اخبار ایران در جهان در شب گذشته:
«عربستان» خارج از اجماع تسلیت‌گویان عربی به ایران/ ایران با همین بضاعت نظامی آمریکا را به چالش می‌کشد
خبرگزاری شبستان:دیپلماسی عامل بستن مسیر هسته‌ای ایران بود، «عربستان» خارج از اجماع تسلیت‌گویان عربی به ایران، ایران‌ایر نخستین هواپیمای ساخت ایرباس را تحویل گرفت از جمله سرتیترهای اخبار ایران در جهان در خبرگزاری ها بود.

خبرگزاری شبستان - گروه سیاسی: دیپلماسی عامل بستن مسیر هسته‌ای ایران بود، «عربستان» خارج از اجماع تسلیت‌گویان عربی به ایران، ایران‌ایر نخستین هواپیمای ساخت ایرباس را تحویل گرفت، ایران با همین بضاعت نظامی نیز آمریکا را به چالش می‌کشد از جمله سرتیترهای اخبار ایران در جهان در خبرگزاری ها بود. مشروح این اخبار را در گزارش زیر بخوانید:

فارس:

نشریه فوربس: کشورهای عربی به دنبال موضع سخت‌تر ترامپ در مقابل ایران هستند

نشریه آمریکایی «فوربس» در گزارشی نوشت از نظر بسیاری از رژیم‌های عربی منطقه خلیج‌فارس، انتخاب «دونالد ترامپ» بعنوان رئیس‌جمهور جدید آمریکا، یک پدیده مثبت تلقی می‌شود و یکی از دلایل آن این است که دولت جدید آمریکا احتمالاً سیاست‌های سختی را در قبال ایران اتخاذ خواهد کرد.

این گزارش ادامه می‌دهد، کشورهای عربی خلیج‌فارس، دولت «باراک اوباما» رئیس‌جمهور فعلی آمریکا را نه تنها مقصر رشد ردپای هژمونیک ایران می‌دانند بلکه معتقدند خروج شتاب‌زده آمریکا از عراق به پیدایش تکفیری‌های «داعش» منجر شد.

همپیمانان عرب آمریکا در خلیج‌فارس همچنین بر این باورند که دولت اوباما آنها را به حال خود رها کرده است و به دشمنان آنها نزدیک تر شده است.

این نشریه آمریکایی تأکید کرد که اعتبار، وجهه قدرت و بازدارندگی آمریکا به واسطه عدم پایبندی به تعهدات، واکنش ضعیف و برخی اوقات فقدان واکنش به اقدامات تحریک‌آمیز و حتی تلاش‌ها برای آسیب وارد کردن به نیروهای آمریکایی،  دچار فرسایش شده است.

طبق این گزارش، یکی از نتایج اولیه این سیاست، مشارکت بازیگران خارج از منطقه است که توانایی بیشتری برای نفوذ بر فرایند شکل‌دهی آینده خود را دارد.

بر اساس این گزارش، کشورهای عربی از جمله مصر و عربستان مجبور به اتخاذ یک سیاست خارجی مستقل‌تر شده‌اند که با اهداف سیاسی آمریکا هماهنگ نیست و به دنبال حمایت‌های بیشتر دیپلماتیک و نظامی خارجی هستند.

برخلاف «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، رهبران کشورهای عربی خواستار لغو برجام در این مرحله نیستند. از نظر آنها لغو توافق هسته‌ای ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه‌ آلمان) در این برهه از زمان بیش از آنکه منفعت داشته باشد، ضرر دارد.

در دو کنفرانسی که در ماه نوامر در امارات متحده عربی و بحرین برگزار شد، سران کشورهای عربی در خصوص فعالیت‌های ایران در منطقه و در خصوص افزایش نفوذ ایران در عراق، یمن، سوریه و لبنان ابراز نگرانی کردند.

