برادران در روایت سربرنیتسا:
آگاهی جلوی بسیاری از ظلم‌ها را می گیرد
خبرگزاری شبستان: یک نویسنده با بیان اینکه آگاهی می تواند توان زندگی باعزت را به انسان بدهد، گفت: امیدوارم دست های ما با هنر بتواند بذر آگاهی بکارد.

به گزارش خبرنگار شبستان، مریم برادران، نویسنده کتاب " ر " که برنده جایزه جلال شده است، امروز، اول آبان در نشست روایت " سربرنیتسا " از سلسله نشست های 17 دقیقه حرف حساب بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان عکس هایی را که از سفر خود به بوسنی گرفته بود به نمایش گذاشت و توضیحاتی در مورد هر یک از عکس ها برای حضار ارایه داد.

 

برادران در این نشست بیان کرد: به ما گفتند باید پرچم داشته باشیید. من دوست نداشتم با خود پرچمی داشته باشیم ،نه اینکه پرچم را دوست نداشته باشم. دوست نداشتم دیر آمدنمان به بوسنی را فریاد کنم. پرچم را گرفتم و در کوله پشتی گذاشتم و پرچم شد هویت ما. عده ای از روی پرچم می فهمیدند که ایرانی هستیم و از ما پرچم ایران را می خواستند، پرچم ایران را می گرفتند و در کوله پشتی خود قرار می دادند.

 

این نویسنده اظهار داشت: در طول راهپیمایی در بوسنی مردمی را می دیدیم که از خانه های خود بیرون آمده بودند و به نوعی افرادی را که پیاده روی می کردند، بدرقه می کردند و به تماشا می ایستادند. در طول سفرمان یکی از مسئولان و برگزارکنندگان مراسم مارش میرا متوجه شد که ما ایرانی هستیم و به ما گفت چقدر دیر آمدید. او هرساله با وجود مخالفت دولت با تلاش زیاد این مراسم را برگزار می کند، به چادر ما آمد و 4 ساعت برایمان صحبت کرد.

 

برادران با اشاره به اهمیت آگاهی در زندگی انسان بیان کرد: آگاهی چیزی است که می تواند جلوی بسیاری از ظلم ها را بگیرد. آگاهی می تواند توان زندگی باعزت را به انسان بدهد. امیدوارم ما با هنر بتوانیم بذر آگاهی بکاریم.

 

گفتنی است، مراسم پیاده‌روی نوار صلح (مارش میرا) به منظور بزرگداشت جانباختگان و شهدای نسل‌کشی سربرنیتسا (در جریان جنگ دهه ۱۹۹۰ میلادی در منطقه بالکان) در کشور بوسنی‌ و هرزگوین برگزار میشود. این آیین، محفلی برای گردهمایی مسلمانان، مسیحیان صلح‌طلب و اهالی فرهنگ و ادبیات از نقاط مختلف کره خاکی است تا در آن اندیشه صلح همگانی ترویج شود. بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان برای شرکت نویسندگان جوان کشورمان در این آیین نمادین و بزرگداشت شهدای نسل‌کشی با عنوان «۱۰ روز در نوار بالکان» اقدام کرد. عده ای از نویسندگان در این برنامه از ۱۴ تا ۲۴ تیرماه امسال با حضور در کشور بوسنی‌ و هرزگوین و شرکت در این آیین بزرگداشت، ضمن دیدار با فرهیختگانی از سرزمین‌های مختلف از کشور بوسنی نیز دیدن  کردند.

چاپ خبر