آیت‌الله مکارم شیرازی:
هیئت های مذهبی به تربیت دینی و اخلاق اسلامی بپردازند
خبرگزاری شبستان: آیت‌الله مکارم شیرازی با تاکبد بر اینکه هیئت های مذهبی باید به تربیت واخلاق اسلامی بپردازند گفت: وظیفه اول هیئات‌های مذهبی زنده نگهداشتن ولایت و وظیفه دوم آنها تربیت افراد است.

به گزارش خبرگزاری شبستان از قم، آیت الله مکارم شیرازی شب گذشته (20شهریور) در همایش مداحان که در مدرسه امام موسی کاظم(ع) برگزار شد با تبریک اعیاد ذی‌الحجه، به نقش مداحان و شاعران در جاودانه کردن وقایع تاریخی اشاره کرد و گفت: وی با اشاره به اینکه نقش مداحان و شاعران در جاودانه کردن وقایع تاریخی بسیار کلیدی و مهم است، تصریح کرد: دعبل برای زنده‌نگه داشتن اسلام، توانست با اشعار خود 50 سال با بنی‌امیه مبارزه کند.

 

وی در ادامه با تاکید بر جذب حداکثری جوانان به تشکیلات امام حسین(ع) افزود: اگر ما نتوانیم در مراسم امام حسین (ع) جوانان را جذب کنیم دیگری آنان را جذب خواهد کرد.

 

آیت الله مکارم شیرازی با بیان اینکه وجود هیئات‌های مذهبی از فراموش شدن وقایع تاریخی، جلوگیری کرده وهر سال این وقایع را پررنگ‌تر و پر شورتر می کنند تصریح کرد: وظیفه اول و اصلی هیئات‌های مذهبی زنده نگهداشتن ولایت و وظیفه دوم آنها تربیت افراد است.

 

وی با اشاره به سه رکن خطیب، مداح و گردانندگان هیئت های مذهبی گفت: این سه بخش تکمیل کننده یکدیگر بوده و برای جذب جوانان باید با بهترین لحن برخورد کرد.

 

آیت الله مکارم شیرازی زنده نگه داشتن امر ولایت ائمه معصومین (ع) با هر بضاعت و امکاناتی را مورد تاکید قرار داد و افزود: خطبا و مداحان در بیانات و اشعار خود به مسائل اخلاق اسلامی، احکام اسلامی و عقاید اسلامی توجه و تاکید داشته باشند.

 

وی با تاکید بر اینکه مداح نیز نیاز به آموزش دارد، تصریح کرد: مداح و خطیبی که به صورت خودرو رشد پیدا کند تاثیر چندانی نداشته و باید آموزش محتوا و بیان هم داشته باشید.

 

وی با تاکید بر اینکه آموزش مسائل مرتبط با احکام اسلامی، تربیت دینی، اعتقادات برای یک مداح لازم است گفت: مداحان و خطیبان ازسخنرانی ها و مداحی های تکراری و تعبیراتی که موجب وهن معصومین و مجالس منصوب به ایشان می شود پرهیزکنند.

 

چاپ خبر