فوربس با اشاره به این موارد ادامه داد، برخی از رهبران کشورهای عربی در حال حاضر امیدوارند که ترامپ تأکید کمتری بر حقوق بشر داشته باشد و آزادی عمل بیشتری در سرکوب مخالفان حقیقی و خیالی با حکومتشان به آنها بدهد.

این گزارش ادامه داد، بازسازی روابط با کشورهای عربی در حالیکه ترامپ به دنبال روابط حسنه با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه است، تاحدودی دشوار است. بسیاری از کشورهای عربی منطقه از برخی از اظهارنظرات ترامپ در خصوص رژیم صهیونیستی ناخرسند هستند به ویژه آنکه اعلام کرده است سفارت آمریکا را به بیت‌المقدس منتقل خواهد کرد.

طبق این گزارش، حتی اگر موضوع فلسطین بعنوان اولویت برتر کشورهای عربی نباشد، اما تحقق همین یک گفته ترامپ در خصوص انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس موجب بروز بحران با کشورهای عربی می‌شود.

این نشریه آمریکایی ادامه داد که کشورهای عربی و رژیم صهیونیستی امیدوارند که دولت ترامپ رویکرد سخت‌تری را در قبال ایران اتخاذ کند و به دنال رواط حسنه بیشتر با این کشور نباشد.

فوربس اینگونه نوشت، رژیم‌های عربی امیدوارند که دونالد ترامپ با فعالیت‌های ایران در خاورمیانه مقابله کند و حتی تهدید کند که به دلیل حمایت از «بشار اسد» رئیس‌جمهوری سوریه و حزب‌الله علیه ایران از نیروی نظامی استفاده می‌کند.

این نشریه در پایان اینگونه نوشت که ترامپ احتمالاً بیش از اوباما بر موضوعات داخلی آمریکا متمرکز خواهد بود و احتمالاً ترجیح می‌دهد از مداخله شخصی در مسائل خاورمیانه فاصله بگیرد و مداخله آمریکا در منطقه را کاهش دهد.

دیپلماسی عامل بستن مسیر هسته‌ای ایران بود، نه شاخ و شانه کشیدن

«جو بایدن» معاون رئیس‌جمهور آمریکا که کمتر از 10 روز دیگر این سمت را ترک می‌کند، چهارشنبه شب (به وقت واشنگتن) بار دیگر به دفاع از توافق هسته‌ای با ایران پرداخت.

بایدن که در نشستی به میزبانی اندیشکده «کارنگی» صحبت می‌کرد، گفت: «چند دهه مخامصه و شاخ و شانه کشیدن نتوانست برنامه هسته‌ای ایران را متوقف کند.»

وی افزود: «اما توانستیم با تحریم‌های بین‌المللی و دیپلماسی سرسختانه، این کار را انجام دهیم.»

معاون رئیس‌جمهور آمریکا با بیان اینکه توافق هسته‌ای با ایران مبتنی بر اعتماد نیست، گفت این توافق با ایجاد «قرص و محکم‌ترین ساز و کارهای نظارتی تاریخ»، تمام مسیرهای دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای را مسدود کرده است.

بایدن ادامه داد: «اگر اجرای کامل ادامه یابد، این توافق مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شده و تهدید استفاده ایران از سلاح هسته‌ای علیه ما یا متحدانمان را رفع می‌کند.»

وی افزود: «و ما بدون آغاز یک جنگ فاجعه‌بار دیگر در خاورمیانه، به این دستاورد رسیدیم. زمانی که ما کار خود را آغاز کردیم، ایران در حال نزدیک شدن به ظرفیت سلاح هسته‌ای بود.»

بایدن سپس به بحث کره شمالی پرداخت و توان هسته‌ای این کشور را جدی‌ترین چالش پیش روی دولت جدید آمریکا دانست.

معاون رئیس‌جمهور آمریکا در حالی به دفاع از برجام پرداخت که «رکس تیلرسون» نامزد سمت وزارت خارجه دولت جدید این کشور روز چهارشنبه در اولین اظهار نظر رسمی‌اش در مورد برجام، گفت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور منتخب آمریکا قصد دارد این توافق را مورد بازبینی قرار دهد.

