کارشناسان امور سوریه:
«اسد» در جنگ پیروز شده و مدت طولانی بر سوریه حکومت خواهد کرد
خبرگزاری شبستان:کارشناسان امور سوریه در گفتگو با خبرگزاری فرانسه تاکید کردند که بشار اسد در جنگ با مخالفان خود پیروز شده است.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از خبرگزاری فرانسه، «آرون لوند» کارشناس امور سوریه از گروه متفکران «بنیاد قرن» در اظهاراتی گفت که  شواهد نشان می دهد،بشار اسد،رییس جمهوری سوریه برنده جنگ علیه آنهایی خواهد بود که به دنبال سرنگونی او هستند اما در نهایت اسد بر یک کشور ویرانه با اقتصادی شکننده ریاست خواهد کرد.

وی افزود:اسد رهبر اکثریت مردم سوریه باقی می ماند و کنترل بخش اعظم این کشور را در اختیار خواهد داشت و فکر می کنم که بر بیشتر سوریه حکومت خواهد کرد.

لوند به خبرگزاری فرانسه گفت:جنگ ادامه می یابد اما در یک چارچوب استراتژیک بزرگ تر ،اسد در حقیقت آنهایی را که به دنبال ساقط کردن او از قدرت هستند را شکست داده است.

استفان دی میستورا،نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه هفته گذشته این سوال را مطرح کرد که آیا مخالفان اسد انقدر واقع گرا هستند که بفهمند در جنگ علیه رییس جمهوری سوریه پیروز نشده اند؟

این اظهارات برای مخالفان دولت که مدت هاست اصرار دارند که اسد باید سقوط کند و نمی تواند بخشی از دولت انتقالی در سوریه باشد،گران تمام شد.

نصر الحریری،رییس کمیته عالی مذاکرات که متشکل از گروه های مخالف است این اظهارات را شوکه کننده و ناامید کننده دانست.

«توماس پیرت»،کارشناس امور سوریه در دانشگاه «ادینبرگ» هم گفت:اسد برای مدت طولانی در قدرت باقی خواهد ماند اما به احتمال قوی ،شورش های مسلحانه محلی در سوریه وجود خواهد داشت.

وی در این باره به خبرگزاری فرانسه گفت:این شورش ها دولت مرکزی را به طور مستقیم تهدید نخواهند کرد اما به طور ساختاری تهدیدی برای نظام سوریه که دارای ضعف های دیگر هم هست به حساب می آیند.

«ماها یحیی»،مدیر مرکز خاورمیانه موسسه «کارنگی» واقع در بیروت هم گفت:به طور قطع بشار اسد قلمرو خود را بار دیگر به دست آورده است.

وی افزود:من نمی دانم پیروزی در جنگ در شرایطی مانند این چه معنایی دارد اما صادقانه می گویم که اسد کنترل کشوری را که به طور کامل تخریب شده بار دیگر به دست آورده است.

بر اساس گزارش بانک جهانی،جنگ در سوریه هزینه ای معادل 2 میلیارد و 26 میلیون دلار برای سوریه در برداشته که معادل چهار برابر تولید ناخالص داخلی این کشور در سال 2010 میلادی است.

همچنین گزارش ها حاکی از آن است که حدود 85 دصد از جمیعت سوریه زیر خط فقر زندگی می کنند و نیمی از آنها بیکار هستند.

چاپ خبر