رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در اختتامیه هفتیمن جشنواره کتابخوانی رضوی:
وزارت ارشاد به کتابخوانی توجه ویژه داشته باشد
خبرگزاری شبستان: جمشید جعفر پور گفت: وزارت ارشاد به فعالیت هایش در حوزه گسترش و ترویج کتابخوانی و حمایت از نهاد کتابخانه های عمومی کشور توجه ویژه ای داشته باشد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان، آیین اختتامیه هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی با حضور وزیر ارشاد، مدیران و مسئولان کشوری و لشکری در تالار کوثر برگزار شد.

 

جمشید جعفرپور، رییس کمیسیون فرهنگی مجلس در سخنانی در این آیین با تشکر از متولیان برگزاری این جشنواره برای گسترش فرهنگ رضوی از راه کتابخوانی گفت: استقبال 650 هزار نفری و رشد قابل توجه جشنواره کتابخانه رضوی جای تقدیر دارد، هرچند برای کشوری فرهنگی که عشق به امام رضا(ع) دارند قدر مطلق این عدد هم ناکافی است، ما چنین ظرفیت بزرگی را داریم و باید از آن بهره ببریم.

 

وی با اشاره به حدیثی معروف از امام رضا (ع) راجع به 10 ویژگی از مسلمانی که عقلش کامل است، بیان کرد: انسان مسلمان عقلش به کمال نمی رسد مگر اینکه این 10 ویژگی در او باشد، اول اینکه آدم ها از او توقع خیر داشته باشند، دوم اینکه انسان از او در هراس نباشد، سوم کارهای کوچک دیگران را فراموش نمی کند، چهارم کارهای بزرگش پیش خودش بزرگ نیست، پنجم کسی از نزد او رفتن نگران نیست، ششم در طول روزگار از طلب علم باز نمی ایستد، هفتم اگر قرار است در راه خدا باشد و محروم از رفاه در راه خدا بودن را می پسندد، هشتم اگر در مسیر خداوند تحقیر شود این را می پسندد، نهم گمنامی را بیشتر از شهرت دوست دارد و دهم اینکه نظرش این است که همه از او بهترند.

 

وی توضیح داد: اینها را گفتم تا هر کس خودش محاسبه کند در چه نسبتی از منظومه امام رضا (ع) است. مورد ششم از این ویژگی ها محل بحث من است، انسانی که در طول روزگار از علم آموزی خسته نمی شود ویژگی یک مسلمان عاقل را دارد.

 

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس بیان کرد: اگر می خواهیم به کمال عقل برسیم راهش کتابخوانی است و کتاب باید در سبد خانوار وجود داشته باشد. طبق گفته شهید مطهری علم نه زمان، نه مکان و نه جنسیت می شناسد.

 

جعفرپور توضیح داد: ما به عنوان مدیران باید راهی برای وارد شدن کتاب به سبد خانواده ها و ترویج کتابخوانی پیدا کنیم.

 

وی در آخر با اعلام حمایت کمیسیون فرهنگی از تلاش های فرهنگی در راه کتابخوانی اعلام کرد: از موضع کمیسیون فرهنگی مجلس از این تلاش ها تشکر می کنم و می خواهم وزارت ارشاد به این بخش از فعالیت هایش در حمایت از نهاد کتابخانه های عمومی کشور توجه ویژه ای داشته باشد. 

چاپ خبر