بازیگر برگزیده جشنواره تئاتر فجر در گفت و گو با شبستان:
می خواستم زن اثیری بوف کور باشم
خبرگزاری شبستان: هرگاه داستانِ بوف کور را می خواندم، علاقه داشتم تا بتوانم روزی در نقش زن اثیری بازی کنم و خوشحالم که این اتفاق در نمایش محمد علی سجادی روی داد.

الهام نامی، بازیگر نمایش «بوف نه چندان کور» که در تماشاخانه ی ایرانشهر اجرا می شود، به خبرنگار تئاتر شبستان گفت: بازی در نقش پنج زن که هر کدام نشانه های خاص خودشان را دارند، از ویژگی های مورد توجه من برای حضور در بوفِ نه چندان کور است. شخصیت هایی که برای ایفای هر کدام با توجه به تفاوت های شان به شکلی خاص از بازیگری نیاز بود.

 

وی با اشاره به اینکه محمد علی سجادی کاراکتری به نام ناهید را به زنانِ داستان صادق هدایت اضافه کرده، توضیح داد: در میانِ پنج زنی که من بازی می کنم، کاراکتر ناهید شبیه ترین به من است و یا اینکه من خودم را به او نزدیک کرده ام. ناهید بر خلاف زن های فرازمینی بوف کور یک زن عینی است و سرگشتگی و سرگیجه ی کاراکتر اصلی داستان را یادآوری می کند. وی یک زن نادیده گرفته شده است که هیچ وقت از مرد داستان قدر ندیده. ویژگی های شخصیتی ناهید کمک کرد تا من احساس خوبی نسبت به آن داشته باشم.

 

الهام نامی ادامه داد: نکته ی قابل توجه دیگر حضور من در نقش زن اثیری است که هرگاه داستانِ بوف کور را می خواندم، علاقه داشتم تا بتوانم روزی این نقش رشک برانگیز را بازی کنم. هرگاه می شنیدم آقای سجادی در پیِ ساخت نسخه  ی سینمایی بوف کور است، دلم می خواست تا امکانی فراهم شود و من زن اثیری را جلوی دوربین ببرم که این اتفاق به شکلی دیگر و روی صحنه ی تئاتر روی داد.

 

این بازیگر جوان تئاتر که بخش مرور تئاتر ایران سی و پنجمین جشنواره ی بین المللی تئاتر فجر؛ برای بازی در نمایش «پرسه های موازی» تقدیر شده، تاکید کرد: اثیری، تنها یک لحظه در بوف نه چندان کور حضور دارد اما من دوست داشتم به گونه ای بازی کنم که آن یک لحظه، نزدیک به همان لحظه ای باشد که صادق هدایت از اثیری تجسم می کند.

 

وی با بیان اینکه جنس بازی او برای سه کاراکتر دیگری که ایفا می کند، با توجه به شکل اجرا به بازی تیپ نزدیک می شود، یادآور شد: همه ی این پنج زن، کاراکترهای ذهنی شخصیت مرد اولِ داستان هستند و به این دلیل یک بازیگر زن باید همه ی این ها را ایفا می کرد. این زن ها یا خیالی هستند و یا در گذشته ی مرد داستان حضور داشته اند و بنابراین متفاوت از دو زن دیگری است که در نمایش می بینید.

 

نامی که به تازگی همکاری خود را با سریال شهرزاد آغاز کرده، درباره ی شکل گیری اجرا و تمرینات نمایش توضیح داد: بخشی از زمان تمرین های ما صرفِ خوانش و تحلیل داستان بوف کور شد که خواست آقای سجادی و اتفاق خیلی خوبی بود. با خوانش داستان و دورخوانی متن، ابهاماتِ من درباره ی داستان و شخصیت هایی که ایفا می کنم، بر طرف شد. من در نتیجه ی خوانش چندباره ی داستان به شناخت بهتری از آن چه کارگردان می خواست روی صحنه نمایش بدهد، رسیدم. ضمن اینکه این اتفاق باعث شد بتوانیم درباره ی کاراکتر ها و جزئیات نمایشنامه با آقای سجادی حرف بزنم تا به یک اتفاق مشترک ذهنی برسم.

 

گفتنی است بوفِ نه چندان کور که بازخوانی محمد علی سجادی از داستان بوف کور صادق هداست است تا پایان تیرماه هر روز ساعت ۱۹ بازی مسعود کرامتى، رحیم نوروزى، الهام نامى و نازنین کریمی روی صحنه می رود. علاقه مندان به تماشای این نمایش می توانند به تالار استاد سمندریان تماشاخانه ی ایرانشهر مراجعه کنند.

چاپ خبر