«عربستان» خارج از اجماع تسلیت‌گویان عربی به ایران

یسرا بخاخ ؛ سران و مسئولان کشورهای عربی بویژه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس از جمله کویت، قطر، امارات، عمان و بحرین رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی را به دولت و مسئولان ایرانی تسلیت گفتند.

در این میان عربستان، تنها کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس است که این حادثه را به ایران تسلیت نگفته و هیچ کدام از مسئولان سعودی واکنشی نشان نداده‌اند.

با وجود اینکه آیت الله هاشمی رفسنجانی از افرادی بود که همواره خواستار بهبود روابط ایران با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس بود انتظار می‌رفت با توجه به روابط حسنه او با مسئولان سعودی، درگذشتش را به خانواده و دولت ایران تسلیت بگویند.

عربستان در حالی از تسلیت گفتن به ایران خودداری کرده که شبکه دولتی الاخباریه عربستان اظهارات و واکنش‌های «مریم رجوی» سرکرده گروهک منافقین درباره درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی را منتشر کرده و اظهارات او را پوشش می‌دهد.

آیت الله رفسنجانی در از سرگیری روابط ایران و عربستان بعد از کشتار حجاج ایرانی در دهه 60 هم نقش بسزایی داشت، پس از آن نیز او در دوران ریاست جمهوری‌اش دو بار با «عبدالله بن عبدالعزیز» پادشاه درگذشته عربستان که در آن زمان ولی‌عهد بود دیدار کرده بود.

مرحوم آیت الله رفسنجانی بارها به عربستان سفر کرده بود و بیش از هر کدام از مسئولان ایرانی از جایگاه ویژه‌ای نزد مقامات عربستانی پیدا برخوردار بود. تاحدی که بعد از پایان دوره ریاست‌جمهوری‌اش و در 20خرداد 1387، از وی که سمت رئیس مجلس خبرگان رهبری و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را بر عهده داشت، به عنوان مهمان ویژه کنفرانس گفتگوی اسلامی دعوت به عمل آمد تا در این کنفرانس شرکت کند. در این سفر 10 روزه آیت الله هاشمی اجازه پیدا کرده بود از منطقه فدک بازدید کند.

بعد از روی کار آمدن پادشاه جدید در عربستان قرار بود آیت الله هاشمی رفسنجانی به این کشور سفر کند که بعد از تشکیل ائتلاف عربی و حمله عربستان به یمن، سفر آیت الله هاشمی به عربستان لغو شد.

کشته شدن صدها ایرانی در مراسم حج دو سال پیش و کوتاهی عربستان در پذیرش مسئولیت این حادثه، به تبع آن اعدام «شیخ نمر باقر النمر» روحانی بارز شیعه عربستانی تیر خلاص را به روابط تهران-ریاض زد.

عربستان در اقدامی هیجانی بعد از حادثه سفارت و کنسولگری این کشور در تهران و مشهد، روابط خود را به صورت کامل با ایران قطع کرد.

دستگاه دیپلماسی عربستان و «عادل الجبیر» وزیر خارجه این کشور که فاقد تجربه «سعود الفیصل» وزیر خارجه درگذشته این کشور است، بعد از تیره و تار شدن روابط ریاض با ایران و آمریکا نشان داده که سال موفقی را پشت سر نگذاشته است.

در طول یک سال گذشته که روابط ایران و عربستان به صورت کامل قطع شده، ریاض مدعی است ایران مانند یک حکومت و دولت رفتار نمی‌کند و مواضع یک انقلاب را دنبال می‌کند تا مواضع یک دولت؛ با این حال این کشور از فرقه تروریستی «منافقین» که سالها در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا و اروپا قرار داشته حمایت می‌کند.

موج جدید حمایت‌های عربستان از فرقه (مریم و مسعود) رجوی با پوشش اظهارات سرکرده این گروهک و انعکاس نشست‌های این گروهک در رسانه‌های سعودی شکل گرفته است.

