آیت الله هاشمی رفسنجانی بیشترین تاثیرگذاری را در سرنوشت انقلاب اسلامی داشت
خبرگزاری شبستان: عضو مجلس خبرگان رهبری، آیت ‌الله هاشمی رفسنجانی را یک شخصیت فراجناحی دانست و گفت: ایشان منتصب به جناح خاصی نبود و بعد از امام خمینی (ره) بیشترین تاثیرگذاری را در سرنوشت انقلاب اسلامی ایران داشت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از یاسوج، مراسم ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی، رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز ( 22 دی ) با حضور  قائم مقام وزیر و معاون کل وزارت بهداشت، نماینده ولی فقیه در استان خوزستان، نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد، استاندار، جمعی از مسئولان استان و قشرهای مختلف مردم در مصلی امام خمینی ( رخمه الله تعالی علیه ) یاسوج برگزار شد.

آیت الله احمد شاهرودی، نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری در این مراسم ضمن تاکید بر اینکه این مجلس باشکوه برای ارج نهادن به مقام شامخ این خدمتگذار برگزار شده، گفت: هاشمی رفسنجانی دلسوز نظام، مرید امام خمینی (رحمه الله تعالی علیه)، یار رهبری، پشتوانه و مدافع راستین انقلاب بود.

 

آیت الله شاهرودی، با شاره به اینکه افتخار می کند که در این مجلس باشکوه و متعلق به یار امام (رحمه الله تعالی علیه) حضور دارد، عنوان کرد: حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی یار امام (رحمه الله تعالی علیه)، انقلاب و رهبری بودند که بعد از 82 سال مجاهدت در راه اسلام و انقلاب به رحمت ایزدی پیوست.

وی با اشاره به اینکه صحبت کردن در مورد هاشمی رفسنجانی بسیار سخت است، یادآور شد: وی شخصیت چند جانبه داشت، فقیه، مجتهد، مبارز انقلابی، سیاست مدار تمام عیار قوی، مفسری بزرگ، خطیبی توانا و جامع شناس بود.

 

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری، با اشاره به اینکه زمانی که آقای هاشمی وارد قم شد طلبه جوانی بود، ادامه داد: وی نزد استادان بزرگی همچون مرحوم امام (رحمه الله تعالی علیه) و آیت الله بروجرودی درس های فلسفه و تفسیر دین را آموختند و در سال 41 نیز با همراهی امام (رحمه الله تعالی علیه) مبارزات انقلابی خود را علیه حکومت ستم شاهی آغاز کردند.

وی با بیان اینکه آیت الله هاشمی رفسنجانی در دوران ستم شاهی به زندان رفتند و شکنجه های زیادی دیدند، تاکید کرد: وی با وجود اینکه از توانایی مالی زیادی برخوردار بود، اما تمام مال و جان خود را در طبق اخلاص گذاشت؛ همان طور که رهبری نیز فرمودند:« که در زمان انقلاب برای رهایی از مشکلات مالی به آیت الله هاشمی رفسنجانی پناه می آوردند».

آیت الله شاهرودی، با اشاره به اینکه وقتی انقلاب به پیروزی رسید هاشمی رفسنجانی با حکم امام (رحمه الله تعالی علیه) عضو شورای انقلاب شد، گفت: آن زمان مقام معظم رهبری در مشهد بودند و عضو شورای انقلاب نبود، اما هاشمی رفسنجانی به مرحوم امام (رحمه الله علیه) گفت که منافعاتی ندارد که وی عضو باشد که با حکم مرحوم امام (رحمه الله تعالی علیه) نیز مقام معظم رهبری عضو شورای انقلاب بود که نشان از دوستی دیرینه وی با ایشان است.

 

این عضو مجلس خبرگان رهبری، با اشاره به اینکه آیت الله هاشمی رفسنجانی با حکم امام (رحمه الله تعالی علیه) نیز به عنوان فرمانده جنگ و جانشین فرماندهی کل قوا در هشت سال دفاع مقدس انتخاب شد، بیان داشت: وی در همان زمان نیز مسئولیت مجلس شورای اسلامی را بر عهده داشت، اما با توجه به اینکه مورد اعتماد امام و نظام بود مسئولیت های بزرگی به وی داده می شد.

 

وی با اشاره به اینکه بعد از جنگ مرحوم هاشمی رفسنجانی نیز به عنوان ریاست مجلس شورای اسلامی نیز انتخاب شد، ادامه داد: وی نیز بعد از فوت آیت الله مشکینی به عنوان رئیس مجلس خبرگان رهبری و بعد از آن نیز در مسئولیت مجمع تشخیص مصلحت نظام انتصاب شد که نشان از این است که ایشان در دوران بعد از انقلاب نیز از هیچ تلاشی برای انقلاب دریغ نکردند.

آیت الله شاهرودی، با بیان اینکه مرحوم هاشمی رفسنجانی در اویل طلبگی نیز کتاب های بسیاری به رشته تحریر درآورد، ادامه داد: تاریخ فلسطین، امیرکبیر و کتاب های تفسیر قرآن از مهم ترین این عناوین هستند.

 

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی در طول فعالیت خود مورد خشم ضد انقلاب و دشمنان نظام قرار گرفت، ادامه داد: وی یک روز نیز توسط گروهک ضدانقلاب مورد اصابت تیراندازی قرار گرفت که اگر ایثارگری خانم وی نبود، همان موقع از میان ما می رفت که می توان از وی به عنوان شهیدی زنده انقلاب یاد کرد.

 

وی با اشاره به اینکه شخصیت حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی مربوط به گروه یا جریان خاصی نبود، تاکید کرد: وی شخصیتی فراجناحی داشت که در طول انقلاب نیز برخی مواقع مورد خشم برخی از اصلاح طلبان قرار می گرفت که یک بار نفر سی ام انتخابات مجلس قرار گرفت و یک بار هم مورد خشم برخی از اصولگرایان قرار گرفت که این نشان از شخصیت فراجناحی وی است.

آیت الله شاهرودی، مهم ترین نقش مرحوم هاشمی رفسنحانی را در انتخاب حضرت آیت الله خامنه ای به رهبری انقلاب عنوان کرد و ادامه داد:  بعد از درگذشت مرحوم امام (رحمه الله تعالی علیه) در مجلس خبرگان نظرات بر شورای رهبری بود، اما وی با خاطره خود از امام خمینی (رحمه الله تعالی علیه) باعث شد که مقام معظم رهبری به رهبری انقلاب انتخاب شدند.

 

این عضو مجلس خبرگان رهبری، مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی را یکی از تاثیرگذارترین افراد بعد از حضرت امام (رحمه الله تعالی علیه) دانست و گفت: بعد از مرحوم امام خمینی (رحمه الله تعالی علیه)، هاشمی رفسنجانی در سرنوشت این ملت نقش بسیار بزرگی داشت که این فقط داخلی نبود بلکه بین المللی بود.

وی به نقش آیت الله هاشمی رفسنجانی در دوران دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی به عنوان فرمانده جنگف نقش مهمی در اداره و پایان دادن به جنگ بر عهده داشت که اگر وی نبود، جنگ به آن زودی تمام نمی شد.

چاپ خبر