حجت الاسلام قاضي عسكر: پشت پرده " كمپين نرفتن به حج " يك جريان مرموز در خارج از كشور وجود دارد
صدور بيش از ۲۲ هزار ويزاي حج تا کنون/ بزودي ويزاي كاركنان وزارت امور خارجه صادر می شود
خبرگزاری شبستان: نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت با انتقاد از انتشار برخي اظهارنظرها مبني بر ابهام در انجام شدن حج گفت: تاكنون بيش از ۲۲ هزار ويزا براي زايران ايراني بيت الله الحرام صادر شده است و اين روند با قوت درحال انجام است .

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از پايگاه اطلاع رساني حج ؛ حجت الاسلام قاضی عسکر روز يكشنبه در همايش روحانيون ؛ افراد معين و معين هاي كاروان هاي منطقه تهران اظهار داشت: درحال حاضر نمايندگاني از بعثه مقام معظم رهبري و سازمان حج و زيارت براي انجام مقدمات اعزام زايران در عربستان حضور دارند و آخرين هماهنگي ها به خوبي در حال انجام شدن است .

وي گفت: براساس پيگيري هاي انجام شده ؛ بزودي ويزاي 10 نفر از كاركنان وزارت امور خارجه براي انجام امور كنسولي در موسم حج صادر خواهد شد و اين گروه نيز به عربستان اعزام خواهند شد.

وی با انتقاد از برخي پويش هايي كه با هدف ايجاد ابهام در حج و يا نرفتن زايران به اين سفر معنوي در فضاي مجازي ايجاد شده ؛ گفت : ترديدي وجود ندارد كه در پشت پرده " كمپين نرفتن به حج " يك جريان مرموز در خارج از كشور وجود دارد و متاسفانه عده اي ناآگاه و ساده لوح نيز در داخل كشور همين مطالب را بازنشر مي كنند.

حجت الاسلام قاضي عسكر با بيان اين مطلب كه طرح شايعات و ابهامات بي اساس درباره حج از سوي كساني مطرح مي شود كه مخالف انجام اين فريضه هستند ؛ تصريح كرد : قطعا اين پويش ها كه منشا بسياري از آنها خارج از كشور است ؛ ما را مايوس نخواهد كرد.

نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت در بخش ديگري از سخنانش بارديگر به طرح تغيير وليعهد عربستان وتاثير احتمالي آن بر حج ايرانيان واكنش نشان داد و گفت : وزير حج اين كشور در ديدار رياست محترم سازمان حج و زيارت با وي اعلام كرده است كه تغيير وليعهد تاثيري بر سياست هاي حج نخواهد داشت.

وي كه درجمع روحانيون ؛ معين و معينه هاي كاروان هاي منطقه تهران در سالن آمفي تئاتر سازمان حج و زيارت سخن مي گفت ؛ نقش روحانيون كاروان را در ايجاد آرامش روحي و معنوي زايران بسيار بااهميت توصيف كرد.

وي از روحانيون كاروان ها خواست تا در سفر حج امسال بيش از سال هاي گذشته با زايران مانوس و همراه باشند و تلاش كنند با هدايت ها و آموزش هاي لازم ؛ ضمن ارتقاي سطح آگاهي و معلومات حجاج درباره حج و تاريخ اسلام ؛ احساس آرامش را در زايران تقويت كنند.

حجت الاسلام قاضي عسكر با تاكيد بر اينكه بايد " خرد جمعي را بر كار فردي " ترجيح دهيم ؛ خاطر نشان كرد : شوراي فرهنگي كاروان ها از اقدامات قابل تحسين و ارزشمندي است كه بسياري از فعاليت هاي فرهنگي و ديني را مي توان با مشورت و بكارگيري توان فكري و مديريتي نيروهاي فرهيخته و انديشمندي كه در كاروان ها حضور دارند ؛ برنامه ريزي كرد و امور فرهنگي حج را با پختگي و درايت بيشتر به جلو برد.

نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت گفت : با بهره گيري از نيروهاي فرهيخته و صاحب نظر و نيز ياوران حجاج و با تقسيم كار مناسب ؛ مي توان به فعاليت هاي د يني و فرهنگي كاروان ها شتاب بيشتري بخشيد.

آماده شدن نرم افزار موبايلي مناسك حج

وي همچنين از آماده شدن نرم افزار موبايلي مناسك همراه كه روي گوشي هاي تلفن هوشمند قابل نصب است ؛ خبر داد و گفت : آماده شدن اين نرم افزار يك اقدام فرهنگي مناسب براي آشنايي هرچه بيشتر زايران با مناسك حج است.

مراسم بدرقه حجاج در مساجد ؛ حسينيه ها و تكايا برگزار شود

نماينده ولي فقيه و سرپرست زايران ايراني خانه خدا همچنين بر ضرورت برگزاري مراسم بدرقه حجاج در مساجد و حسينيه ها تاكيد كرد و گفت : اين اقدام با هدف ارايه خدمات بهتر به زايران بيت الله الحرام در فرودگاههاي كشور صورت مي گيرد و بستگان حجاج از حضور در فرودگاه ها براي مراسم بدرقه حجاج پرهيز نمايند.

وي همچنين به توافقات انجام شده با وزير حج عربستان براي ايجاد شرايط سهل و آسان و بهتر براي زايران در فرودگاه هاي مدينه و جده خبر داد و گفت : ان شاالله اميدواريم امسال شاهد شرايط بهتري در فرودگاه هاي كشور ميزبان باشيم .

ايشان با هشدار درباره پرهيز از بيان هرگونه مسائل اختلافي در مراسم حج ؛ برضرورت توجه به وحدت امت اسلامي تاكيد وخاطر نشان كرد : تحت هيچ شرايطي نبايد بحث هاي فرقه اي و مذهبي درحج مطرح شود .

وي گفت : ما طرفدار وحدت امت اسلام هستيم لذا از هرگونه مباحثي كه وحدت مسلمانان را خدشه دار مي كند؛ بايد پرهيز شود.

حجت الاسلام قاضي عسكر گفت : هدف ما از حج ؛ ايجاد تحول روحي ؛ معنوي و اخلاقي است و زايران ايراني بيت الله الحرام ؛ در موسم حج منادي وحدت و همبستگي در امت اسلامي هستند.

مديريت حج يك مديريت ويژه مبتني بر خرد جمعي است

نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت با بيان اين مطلب كه " مديريت حج ؛ يك مديريت ويژه مبتني بر خردجمعي است " ؛ خطاب به روحانيون ؛معين و معينه هاي كاروان ها گفت : بايد بكوشيم با هماهنگي هرچه بيشتر و اجراي درست و به موقع قوانين و دستورالعمل هاي ابلاغي ؛ زمينه برگزاري حج مطلوب را براي زايران عزيز كشورمان فراهم كنيم .

حضور گسترده زايران در نمازهاي جماعت در مسجدالنبي و مسجدالحرام ؛ برگزاري جلسات انس با قران ؛ بيان اسرار و معارف حج ؛ برگزاري جلسات مكه شناسي و مدينه شناسي ؛ روايتگري تاريخ اسلام ؛ رعايت قوانين و دستورالعمل هاي حج ؛ برگزاري باشكوه جلسات دعا و مناجات خواني از ديگر توصيه هايي بود كه نماينده ولي فقيه به روحانيون كاروان ها مطرح كرد .

يادآور مي شود ؛ امسال 86 هزار و 500 زاير ايراني از نهم مرداد ماه براي انجام مناسك حج ابراهيمي به سرزمين وحي سفر مي كنند كه اين رقم حدود 35 درصد نسبت به سال 94 افزايش يافته است .

چاپ خبر