‌کند.

 از امیریان تا کنون کتاب های متعددی چاپ شده که از جمله آنها می توان به دو کتاب «رفاقت به سبک تانک» و «فرزندان ایرانیم» اشاره کرد. این دو کتاب که از جمله کتاب‌های طلایی انتشارات سوره مهر هستند بارها به چاپ‌های متعدد رسیده‌اند.

چاپ خبر