ایران با همین بضاعت نظامی نیز آمریکا را به چالش می‌کشد

نشریه آمریکایی «بیزینس اینسایدر» در گزارشی با توجه به شلیک‌های هشداری ناوگان آمریکا در خلیج فارس در چند روز قبل به سوی قایق‌های تندروی ایران نوشت: اقدام روز دوشنبه اولین مورد از نوع خود در سال جاری میلادی و به دنبال دردسرهای بسیار نیروی دریایی این کشور  علیه کشتی‌های آمریکا در سال 2016 بود.

یک تحلیلگر ارشد اندیشکده دفاع از دموکراسی‌ها در این زمینه گفت، توانایی ایران در ضربه زدن به غرب و چالش علیه کشتی‌های آن‌ها در آب‌های بین‌المللی و نشان دادن قدرت نظامی با توجه به در اختیار داشتن نیروی نظامی کلاسیک و ضعیف نشان از مهارت این کشور  در برخورد دیپلماتیک و نظامی با آمریکا دارد.

وی در ادامه گفت: «با وجود این‌که آمریکا ایران را به عنوان اولین کشور حامی تروریسم می‌دان و این کشور را در چند دهه گذشته تحریم کرده است، اما این اقدام‌ها برای دفع خطر ایران کافی نبوده است. این تحریم‌ها گامی مهم هستند اما تنها گام نمی‌باشند.»

وی در ادامه اظهار داشت: «آمریکا نیاز دارد تا مطمئن شود که فرماندهان آمریکا و سنتوم ( مقر فرماندهی خاورمیانه آمریکا) البته نه این‌که هرکاری خواستند بکنند، اما دست بازی داشته و از لحاظ سیاسی این حس را نداشته باشند که دستشان برای دفاع از خودشان ،کشتی‌های آمریکا و شرکایشان در منطقه بسته نگه داشته شده است.»

«لاورنس برنانت» ناخدای بازنشسته آمریکا و تحلیلگر حقوق دریایی به این نشریه گفت که واکنش‌های ناوگان آمریکا بر اساس وضعیت کنونی تاکنون مناسب و بجا بوده است.

 دیگر کارشناسان نیز بر این باورند که خویشتنداری بیش از حد رییس جمهور آمریکا (اوباما) برای بهبود روابط با ایران موجب ترغیب شدت عمل ایران شده است.

«جرمی وگان» فرمانده سابق نیروی دریایی آمریکا نیز معتقد است شاید اهداف راهبردی دولت اوباما فرماندهان نیروی دریایی آمریکا را محدود به واکنش نشان دادن‌های آرامتر به تهاجم ایران نموده بود.

تحلیلگر ارشد اندیشکده دفاع از دموکراسی‌ها در ادامه تحلیل خود با اشاره به برخوردهای دریایی ایران و آمریکا در برهه جنگ تحمیلی عراق علیه ایران در دهه هشتاد میلادی گفت: «باوجودی که ایران کشوری کوچکتر با ارتش کلاسیک ضعیفتری است اما ثابت کرده دشمنی با کفایت است که می‌تواند مواردی را نیز فرا گیرد.»

وی با نام بردن از ایران به عنوان حامی تروریسم و کشوری که در آزمایش موشک‌های بالستیکش بر روی آن‌ها  شعار محو اسرائیل از جهان وجود دارند، گفت: «این پرتاب‌های موشکی در واقع موجب می‌شود که آمریکا ضعیف به نظر آید. ایران قصد دارد غرب را اذیت کند و امکان این کار را نیز یافته زیرا آمریکا در متوقف کردن امیال های موشکی ایران شکست خورده است.

وی در خاتمه افزود که هزینه نبرد آمریکا با ایران بالا است و این کشور تنها مجبور به تحمل این تحریک‌ها است.

