همراه با کاروان خدام رضوي؛
ساعت به وقت زندان بيرجند
خبرگزاری شبستان:  خواسته و ناخواسته مدت هاست در پشت ميله هاي زندان هستند و شايد در دل هواي صحن و سراي حرم را داشته اند که امروز نشاني از ‌آن حريم مطهر به ميانشان آمده است.

خبرگزاری شبستان- خراسان جنوبی؛ عقربه هاي ساعت ۱۱ را نشان مي دهد که کاروان خدام بارگاه رضوي به زندان مرکزي بيرجند وارد مي شوند. استقبال از سفيران نور که حامل پرچم سبز رنگ رضوي هستند با ذبح گوسفند و احترام نظامي همراه است.

 

 

اولين مقصد خادمان کوي مشهدالرضا، بند نسوان است. راهروي بند نسوان با گل هاي مصنوعي تزيين شده است و در دو طرف آ‌ن ۲۰ نفر از بانوان با اجراي سرودي از «محمد مهدي سيار» به استقبال خادمان مي آيند.

 

تو سلطان طوسی، انیس النفوسی

تو خورشید مشرق، تو شمس الشموسی

سلسلة الذهب بخوان، زاده مصطفی

سپس بگو بشرطها، با صدایی رسا

و أنا من شروطها، شرط توحید ما

قلب من می تپد، به عشق حرم تو

چشم من تا ابد، به دست کرم تو

شده صحنت آقا، همه خاک ایران

سرود لب ما، رضاجان رضا جان

نماز باران تو شد، برکت خاک ما

ضریح پاکت محرم، چشم نمناک ما

زیارت تو مرهم، دل غمناک ما  .. .

 

چشمان گريان بانوان بند نسوان و نگاه خيره آنها به پرچم سبزرنگ رضوي نمي دانم چه را طلب مي کند! اما مي دانم که خواسته و ناخواسته مدت هاست در پشت ميله هاي زندان هستند و شايد در دل هواي صحن و سراي حرم را داشته اند که امروز نشاني از ‌آن حريم مطهر به ميانشان آمده است.

 

وارد نمازخانه بند نسوان مي شويم جمعيتي که تعداد آنها به ۱۰۰ نفر نمي رسد منتظر آمدن خدام رضوي هستند. يکي از بانوان با قرائت دکلمه اي به خادمان کوي دوست خوش آمد مي گويد و گروهي ديگر از بانوان بعد از استقبال و خوش آمد گويي، با همخواني يکديگر سرودي را تقديم آستان کوي دوست مي کنند.

 

حالا که «دل ها شکسته» راهي پنجره فولاد امام رئوف شده است چه دعايي بهتر از دعا براي ظهور فرزندش مهدي فاطمه؛ دعاي فرج با اشک هايي که بر گونه ها روان است در نمازخانه طنين انداز مي شود.

 

 

و بعد از آن به رسم ادب، صورت ها را به سمت مشهدالرضا کرده و زيارت خاصه امام رضا عليه السلام را زير لب ها زمزمه مي کنند : 

 

«اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى عَلِيِّ بْنِ مُوسَى الرِّضَا الْمُرْتَضَى الْإِمَامِ التَّقِيِّ النَّقِيِ‏ وَ حُجَّتِكَ عَلَى مَنْ فَوْقَ الْأَرْضِ وَ مَنْ تَحْتَ الثَّرَى الصِّدِّيقِ الشَّهِيدِ صَلاَةً كَثِيرَةً تَامَّةً زَاكِيَةً مُتَوَاصِلَةً مُتَوَاتِرَةً مُتَرَادِفَةً كَأَفْضَلِ مَا صَلَّيْتَ عَلَى أَحَدٍ مِنْ أَوْلِيَائِكَ‏ ».

 

حجت الاسلام محمد سنجري رئيس فرهنگي تربيتي زندان هاي خراسان جنوبي به رسم وظيفه و ادب به خدام بارگاه منور رضوي خيرمقدم مي گويد و ادامه مي دهد: برخي از افرادي که امروز در اين مراسم حضور يافته اند به دليل اينکه حکم اعدام و يا حبس ابد دارند شايد تا آخر عمر نتوانند به مشهدالرضا مشرف بشوند اما امروز امام رضا(عليه السلام) نشاني از خود به ميان جمع آنها فرستاده است.

 

اين بار خود خادمان و کارکنان و مسئولان زندان مرکزي بيرجند نيز اشک بر گونه هايشان جاري شده است و همنوا با زندانيان بند نسوان شده اند.

