سازمان ملل: کشتار وحشیانه کودکان مسلمان ۸ ماهه تا ۶ ساله در راخین میانمار
خبرگزاری شبستان: سخنگوی سازمان ملل متحد اعلام کرد:در عملیات نظامیان میانمار در استان راخین شمال این کشور بیش از هزار نفر از مسلمانان روهینگیایی کشته شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از خبرگزاری روهینگیا،«استفان دوجاریک» سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد: نیروهای امنیتی در میانمار شنیع ترین جنایت های ضد انسانی در ایالت مسلمان نشین راخین درغرب این کشور را مرتکب شدند.

دوجاریک در کنفرانس مطبوعاتی در مقر سازمان ملل در نیویورک گفت: گزارش جدید دفتر حقوق بشر سازمان ملل فاش کرد که نیروهای امنیتی در میانمار مرتکب قتل عام، تجاوز جمعی در حق مسلمانان روهینگیا شدند و این امر براساس مصاحبه های انجام شده با قربانیانی فاش شد که از اکتبر گذشته از مرزها به سمت بنگلادش فرار کردند.

وی افزود: «زید الحسین» کمیساریای عالی حقوق بشر، یک گروه از بازرسان سازمان ملل را به بنگلادش هم مرز با میانمار اعزام کرد و این امر پس از شکست مکرر در گرفتن مجوز برای رسیدن به مناطق خسارت دیده در شمال ایالت راخین در میانمار انجام شد، به طوری که آمارها نشان می دهد که 66 هزار نفر مجبور شدند از نهم اکتبر گذشته فرار کنند.  

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد ادامه داد: بازرسان سازمان ملل با 204 نفر به طور انفرادی مصاحبه کردند که بیشتر آنها به قتل عام روهینگیا شهادت دادند و نیمی از آنها اعلام کردند که فردی از خانواده شان کشته شدند یا در شمار مفقودان هستند و از بین یکصد زنی که با آن مصاحبه شد، نیمی از آنها اعتراف کردند که مورد تجاوز یا خشونت جنسی قرار گرفتند.

دوجاریک گفت: از بین قصه هایی که برای بازرسان روایت شد، شنیع ترین تعرض ضد کودکان انجام شده است که هشت ماه تا شش سال داشتند و برخی از آنها با چاقو سربریده شدند یا به طرز وحشیانه ای کشته شدند.

زید الحسین از جامعه بین المللی خواست برای تشویق رهبران میانمار برای تحقیق درباره عملیات نظامی و توقف جنایت انسانی ضد ملت میانمار به وی بپیوندند.

براساس گزارش سازمان های حقوقی، از آغاز عملیات نیروهای بودایی میانمار در راخین، 400 مسلمان روهینگیایی کشته شدند. راخین یکی از فقیرترین ایالت های میانمار است که از سال 2012 میلادی شاهد خشونت های نژادی و طایفه ای ضد مسلمانان بوده است که به کشته شدن صدها نفر و کوچ بیش از صدهزار مسلمان روهینگیایی منجر شده است.

چاپ خبر