مهر:

ابراز همدردی مردم و مقامات سیاسی ترکیه

به سبب درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی مقامات ترکیه و دیپلماتهای خارجی مقیم آنکارا با حضور در سفارت جمهوری اسلامی ایران در پایتخت ترکیه ضمن ادای احترام و ابراز همدردی با دولت و ملت ایران دفتر یادبود ارتحال ایت الله هاشمی رفسنجانی را که به همین سبب گشوده شده را امضاء نمودند.

- احمد ییلدیز معاون وزیر امور خارجه ترکیه از جمله این مقامات است با حضور در سفارت کشورمان در آنکارا به رئیس‌ جمهور پیشین کشورمان ادای احترام کرد.

- همچنین شخصیتهای سیاسی، سفرا و دیپلماتهای کشورهای مختلف با حضور در سفارت ایران در آنکارا با دولت و ملت ایران ابراز همدردی کرده و با ادای احترام، دفتر یادبود ارتحال حضرت آیت الله هاشمی را امضا می کردند.

- فائد مصطفی سفیر فلسطین در آنکارا نیز از جمله سفرای خارجی مقیم آنکارا است که امروز برای ابراز همدردی در سفارت ایران در آنکارا حضور یافت. وی هنکام امضای دفتر یادبود آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: فقدان آیت الله هاشمی خسارتی برای ایران و مصیبتی بزرگ برای جهان اسلام محسوب می شود.

- پیش از این، تمل کاراملااوغلو رهبر حزب سعادت ترکیه با ارسال پیام‌های جداگانه به رئیس جمهوری و مقام معظم رهبری درگذشت رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام را تسلیت گفته است.

- مقامات استان ارزروم ترکیه نیز به ویژه استاندار، شهردار، معاون استاندار، مدیرکل امنیت، رئیس شهربانی، فرمانده سپاه مستقر در ارزروم با حضور در سرکنسولگری ایران، ضمن ابراز تسلیت و همدردی با دولت و ملت ایران، دفتر یادبود ارتحال آیت الله رفسنجانی را امضا کردند.

-رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری و بین علی یلدریم نخست وزیرترکیه نیز با ارسال پیام های جداگانه ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی را به ملت و دولت ایران تسلیت گفتند.

- مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه و نیز عبدالله گل رئیس جمهوری سابق ترکیه نیز در روز ارتحال، با انتشار پیامی در توئیتر درگذشت آیت الله علی اکبر هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفته اند.

-ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری و هاکان فیدان رئیس سامان امنیت ملی ترکیه نیز به عنوان نمایندگان ویژه ترکیه در مراسم گرامیداشت آیت الله هاشمی رفسنجانی شرکت نمودند .

مقابل روسیه نایستیم، ایران و چین هم به ما حمله سایبری می کنند!

سناتور «لیندسی گراهام» (Lindsey Graham) از «دونالد ترامپ» رئیس جمهور منتخب آمریکا خواست تا از تحریم های مطرح علیه روسیه استقبال کرده و مواظب اقدامات ظاهری این کشور باشد.

«لیندسی گراهام» سناتور جمهوریخواه کارولینای جنوبی در حاشیه کنفرانسی در مؤسسه صلح آمریکا مدعی شد: به عقیده من اکثر اعضای کنگره چنین نظری را درباره روسیه دارند. حمله به یک حزب به مثابه حمله به تمام احزاب است. من از هک شدن دوستان دموکراتم خرسند نیستم؛ چرا که ممکن است دفعه بعد نوبت جمهوریخواهان باشد. همچین ممکن است ایران و روسیه نیز به انجام چنین کاری مبادرت ورزند.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه نمی خواهد با روسیه وارد جنگ شود، اما در عین حال تحریم را به عنوان اهرمی مهم می داند، تصریح کرد: من خواهان روابط بهتری با مسکو هستم؛ اما روابط بهتر بدین معنی است که آن ها از آنچه انجام می دهند، دست بردارند نه اینکه ما آن ها را تحمل کرده و یا مورد چشم پوشی قرار دهیم.