 

حجت الاسلام محمدرضا کوثري روحاني کاروان زير سايه خورشيد هم در اين جلسه با تبريک ولادت امام رضا عليه السلام بيان داشت: ائمه معصومين (عليهم السلام) آنقدر بزرگوار هستند که براي شخصي در اين دنيا امتيازي از ديدگاه مادي قائل نمي شوند و نگاه ‌آنها به همه يکسان است.

 

وي آهو را يک نشانه براي انسانها ذکر کرد و گفت: انسان ها بايد تلاش کنند که عنايت و نظر امام رئوف را به خود جذب کنند چرا که از ‌آهو،‌ جايگاه بسيار بالاتري دارند.

 

به گفته وي، امام رضا عليه السلام به امام درماندگان معروف است، چرا که هر کس از همه جا رانده مي شود به سوي او روي مي آيد و راه رسيدن به امام نيز،‌ دل هاي شکسته است.

 

حجت الاسلام کوثري با تاکيد بر اينکه امام رضا (عليه السلام) به رئوف اهل بيت معروف است، خطاب به زندانيان گفت: بخشش خود را از امام رضا (عليه السلام) بخواهيد؛ در روايات داريم که اگر حضرت را به جان فرزندش جوادالائمه (عليه السلام) و يا مادرش حضرت فاطمه زهرا (سلام الله عليها) قسم بدهيد، زودتر پاسخ خود را دريافت مي کنيد.

 

خادم مداح کاروان زير سايه خورشيد با مديحه سرايي، دل هاي همه را مقيم صحن و سراي حضرت مي کند و بعد از آن جمعي از بانوان با قرائت شعر و تبريک جويي از پرچم سبز رضوي خادمان را بدرقه مي کنند؛

 

محبتت اقا منو شفا داده

دلم گرفتاره پنجره فولاده

ایها الرئوف عشقت گرفتارم کرده

ایها الرضا دامنتو میگیرم من

یا ابالحسن برای تو میمیرم من

نور چشمای من

دین و دنیای من

محبتت امام رضا دوای دردای من

خونت مثل کعبه

سعی و صفا داره

از آسمان تا خاک برو بیا داره

مهمون خدا است کسی که مهمونت باشه

چشمه بقاست جشمی که گریونت باشه

دل اکه دله باید پریشونت باشه

شوق دیدار من شوق دیدارم من

تا صبح بیدارم من

طبیب اگه امام رضاست

همیشه بیمارم من

 

حضور در جمع زندانيان مرد از ديگر برنامه هاي خدام رضوي است که علي هاشمي مديرکل زندان ها و اقدامات تاميني خراسان جنوبي در اين مراسم خبرهاي خوشي به زندانيان مي دهد و ادامه مي دهد: به برکت ايام دهه کرامت ۱۰ نفر از زندانيان جرائم غير عمد با پرداخت نقدي ۱۱۵ ميليون تومان و بخشش ۸۰۵ ميليون تومان به کانون گرم خانواده هاي خود بازگشتند.

 

 

به گفته وي، همچنين در اين دهه،‌ زندانيان واجد شرايط که از نظر مقام قضايي و رئيس زندان مورد تاييد قرار بگيرند به مرخصي تشويقي مي روند.

 

بعد از اجراي گروه سرود ابوذر، يکي از زندانيان به مديجه سرايي پرداخت.

 

من دست خالی آمدم، دست من و دامان تو

سرتا به پا درد و غمم، درد من و درمان تو

 

تو هر چه خوبی من بدم، بیهوده بر هر در زدم

آخر به این در آمدم، باشم کنار خوان تو

 

من از هر در رانده ام، من رانده ی وامانده ام

یا خوانده یا نا خوانده ام، اکنون منم مهمان تو

 

پای من از ره خسته شد، بال و پرم بشکسته شد

هر در به رویم بسته شد، جز درگه احسان تو

 

گفتم منم در می زنم ،گفتی به تو سر می زنم

من هم مکرر می زنم ،کو عهد و کو پیمان تو؟

 

سوی تو رو آورده ام، ای خم سبو آورده ام

من آبرو آورده ام، کو لطف بی پایان تو؟

 

حال من گوشه نشین، با گوشه ی چشمی ببین

جز سایه ی پر مهرتان، جایی ندارم جان تو

 

من خدمتی ننموده ام، دانم بسی آلوده ام

اما به عمری بوده ام، چون خار در بستان تو

 

بعد از تبرک جويي به پرچم متبرک آستان قدس رضوي و توزيع نمک و نبات متبرک؛ آرامشي شيرين و گوارا بر دلهاي زندانيان زندان مرکزي بيرجند حاکم شده است که در چهره ها به خوبي نمايان است.

 

 

گزارش: زینب رمضانی

 

 

چاپ خبر