بر اساس قاعده جدید ترامپ:
مادر بزرگ های ایرانی نمی توانند نوه هایشان را ببینند
خبرگزاری شبستان:عراق از لیست محدودیت های مسافرتی به آمریکا حذف شد اما مادر بزرگ های ایرانی به این لیست در حالی اضافه شده اند که ارتباطات نزدیک فامیلی اکنون نمی تواند تضمینی برای دیدار و پیوستن به خانواده باشد.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از goldenisles،‌ جمهوری اسلامی ایران در کنار پنج کشور دیگر در لیست سیاهی قرار دارند که اتباع عمدتا مسلمان آن نمی توانند به آمریکا سفر کنند. سنخگوی کاخ سفید می گوید این اقدام از برنامه های اصلی ترامپ بوده است که تا امنیت را برای آمریکایی ها بیشتر از گذشته فراهم کند اما جواد ظریف وزیر خارجه ایران در حساب کاربری توئتیر خود این فرمان را دشمنی آشکار با مردم ایران می داند.

در همین راستا نباید از نظر دور داشت که اقوام درجه دوم خانواده های ایرانی که به میان لس آنجلس و تهران در تردد بودند اکنون با چالش جدی رو به رو هستند اما شهروندان عراق در حال حاضر به طور کامل از لیست فوق خارج شده اند. این فرمان شامل اتباعی که دارای تابعیت کانادایی نیز هستند نمی شود. 

در حال حاضر بخش های از فرمان روادید ترامپ اجرایی شده است که ۹۰ روز برای ایرانیان چالش ورود به آمریکا را فراهم می کند و برای پناهجویان ۱۲۰ روز در نظر گرفته شده است. وزارت خارجه آمریکا در حال حاضر از ورود مادر بزرگ های ایرانی جلوگیری می کند اما خواهر های ناتنی می توانند وارد آمریکا شوند.

گروه از وکلای حقوق بشری در فرودگاه های امریکا حاضر شده اند تا ضمن تنظیم شکایت نامه به مسافران مشاور حقوقی دهند. 

کشورهای ایران، لیبی، یمن، سوریه، سومالی و سودان در این لیست قرار دارند و قرار است دیوان عالی آمریکا حکم نهایی خود را نسبت به این قانون طی ماه های آینده اعلام کند.

 

چاپ خبر