برنامه ریزی برای توسعه روابط ایران و بوسنی/استقبال مقامات جمهوری صربسکا
خبرگزاری شبستان: قبل از تحریم ها شرکت های ایرانی و بوسنیایی با محدودیت هایی روبه رو بودند. پس از برداشته شدن این محدودیت ها امکان ارتباطات بیشتر فراهم شد و در حال حاضر برنامه ریزی برای توسعه روابط ایران و بوسنی انجام می شود.

خبرگزاری شبستان – گروه سیاسی: پس از فرو پاشی یوگسلاوی، جمهوری اسلامی ایران از اولین کشورهایی بود که استقلال بوسنی و هرزگوین را به رسمیت شناخت. ایران از ابتدا با حمایت از ملت بوسنی، مدافع استقلال، تمامیت ارضی و همزیستی مسالمت آمیز همه اقوام در این کشور بود. در بیش ازدو دهه اخیر مقامات دو کشور دیدارهایی داشته اند. اراده سیاسی دو دولت در کنار علائق تاریخی، اشتراکات فرهنگی و ظرفیت های فراوان اقتصادی، آینده‌ای امید بخش را در مناسبات دو کشور نوید می‌دهد.

 

بنابراین گزارش، فرصت های زیادی در عرصه اقتصادی خصوصا در حوزه های انرژی، پتروشیمی، کشاورزی و گردشگری وجود دارد و ایران آماده تبادل و انتقال دانش و تجربیات خود به بوسنی است. پس از استقلال بوسنی و هرزگوین، چندین موافقت نامه اقتصادی در زمینه های بازرگانی، بانکی، سرمایه گذاری مشترک، حمل و نقل و همکاری اتاق های بازرگانی توسط دو کشور امضا شد.

 

این گزارش می افزاید: قبل از تحریم های ایران، تبادل تجاری دو کشور به 20 میلیون دلار هم نزدیک شد اما با اجرای تحریم ها علیه ایران، این رقم کاهش یافت و شرکت های ایرانی و بوسنیایی با محدودیت هایی روبه رو بودند. پس از برداشته شدن این محدودیت ها امکان ارتباطات گسترده میان دو کشور فراهم شد و حال مقامات دو کشور بر ارتقای همکاری های تجاری و اقتصادی تاکید دارند.

 

فارس در این زمینه به نقل از محمود حیدری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین نوشته است: "وجود رابطه متقابل سازنده بین جمهوری اسلامی ایران و بخشهای اصلی کشور بوسنی هرزگوین از جمله جمهوری صربسکا لازم است. رویکرد پایدار جمهوری اسلامی ایران پشتیبانی از تحکیم ثبات و توسعه در بالکان، حمایت از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی بوسنی و هرزگوین و همزیستی صمیمانه کلیه ساکنان این کشور است و دست دوستی ما بسوی همه اقوام بوسنیایی و پیروان ادیان مختلف در این سرزمین گشوده است. از گسترش روابط اقتصادی با تمام شهرها و کانتون های بوسنی استقبال می کنیم و به عنوان سفارت جمهوری اسلامی ایران آمادگی داریم تا ارتباطات بین اتاق بازرگانی جمهوری صربسکا را با نهادهای اقتصادی مشابه در ایران برقرار کنیم. با تلاش های طرفین در آینده ظرفیت های مختلف درزمینه هایی همچون کشاورزی، تجارت، صنعت، گردشگری، انرژی و پتروشیمی هرچه بیشتر فعال شود."

 

یادآور می شود: صادرات بوسنی شامل فلزات، البسه و چوب است که به کشورهای کرواسی (۱۹٫۶ درصد)، اسلوونی (۱۶٫۷ درصد)، ایتالیا (۱۵٫۴ درصد)، آلمان (۱۲٫۳ درصد)، اتریش (۸٫۷ درصد) و مجارستان (۵٫۳ درصد) صادر می‌شود. واردات این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات، مواد شیمیایی، سوخت و مواد غذایی است که از کشورهای کرواسی (۲۴ درصد)، آلمان (۱۴٫۵ درصد)، اسلوونی (۱۳٫۲ درصد)، ایتالیا (۱۰ درصد)، اتریش (۵٫۹ درصد) و مجارستان (۵٫۲ درصد) وارد می‌شود.

چاپ خبر