ساخت ۵۷۰ هزار واحد مسکن حمایتی طی برنامه ششم توسعه
خبرگزاری شبستان:بنیاد مسكن انقلاب اسلامی با هدف تأمین مسكن محرومان تشکیل شده است و این نهاد در راستای وظایف خود در نظر دارد بیش از ۵۷۰ هزار واحد مسکن حمایتی برای اقشار کم ‌درآمد جامعه در طول اجرای برنامه ششم توسعه در کشور بسازد.

خبرگزاری شبستان – گروه سیاسی: بنیاد مسكن انقلاب اسلامی 21 فروردین سال 1358 به فرمان حضرت امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی‌ایران به منظور تأمین مسكن محرومان ومتولی توسعه و عمران روستاهای كشور و ساخت واحدهای مسكونی شهرها در چارچوب سیاست‌ها و برنامه‌های دولت جمهوری اسلامی‌ایران تشكیل شده است.

 

 بنابراین گزارش، بنیاد مسكن انقلاب اسلامی‌ یك دفتر مركزی در پایتخت (تهران) و 31 شعبه در مراكز استانها و بیش از 278 شعبه فرعی در سطح شهرستانهای كشور دارد به علاوه هفت سازمان اجرایی نیز به منظور انجام مسئولیت ویژه بنیاد مسكن در رابطه با توسعه مسكن در شهرها و روستاها و اقشار كم‌درآمد و بازسازی مناطق آسیب‌دیده از سوانح عهده‌دار وظایف مربوط می‌باشند.

 

این گزارش می افزاید: رسیدگی به محرومین و مستضعفین، توسعه عدالت اجتماعی، بستر سازی برای سازندگی کشور از جمله نکات اساسی است که گستره این ماموریت از جانب امام خمینی (ره)  برعهده این نهاد گذاشته شد. مهمترین وظایف بنیاد مسکن در بخشهای مختلف شامل بخش عمران روستایی، بخش معاونت بازسازی و مسکن روستایی، معاونت مسکن شهری و شرکتهای تابعه به است. این نهاد در راستای وظایف خود در نظر دارد بیش از 570 هزار واحد مسکن حمایتی برای اقشار کم ‌درآمد جامعه در طول اجرای برنامه ششم توسعه در کشور بسازد.

 

پایگاه خبری وزارت راه وشهرسازی در این زمینه به نقل از جواد حق ‌شناس، معاون مسکن ‌شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی‌ در این زمینه نوشته است: "برنامه تامین مسکن اقشار کم‌درآمد در دو قالب مسکن‌ اجتماعی و مسکن‌ حمایتی به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بانک مرکزی تهیه شده و مسئولیت اجرای آن نیز به عهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است. امسال ساخت 70 هزار واحد مسکونی اقشارکم‌درآمد بر اساس برنامه پیش‌بینی شده در دستور کار است، اجرای 70 هزار واحد مسکونی در بسته‌های مختلف، مستلزم این است که بانک ‌مرکزی، بانک‌های عامل را مشخص کرده و سازمان برنامه و بودجه نیز کمک‌ یارانه ای آن را در بودجه های سنواتی تعیین کند و تخصیص دهد. بر اساس برنامه، برای سال های آتی سالیانه ساخت 100 هزار واحد مسکونی در نظر گرفته شده است که تا پایان برنامه ششم توسعه این تعداد به 570 هزار واحد مسکونی خواهد رسید."

 

ایرنا در این زمینه خبر داده است: "نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه برنامه ششم توسعه، دولت را موظف کردند به منظور کاهش آسیب پذیری سکونتگاه های روستایی (با هدف بهسازی و نوسازی مسکن روستایی) و همچنین تامین مسکن برای اقشار کم درآمد شهری (در شهرهای کوچک) منابع مالی و تسهیلات ارزان قیمت و زمین مورد نیاز را در قالب بودجه سنواتی تامین کند. بر اساس این مصوبه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ملزم به بهسازی و نوسازی سالانه حداقل دویست هزار واحد مسکونی روستایی با پرداخت تسهیلات ارزان قیمت با کارمزد پنج درصد و تامین مابه التفاوت سود تسهیلات برای دوران مشارکت مدنی و فروش اقساطی شده است.

 

تامین منابع مالی و تسهیلات ارزان قیمت و زمین مورد نیاز برای کمک به ساخت و یا خرید سالانه حداقل 150 هزار واحد مسکن محرومان و اقشار کم درآمد در شهرها(با اولویت شهرهای زیر یکصد هزار نفر جمعیت از دیگر وظایف بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در برنامه ششم توسعه است. براساس تبصره این بند، شناسایی و اولویت بندی گروه های هدف و معرفی افراد واجد شرایط توسط بنیاد مسکن و با همکاری کمیته امداد امام خمینی(ره)، سازمان بهزیستی و خیرین مسکن ساز انجام خواهد شد."

 

یادآور می شود: اهداف بنیاد مسكن انقلاب اسلامی‌طبق اساسنامه و قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی عبارتند از: ‌

مطالعه و بررسی در زمینه تشخیص و تعیین نیازمندی‌های مسكن محرومان اعم از روستایی و شهری و فراهم آوردن موجبات اجرای آن با  مشاركت، همكاری و خودیاری مردم و دستگاههای مختلف.

تهیه طرح مجتمع‌های زیستی و واحدهای مسكونی ارزانقیمت و اجرای آنها به طور مستقیم یا با مشاركت مردم و همكاری دستگاههای ذیربط در روستاها و شهرها.

تهیه زمین مورد نیاز طرح‌ها و پروژه‌های بنیاد و آماده سازی آنها.

كمك در جهت تأمین مصالح ساختمانی كشور از طریق تهیه، تولید و توزیع.

تهیه طرح‌های‌هادی و اصلاح معابر در روستاها با هماهنگی دستگاههای ذیربط و اجرای آن با مشاركت مردم از محل اعتبارات مصوب واگذاری دولت.

تهیه و ارایه طرحهای لازم برای بازسازی مناطق آسیب‌دیده در اثر جنگ، سیل، زلزله و سایر سوانح طبیعی و اجرای آنها با مشاركت مردم و هماهنگی با  سازمان‌ها و دستگاههای ذیربط.

مطالعه و برنامه ریزی و اجرای مصوبه دولت مبنی بر ساخت دو میلیون واحد مسكونی روستایی طی دو برنامه پنج ساله توسعه كشور (ساخت سالانه 200 هزار واحد مسكونی روستایی).

چاپ خبر