تنها راه کاهش آسیب های اجتماعی تقویت کانون های مساجد است
خبرگزاری شبستان: معاون اداری مالی ستادعالی با اشاره به هجمه گسترده آسیب های اجتماعی، تنها راه کاهش مشکلات کنونی را جذب نسل جوان به مساجد با احیای کارکردهای متنوع این مکان مقدس که از طریق تقویت و فعال کردن کانون های فرهنگی هنری محقق می شود، دانست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بندرعباس، حسینعلی سالاری در دیدار با دکتر درویش نژاد، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی با یادآوری اینکه در حال حاضر 22 هزار کانون فرهنگی هنری مساجد در سطح کشور راه اندازی شده است، بیان کرد: بر اساس مصوبه مجلس تا پایان برنامه ششم توسعه، همه مساجد کشور باید دارای کانون فرهنگی هنری باشند.

 

وی با اشاره به اینکه مسجد در صدر اسلام و حتی اوایل شکل گیری و پیروزی انقلاب اسلامی محل رفع و رجوع مشکلات، نیازها و خواسته های عموم مردم بود، افزود: متاسفانه در برهه ای از زمان کارکردهای مسجد مورد غفلت قرار گرفت و فاصله گرفتن از این فضای مقدس باعث بروز برخی از آسب های اجتماعی در جامعه شد.

 

سالاری با ذکر این نکته که حضور در مسجد و نفس کشیدن در این فضای معنوی به خودی خود، انسان را از بدی ها دور و گرایش او به سمت خوبی ها را  افزایش می دهد، تصریح کرد: فعالیتی که در مسجد صورت گیرد به مراتب تاثیرگذاری آن از اقداماتی که خارج از این فضا انجام می شود بیشتر خواهد بود.

 

وی از شکل گیری کانون های فرهنگی هنری در مساجد به عنوان مولودی مبارک یاد کرد و افزود: امروز به برکت وجود کانون های فرهنگی و وجود جوانان خوش فکر و متعهد و اجرای برنامه های فرهنگی دینی در قالب ابزار ظریف هنری موجب جذب کودکان، نوجوانان و جوانان زیادی به مساجد شده است.

 

معاون اداری مالی ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور هزینه کرد در حوزه کانون های فرهنگی هنری مساجد را نوعی سرمایه گذاری اصولی برای آینده نظام برشمرد و خواستار حمایت هرچه بیشتر از این تشکل های مردمی شد.

 

وی مردمی کردن فرهنگ را از دستاوردهای مهم کانون های فرهنگی هنری مساجد دانست و ابراز امیداوری کرد که همواره شاهد آثار ارزشمند اقدامات و عملکرد کانون های مساجد در عرصه های مختلف اجتماعی، خانوادگی، فردی و حتی بین المللی باشیم.

 

سالاری در ادامه ضمن قدردانی از مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان به دلیل حمایت مادی و معنوی از کانون های فرهنگی هنری مساجد، خاطرنشان کرد: از زمان روی کار آمدن مدیریت جدید در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تا کنون شمار کانون ها از 500 باب به قریب به یکهزار کانون افزایش یافته است که این نشان از توجه ویژه مدیرکل به این مجموعه دارد.

 

وی در پایان به موضوع مهم پروژه ساختمان دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان هرمزگان نیز اشاره کرد و گفت: با توجه به وجود قریب به یکهزار کانون فرهنگی هنری در مساجد این استان و حجم انبوه مراجعات اعضای کانون ها به دبیرخانه، نیاز است که هرچه زودتر این پروژه به اتمام برسد و مورد بهره برداری قرار گیرد.

 

 

 

چاپ خبر