بهشتی پور در گفت و گو با شبستان:
براساس بیانیه کمیسیون مشترک می توان امیدوار بود ترامپ ISA را اجرا نکند
خبرگزاری شبستان: کارشناس سیاست خارجی معتقد است که بیانیه مطبوعاتی کمیسیون مشترک برجام به گونه ای است که از نظر حقوقی می توان امیدوار بود که ترامپ ISA را اجرا نکند.

حسن بهشتی پور کارشناس سیاست خارجی در گفت و گو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری شبستان راجع به بیانیه مطبوعاتی جلسه روز گذشته کمیسیون مشترک برجام که در آن آمده این کمیسیون ضمن تاکید مجدد بر اهمیت تعهدات مرتبط با رفع تحریم ها وفق برجام، بویژه در ارتباط با قانون آیسا، تضمین های ارائه شده توسط ایالات متحده را مبنی بر اینکه تمدید قانون تحریم های ایران به هیچ عنوان تاثیری بر فرایند رفع تحریم هایی که ایران طبق برجام از آنها بهره مند می شود نداشته و به هیچ روی محدودیتی برای شرکت ها از حیث انجام مراودات بازرگانی با ایران ایجاد نخواهد کرد، مورد توجه قرار داد. کمیسیون مشترک همچنین تعهدات طرف های برجام مبنی بر رفع تحریم ها به صورت مستمر به ویژه طبق بند 21 برجام را مجددا مورد تاکید قرار داد، گفت: این بیانیه از دو جنبه مثبت و منفی قابل بررسی است.

 

وی با بیان این که در این بیانیه تاکید مجدد و تعهد مجدد آمریکا برای اجرایی نشدن ایسا داده شده است، افزود: در نتیجه جلسه کمیسیون مشترک برجام می توان ۲ بعد حقوقی و اجرایی را یافت که از نظر حقوقی بنا بر قانون آمریکا که رئیس جمهور می تواند بین 120 تا 180 روز اجرای ISA را معوق نگه دارد و از این نظر می توان امیدوار بود که ترامپ ISA را اجرا نکند.

 

بهشتی پور خاطرنشان کرد: نکته مهمتر اثر روانی این جور اقدامات است وقتی آمریکا قانونی را تصویب می کند که نقض برجام است بر بازار و تجارت و طرف های تجاری ایرانی اثر منفی می گذارد و از این جهت دولت آمریکا نمی تواند تعهدی بدهد و اثر منفی آن را پاک کند.

چاپ خبر