نتانیاهو، اولمرت و شارون؛ رسوایی فسادهایی که رژیم صهیونیستی را لرزاند
خبرگزاری شبستان: با توجه به تحقیقات جاری در مورد پرونده فساد «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم اشغالگر اسرائیل، مروری بر رسوایی و فسادهای دیگر در عرصه سیاسی این رژیم خواهیم داشت.

به گزارش خبرگزاری شبستان؛ "سی ان ان" در گزارشی آورد: با تحقیقات جاری در مورد پرونده فساد «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم اشغالگر اسرائیل، مروری بر رسوایی و فسادهای دیگر در سیاست اسرائیل خواهیم داشت:

تمام نخست وزیرهای اسرائیل از جمله «ایهود اولمرت» و «آریل شارون» در طول بیست سال گذشته موضوع چنین تحقیقاتی بوده اند اما این موضوع فقط به نخست وزیرها محدود نبوده بلکه تحقیقات طولانی در مورد پرونده های فساد ده ها نخست وزیر و اعضای کنست و شهرداران نیز انجام شده است.

این تحقیقات از طریق «لاهاف433» یگان مبارزه با فساد در پلیس اسرائیل در مورد مقامات دولتی و شهروندان عادی برای مبارزه با جرم و جنایت سازمان یافته صورت می گیرد.

اینک نام برجسته ترین افرادی که به دلیل معاملات تجاری بازرسی و محکوم شده اند، ذکر می شود:

بنیامین نتانیاهو:

«نتانیاهو» از قبل مورد تحقیقات جنایی قرار گرفته بود. در سال 1997، در طول دوره اول نخست وزیری خود، مقامات در مورد او به دلیل تقلب و خیانت در اعتماد تحقیقات انجام دادند. «نتانیاهو» متهم شد که دادستان کل را برای برخورد برتری جویانه در مورد متحد سیاسی تعیین کرده است. پلیس او را متهم کرد اما اما دادستانی کل اتهام وارده را رد کرد.

دو سال بعد، ننتانیاهو» به تقلب در مورد انعقاد قرارداد با دولت متهم شد اما او ارتکاب هر نوع خطایی را رد کرد.

آریل شارون:

«شارون» به گرفتن صدها هزار دلار رشوه در اواخر دهه نود قرن گذشته، مشهور به «موضوع جزیره یونان» مشکوک بود، دادستانی کل پیشنهاد اتهام علیه او صادر کرد اما دادستان کل معتقد بود دلایل کافی وجود ندارد. این اتهام شامل رشوه «دیوید آپل»، وزیر امور خارجه وقت به «شارون» برای توسعه املاک و مستغلات در یونان بود.

ایهود اولمرت:

«اولمرت» به اتهام تقلب و خیانت در امانت در رسوائی مشهور به «موضوع هولی لاند» به 19 ماه زندان محکوم شد. در سال «اولمرت» در سال 2012در زمان اشغال پست شهرداری به دریافت رشوه در ارتباط با طرح اسکان در قدس اشغالی محکوم شد. در سال 2015 نیز به دریافت رشوه در ارتباط با «موضوع تالانسکی» محکوم شد.

آریه دری:

«آریه دری» در سل 1999 به هنگام پست وزارت کشور به دریافت رشوه، تقلب و خیانت در اعتماد محکوم شد. این موضوع تا بخش بزرگی از دهه نود قرن گذشته ادامه داشت، اما دادگاه در پایان او را از اتهام دوباره دریافت رشوه و جعل اسناد در پست وزارت کشور تبرئه کرد و فقط دو سال در زندان سپری کرد. پس از ازادی نیز به سیاست بازگشت و اکنون وزیر کشور است

آویگدور لیبرمن:

«لیبرمن»، که در حال حاضر وزیر جنگ اسرائیل است، بارها در ارتباط با معماملات تجاری خود مورد بازرسی قرار گرفت.  او مدتها به ظن دست داشتن در پولشویی، تقلب و نقض اعتماد در پرونده فساد بازرسی شد. در سال 2012 نیز به تقلب و خیانت در امانت متهم شد اما از تمام این اتهامات تبرئه گشت.

چاپ خبر