این سناتور جمهوریخواه در ادامه افزود: اگر بتوانیم رأی هر دو حزب را برای تحریم های روسیه به دست آورده اما رئیس جمهور مقاومت کند، این امر من را به شدت آزرده خواهد کرد.

«لیندسی گراهام» خاطر نشان کرد: او(تهدید) ایران را درک می‌ کند و به نظر می‌ رسد (تهدید) چین، داعش و کره شمالی را درک می‌ کند. من درباره او و روسیه دچار حیرت و بهت هستم.

باشگاه خبرنگاران جوان:

اسپوتنیک مدعی شد : ترکیه مرز بتنی در مرز ارمنستان و ایران احداث می کند

منابع آگاه ترکیه خبر دادند این کشور ، پس از احداث دیوار در طول مرز با سوریه، مرز مشترک با ارمنستان و ایران را نیز با احداث دیوار بتنی به بلندی سه متر، مسدود خواهد کرد.

 وزارت دفاع ملی و دارایی ترکیه در حال کار بر روی طرح احداث دیوار در مرزهای ترکیه با ایران و ارمنستان هستند.

منابع مطلع خبر دادند ترکیه برای شهرهای اردهان، قارص و ایقدیر نیز دیوار احداث خواهد کرد.

روزنامه «استار» ترکیه نیز نوشت: دیوار مرزی را سازمان مسکن ترکیه خواهد ساخت و به منظور متوقف نشدن تجارت خارجی با کشورهای همسایه و برای بهتر شدن تجارت خارجی، گذرگاه های مرزی با ایران و گرجستان و نیز گذرگاه مرزی با ارمنستان که بسته است، نوسازی خواهد شد.

استار نوشت: هدف از احداث دیوار مرزی با ایران و ارمنستان، مبارزه با تروریسم و قاچاق و ترددهای غیرقانونی است.

رویترز: ایران‌ایر نخستین هواپیمای ساخت ایرباس را تحویل گرفت

رئیس شرکت "ایران ایر" روز چهارشنبه نخستین هواپیمای جدید ساخت غرب را تحویل گرفت و این روز را یک "روز آفتابی" برای صلح و دوستی بین ایران و اروپا و یک روز خاطره انگیز برای صنعت هواپیمایی در این کشور 80 میلیون نفری خواند.

فرهاد پرورش مدیر عامل ایران ایر از رئیس شرکت هواپیماسازی «ایرباس» دعوت کرد با این جت جدید «ای 321»، که به آرم ایران ایر رنگ آمیزی شده است، به تهران پرواز کند، جایی که این شرکت هواپیمایی قصد دارد روز پنجشنبه در مراسمی ورود آن را به ناوگانش، جشن بگیرد.

رویترز نوشت: این هواپیما که 189 صندلی دارد، نخستین فروند از 100 هواپیمای سفارش داده شده به ایرباس در پی توافق به دست آمده در سال 2015 بین تهران­ و قدرت های جهان به منظور لغو تحریم های مربوط به برنامه هسته ای ایران­ در ازای محدود شدن فعالیت های هسته ای این کشور­ است.

این شرکت هواپیمایی همچنین 80 فروند هواپیما به «بوئینگ» سفارش داده است و انتظار می رود 20 جت­ توربوپراپ به «ای تی آر» اروپا سفارش دهد.­

ایرنا:

وزیر خارجه آلمان ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت

«فرانک والتر اشتاین مایر» وزیر خارجه آلمان درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری را تسلیت گفت.

وزیر خارجه آلمان با ارسال پیام تسلیت خود به «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان، این ضایعه را به مردم و دولت جمهوری اسلامی ایران تسلیت گفت.

«آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی» رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و از پیشگامان انقلاب اسلامی که به دلیل عارضه قلبی در بیمارستان شهدای تجریش تهران بستری شده بود شامگاه یکشنبه (نوزدهم دی ماه- 8 ژانویه) دار فانی را وداع گفت.

مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی روز سه شنبه 21 دی ماه با حضور گسترده مردم در تهران برگزار شد.

چاپ خبر